Nagysikerű hangversenyt adtak Bécsben a szimfonikusok
2008.10.30. - 00:15 | vaskarika.hu
Október 26-án este, csaknem kétezer ember előtt adott hangversenyt a Savaria Szimfonikus Zenekar Bécsben, a Musikvereinssaal-ban. A zenekar minden évben felkérést kap nagyszabású produkcióra, melyek mindig teltházasak, évről-évre sikert aratnak. A művészet, különösen a zeneművészet - ha lehetőséget kap - évek óta megvalósítja a határok nélküli Európa népeinek együttműködését.
Idén különleges műsort választott Günter Knotzinger, osztrák karmester; Franz Schmidt: Das Buch mit sieben Siegeln című kompozícióját. „A hétpecsétes könyv” című mű Ausztriában és német nyelvterületen nagyon népszerű. Franz Schmidt (1874-1939) ezt a nagyszabású oratóriumot 1937-ben komponálta. A mű életművének egyik utolsó alkotása.
Franz Schmidt, aki Bartók és Kodály kortársa, érdemtelen módon szinte teljességgel ismeretlen még a zenészek számára is Magyarországon. Pozsonyban született, és habár Bécsben élt, édesanyja révén magyarul is beszélt. Akkoriban személye jelentősen befolyásolta a bécsi zenei életet. Nemcsak kitűnő csellista volt a Bécsi Filharmonikusoknál, hanem igazgatója, majd rektora is a bécsi Zeneművészeti Főiskolának. „Tudomásom szerint én tettem az első kísérletet János jelenéseinek egybefüggő megkomponálására” - nyilatkozta művéről Franz Schmidt. Az oratórium az apokalipszis zenetörténetileg első megkomponálása.
A Jelenések Könyvének zenei nyelvre történő lefordítása késő-romantikus stílusban szimfonikus zenekarra, orgonára, hat szólistára, kórusra. Ez egy monumentális mű, monumentális előadói gárdával Bécsben is: hetvenegy zenekari művész játszott a Savaria Szimfonikus Zenekarban, százhúszan énekeltek a Wiener Lehrer-a capella-Chor-ban, vagyis a Bécsi Pedagógus Kórusban.
Az est szólistái: Helmut Wildhaber – Szt. János; Anton Scharinger – az Úr hangja; valamint Szabóky Tünde, szoprán; Daniela Treffner, alt; Thomas Tischler, tenor; Dominik Nekel, basszus. Orgonán a magyar származású, Bécsben élő Kovács Róbert játszott. Günter Knotzinger karmester interpretálása tökéletesen visszaadta a közönségnek az apokalipszis zenei megfogalmazását. Az előadók számára igényes és kifejezetten nehéz műben a Savaria Szimfonikus Zenekar közreműködése biztos alapot nyújtott a kiválóan, összeszedetten szereplő szólisták és a rendkívül tiszteletre méltó színvonalon megszólaló kórus számára.
„…ha megzenésítésemnek sikerült ezt a példátlan szöveget - melynek aktualitása most, tizennyolc és fél évszázad múltán is oly nagy, mint az első napon volt - a mai hallgatóhoz bensőleg közel vinnie, akkor ez lesz az én legszebb jutalmam.” – Franz Schmidt (Mesterházi Máté fordítása)
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás