Van-e szándék? – MR2 turné a Savaria Moziban

Képgaléria megtekintése2008.10.27. - 07:30 | Mädl Eszter - Fotók: Bonyhádi Zoltán

Van-e szándék? – MR2 turné a Savaria Moziban

A ma már „Nagyon zene” rádióként emlegetett Petőfi Rádió - közismertebb nevén MR2 - idén immár másodjára indul turnéra az ország különböző városaiba. A szándékuk ezzel az, hogy közelebb vigyék a magyar zenekarokat a hallgatókhoz, és hogy egyáltalán megpróbálják hirdetni az élő zenéről szóló, sokat hangoztatott igét: nincs is jobb annál, mint a rongyosra hallgatott zenekart hús-vér verzióban látni. A szándék ez esetben nemes, ráadásul szórakoztató is - arról nem is beszélve, hogy a szombati koncert szó szerint teltházas volt. A képgalériánk pedig parádés!

HIRDETÉS

Szombat este az összegyűlt népes társaság elsőként a Kiscsillaggal szórakozhatott és táncolhatott egy igazán jót. Mint az ismeretes, a Kiscsillag Lovasi András hobbizenekara, nem kisebb személyiségekkel, mint az ős-Kispálos Ózdi Rezsővel, Bräutigam Gáborral és a „jelenleg Kispálos", Pál Utcai Fiúk frontemberrel, Leskovics Gáborral, alias Lecsóval. A Kiscsillag egyik előnye a Kispállal szemben az, hogy amíg utóbbiból mostanában hiányzott a lelkesedés és az energia, addig a Kiscsillag teljes erőbedobással operált, és visszaadta a hitet Lovasiban. Mindegy, hogy a régi zenésztársakkal való „újraegyesülés", vagy a környezetváltozás az oka mindennek, a lényeg, hogy a Kiscsillagban úgy látszik van spiritusz és kedv, ami elsődleges jellemzője és szükséges feltétele egy jó zenekarnak. A Greatest Hits Vol. 1 a zenekar első lemeze, és természetesen ezek a dalok adták a szombati koncert gerincét is, olyan darabokkal, mint az 'Állnak a férfiak', a 'Kockacukor', vagy éppen a Petőfi Rádió által rongyosra játszott, enyhén ironikus 'Van-e szándék'.


Csakis a viselt póló miatt, "csehesen": Ándreász Lófászi, básszová gitárová

Természetesen nem maradhatott ki a 'Fishing in Orfű' című opusz (amiből azért fájdalmasan hiányzik Rátgéber László, a híres-hírhedt pécsi kosáredző, mellesleg hatalmas punk rajongó, óriási lemezgyűjteménnyel), sőt, még egy Kispál és a Borz dalt is hallhattunk, jelesül a 'Vackolj belém'-et. A koncert aztán úgy ért véget, ahogy elkezdődött: a lemezen is két verzió található a 'Ha én lennék a szerelmed' című számból, most élőben is megkaptuk: egy lötyögős és egy lelkes változatban. Láthatóan jól érzik magukat együtt a színpadon a zenészek, és ez épp elég ahhoz, hogy a közönség is jól érezze magát. A vicc-faktornak pedig adott néhány plusz pontot Lovasi heregolyókat ábrázoló pólója is. A koncert után megnőtt a „celebek" száma a kávézóban: Lovasi és csapata (sőt még Dióssy D. Ákos, a Kispál billentyűse is előkerült valahonnan) még sokáig sörözgettek és vegyültek a rajongókkal.


"Kiscsillagok" a buliban - itt is egy beszédes póló, "basszussal"

Nem sokkal később pedig már a Pannonia All Star Ska Orchestra népes csapata uralta a színpadot. A frontember, KRSA nagyon megbízható fazonnak tűnik: minden koncerten ugyanaz az „aufzug" van rajta. Az elmaradhatatlan fehér öltöny és a hozzávaló kalap már-már védjeggyé vált, hiánya rendkívül szembetűnő volna. A PASO a magyarországi ska zenekarok királya: egyrészt azért, mert ők kapják a legnagyobb nyilvánosságot, másrészt pedig azért, mert rendkívül ügyesen nyúlnak a műfaj minden sajátosságához, annak ellenére, hogy nem egy jellegzetesen magyar stílus ez. Az mindenesetre bizonyos, hogy a ska kiváló bulizene. Az egyhelyben futás világrekordját döntögetik meg az emberek mindenegyes ska koncert alkalmával - ez a kötelező gyakorlat, a kötelező figura, ami valljuk meg, még a gyengébb képességűeknek is tökéletesen megy. Természetesen nem hiányozhattak a nagy slágerek, a 'Babylon Focus', vagy éppen a 'Helló Gagarin'. Utóbbi idézte elő a koncert legnagyobb „futóversenyét" és tell-egetéseit. A kollaboráció sem maradhatott el: a Brains MC-je, Kéri András is tiszteletét tette a színpadon, csak hogy ízelítőt adjon abból, mi várható az ő koncertjükön. A PASO kellően kifárasztott mindenkit, aki ott volt a moziban, és talán ennek köszönhetően (vagy ki tudja miért), a harmadik banda fellépése előtt az addigi nézőszám egyértelműen megcsappant.


PASO (doble) - öncélú szójáték a képaláírásoknál, mert hát ki más is lehetne a képen, mint a PASO, ugye...

Azt alapvetően jó előjelnek tartja az ember fia, ha két koncert között White Stripes csendül fel a hangszórókból, s bár egy egészen más dolog következett a deszkákon, azért így is jól esett. A jelenlegi felállásban három éve működő Brains egy viszonylag hosszú beállás után rendesen odatette magát, ahogy azt mondani szokás. A markáns drum & bass alapokra építkező számok - megspékelve némi hip-hoppal és raggaval - akkora hangerővel szóltak, hogy szinte levitték a lelkes közönség fejét. Nem véletlen, hogy némely drum & bass bulin kötelező a füldugó, most is elkelt volna. Az érzékeny fülűeket mindemellett az is bánhatta, hogy zavaróan sok volt a gerjedés, ami az előző két zenekarnál nem volt jellemző. Azt persze el kell ismerni, hogy a Brains elképesztően jól csinálja, amit csinál: ha körbenézett az ember, mindenhol csak tomboló fiúkat és lányokat látott, akik szemmel láthatóan nagyon jól érezték magukat, és el tudták volna viselni, ha ráhúznak a fiúk még egy kicsit a végén. A Brains saját dalain kívül hallhattunk még két Tankcsapda feldolgozást is, amit a magyar „emtíví" egyik műsorához, tudjátok, ahhoz az „ikonoshoz" készítettek: meglehetősen érdekes volt a 'Rock'n'roll rugóját' drum & bass alapokon hallani (de legalább volt egy olyan dal, aminek majdnem mindenki ismerte a szövegét). Egy-két kellemetlenségtől eltekintve a Brains koncertje igazi férfimunka volt. A fülzúgás pedig idővel elmúlik.


"Lila ruhás" agyak - Brains

Az MR2 turné elérte a szándékát: sok ember, kis helyen, viszonylag jól megfért egymás mellett, és élő zenét hallott, nem is rosszat. Tartsák meg jó szokásukat, és keljenek útra a következő félévben is. Mi, itt a nyugati végeken, szeretettel várjuk őket!

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

ME 2008.10.27. - 11:01
annyit kiegészítésként, és önkijavításként, hogy a kiscsillagban a dobok mögött Mihalik Ábel váltotta Bräutigam Gábort, még mielőtt felhördülne valaki!
Alec 2008.10.27. - 11:27
Brigi a döntőbíró :)
Szuper jó buli volt, csak másnap ne lett volna..
Alec 2008.10.27. - 11:28
Jah és köszönjük Zoli a jó fotókat.. :)
Maszi 2008.10.27. - 14:37
Sikeres - újszerű közszolgálat-felfogású - kezdés után az MR2 visszahozott valami régit, amit szerettünk. Hajrá tinidiszkó!
Harle 2008.10.27. - 15:21
Sokkal inkábbb a Barabás Lőrinc típusú zenekarok miatt szerettem meg az MR2-t. Az utóbbi időben azonban nagyon felhígult a kínálat, nívótlan feldolgozások , Fásy-mulatószerű "balkáni" katyvaszok, hangmintákat egymásra stócoló, kottát olvasni nem tudó bitzenészek hada süketel az adón. Ez persze még mindig jobb, mint a másik két ker.adó, csak azon kapom magam, hogy egyre sűrűbben tekerek el róla. Úgy érzékelem, hogy kinőtte magát ott egy "zenei elit", akiket nyomatnak rendesen, ők alkotnak egy keretet, a köztes műsoridőt meg kitöltik valami hihetetlenül igénytelen és unalmas ***ral. Szerintem sokkal bátrabb is lehetne az adó -ha már közszolgálati-, és markánsabban nyúlhatna a fiatal magyar bandákhoz. Uff.
Maszi 2008.10.27. - 15:48
Szerintem az a baj, hogy megtaláltak egy lelkes réteget (mai tinzenévesek), akiket megpróbálnak kiszolgálni. Félre értés ne essék, semmi baj a korosztállyal és az általuk kedvelt műfajokkal, zenekarokkal, csak megint átestünk a ló túloldalára. Folyamatos ismétlések, lihegés a nagy magyar undergroundnak nevezett valamin, és persze a közszolgálatiság magyarázatába burkolt kereskdelemiség. Ezzel sem lenne baj, ha tényleg zenei értéket közvetítene. Egészen addig viszont, amíg önálló sztárgyártás folyik, gagyi zenével és szöveggel olykor csak azért mert ez "trendi", de főleg mert "ándörgrand", nem fog menni.
ME 2008.10.27. - 16:56
bizonyos dolgokban abszolút egyetértek veletek; tényleg nagyon unalmas tud lenni, sok az ismétlés, hiányoznak a műsorok a rádióból (mellesleg csupa olyan műsorvezetőt örökölt az új petőfi, akik beszélni tudnak ugyan, csak a zenéhez nem értenek), stb. stb. De alapjában véve nem rossz dolog az, hogy turnéra mennek, zenekarokat hoznak, stb stb. Nem egy olyan zenekar van, akiket a Petőfinek köszönhetek.
Az meg, hogy minden koncert tele van tizenévesekkel, nem újdonság! Már öt éve is, amikor én Kispálra kezdtem járni pl. tele volt 14-15 évesekkel! Ezen tudni kell felül emelkedni! Persze kell hozzá némi türelem, ami meg valljuk meg, nem mindenkinek van (nekem is időbe tellt)
Bonyhádi Zoltán 2008.10.27. - 17:26
Én köszi Alec, igyekszem... :)
Maszi 2008.10.27. - 18:37
Nincs baj a tizenévesekkel, és azzal sem, ha az ember egy-egy zenekar sokadik generációs rajongója. Az viszont már gáz, ha egy zenekar csak arra a generációra épít, csak azért, mert nekik el lehet adni. Persze frankó, hogy ilyen turnék keretében jönnek el egyesek fellépni. De talán "vissza lehetne élni" egy ilyen névvel, mint az MR2, és lehetne hozni olyan zenekarokat, akik jó zenét játszanak, csak kevésbé ismertek. A nagy zenekarok úgyis tudják marketingelni magukat, a kicsik meg rátekerdnek a gitár nyakára, mert nincs kétpercnyi lehetőségük bemutatkozni.
Harle 2008.10.27. - 19:29
Médli, nem is a mostani koncert az, amit kifogásolok -túl azon, hogy nekem a Kiscsillag komolytalan... Lovasi a kispálos renoméját tékozolja el ebben garázsrock csapatban-, mert tudomásul kell venni, hogy a mai tizenéves korosztály sokkal több lehetőséget kap a zenétől, hogy minél több irányzatot megismerjen - és ez jó! -, viszont egyre hígabb, tömegfogyasztásra alkalmas produkciót kap cserébe. Nincs üzenete a mai zenéknek, a rockzenéből kiveszett az "üvöltés", gyakorlatilag divattá és hurkaujjú, bankófejű menedzserek pénznyerő társasjátékává silányult. Nem kellenek eszmék ("bocs, de az eszméidből eszmélj már föl, mert nincs már olyan eszme, ami még ne járt volna le" - mondta Sziámi), mert a népek nem gondolkodni, életérzést, látásmódot váltani akarnak, hanem bulizni, szórakozni. Az is egy életérzés persze, a maga összes zavaros hordalékával együtt...

Ez az underground dolog is vicces (dívák, MC-k stb.), marketing szempontból jól hangzik, mert felnőtt egy újabb generáció, akinek el kell adni ezt a "fogalmat". Azok, akik tényleg a valós underground idők "tanúi", amikor azt a zenét -elsősorban tartalma miatt- "föld alá kényszerítették (értsd: nem kapott publicitást, nem játszotta a Komjáthy, vagy az elhü....lt Tibi bácsi), nos azok hitelesen használhatták az underground jelzőt.

De a mostani undergroundnak mondott bandák mitől kényszerülnek "föld alá", mitől tűnik rétegzenének, és pláne milyen ideológia mentén, amit ők csinálnak? (a divat most nem játszik megfejtésként :))) )
Vajon milyen jelentéstartalmat kaphat ma az underground kifejezés egy Zagar vagy Amorf Ördögök esetleg Péterfy Bori zenében? A trend diktál, ők meg szorgalmasan jegyzetelnek. :) Valljuk be, néha valóban kijön belőle vmi nagy durranás.

Ha azt nézem, hogy a zenei közizlés Tibi bácsi-kompatibilis, akkor mindjárt más megvilágításba kerül a dolog, mert ahhoz képest ez tényleg "underground". ;) Az valóban nem rossz dolog, hogy a ker.rádiók műsorpolitikájából kiszoruló bandákat felkarolta az MR2, és turnéztatja őket. Élő, hangszeres zenét hoz, ami még nem mainstream, mégis tömegeket vonz. Ha ezt az oldalát nézzük, akkor teljesen rendben van. A többin meg lehet, kár polemizálni. A rockzenében minden klasszikus megírtak már... :))) Az utókor már csak feldolgoz, kölcsönvesz, szemplingel. ;)
ME 2008.10.28. - 15:00
ha már itt tartunk, akkor meg kell jegyezzem, hogy a rockzene már a hetvenes évek elején "halott" volt, akkor tájt adta el magát végleg. :) szóval ha ebből indulunk ki... :D