Japán képző- és harcművészet – Japán Nap 2010.

Képgaléria megtekintése2010.11.21. - 14:40 | Dart

Japán képző- és harcművészet – Japán Nap 2010.

Origami, kalligráfia, anime rajzolás és vetítés, kimonó bemutató, haiga kiállítás, japán filmek vetítése és a csúcspont az Ataru koncert - 2010. november 20-án másodszor került megrendezésre a Japán Nap az AGORA-Savaria Filmszínházban.

A Magyar-Japán Baráti Társaság a tavalyi nagy siker után idén ismét megszervezte a Japán Napot Szombathelyen. Az AGORA-Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ valamint az Ataru Ütőegyüttes együttműködésével, a TDK-EPC és az Önkormányzat Kulturális Alapjának támogatásával létrejött rendezvény 13 órától 20 óráig várta az érdeklődőket. A gyermekeknek kézműves foglalkozások, anime vetítések és sportbemutatók kínáltak kellemes időtöltést, míg a felnőttek részére előadások, kiállítások, sushi bár és az Ataru koncertje garantálta a jó szórakozást.

A felújított moziba belépve a falakon Toni Piccini haiga kiállítása ragadta azonnal meg a tekinteteket. Festményre írt verseket, haigákat a XVII. század óta készítenek Japánban. Toni Piccini ennek a művészeti ágnak egy modern változatát űzi, a hagyományosan 17 szótagú verseket fotóira rögzíti (a haiga olyan haiku, melyhez az alkotó által készített kép is tartozik).

A rendezvényt Ito Tecuo, Japán magyarországi rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, valamint Dr. Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere nyitotta meg. A nagykövet úr magyarul köszöntötte a megnyitó népes közönségét, válaszként Dr. Puskás Tivadar megjegyezte nagy gondban lenne, ha neki is stílszerűen japánul kellene erre válaszolnia. Mindketten méltatták a két nép régi kapcsolatát, kiemelve, hogy tavaly a diplomáciai kapcsolatfelvétel 140. évfordulóját ünnepelték. Prof. Dr. Vihar Judit, a Magyar-Japán Baráti Társaság elnöke Toni Piccini „Magyar szivárványok" című haiga kiállítását méltatta, és ajánlotta a látogatók figyelmébe.

A japán küzdősportok (karate, aikido, iaido, judo) az egész világon népszerűek. A megyében is sokan űzik, a tematikus nap kapcsán japán karatemester érkezett Szombathelyre, aki a héten edzést tartott a Dési Huber Általános Iskolában az ifjú sportolóknak. A szombati rendezvényen a színpadon a küzdősportok is bemutatkoztak.

A rendezvényt a kőszegi Ataru Taiko ütőegyüttes koncertje zárta. Gyors ritmusú, pergő előadást láthattunk. Miután a fokozatosan erősödő intenzitású produkció elérkezett a csúcspontra, csendesebbé vált, a finom ütések lágy hangokat csaltak elő a dobokból, különösen az óriásdobból. A hangélmény leginkább talán ahhoz hasonlítható, amikor a nagyteljesítményű hangfalak alacsony fokozaton szólnak, és hallhatóvá válnak a zenei finomságok, a leghalkabb háttérhangok is. Zárásként ismét a mindent elsöprő erő, majd a közönség szűnni nem akaró vastapsa dominált.

Japán nemcsak gazdasági, hanem művészeti világhatalomnak is számít. Életünket a japán óriáscégek világszínvonalú termékei (Nikon, Canon, Sony, JVC, Toyota, Suzuki stb.) veszik körül, míg harcművészetüket szinte az egész világon űzik. Érdemes tőlük tanulni, életfilozófiájukat megismerni.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás