Roots & Routes – Tehetséggondozó, nem tehetségkutató

2011.01.21. - 00:10 | Németh Marcell

Roots & Routes – Tehetséggondozó, nem tehetségkutató

Önkéntesekkel és alulról szerveződő mozgalommal támogat tehetséges, de hátrányos helyzetű fiatalokat Európa-szerte a nemzetközi Roots & Routes egyesület. A program alappillére a kultúrák közötti párbeszéd, felelősségvállalás és a közösségben alkotás élménye; a résztevők a tánc, zene és média elismert szaktekintélyeitől, és egymástól is tanulnak a kéthetes képzéseken.

HIRDETÉS

„A Roots & Routes 2001-ben indult Hollandiából. Engem 2004 tavaszán hívtak fel a szervezők azzal az ötlettel, hogy Magyarország EU-csatlakozása mennyire jó apropó lenne ahhoz, hogy a projekt nálunk is bemutatkozzon. Volt egy tervük, hogy főleg újonnan csatlakozott uniós országból lépjenek fel náluk fiatal zenészek. Náluk a népi hagyományok kevésbé erősek, ezért egy dolog nagyon fontos volt a számukra: autentikus zenészek legyenek, népi hangszereken játszók vagy népdalénekesek. Engem is meghívtak, és az volt a kérésük, hogy »vigyek magammal« egy fesztivált is az országból, ami támogatná a kezdeményezést. Ez a fesztivál a Sziget lett, akikkel már régebb óta együtt dolgoztam" - eleveníti fel a kezdeteket Szép Fruzsina, a Roots & Routes egyesület elnöke.

A Roots & Routes olyan hátrányos helyzetű fiatalokat támogat, akik a program nélkül nehezen jutnának hozzá hangszerekhez, nem kerülnének alkotói közegbe, és a családjuk sem engedheti meg magának, hogy kifizesse a profi képzések árát. Célzottan támogatják azokat a fiatalokat, akik kisebbséghez tartoznak, és tartanak attól, hogy nekik nincs helyük egy ilyen képzésen. Unión kívülről érkezett fiatalok számára is van pályázatuk, akik nem beszélnek még jól magyarul, viszont tehetséges zenészek vagy énekesek - ezt a képzést az Európai Integrációs Alap támogatja.

Fathir Ismail Szingapúrban szerzett üzleti-IT szakon diplomát, ám eltökélt szándéka, hogy a későbbiekben a művészetből szeretne élni. Jelenleg az IBS hallgatója művészeti menedzsment szakon. Őt egy magyar évfolyamtársa hívta meg Budapestre. Nagyon megtetszett neki a város, és itt hallott először a Roots & Routesről is. „Nagy lelkesedéssel vágtam bele, mert nagyon jó lehetőségnek tartottam, hogy hozzám hasonló embereket ismerjek meg Európából - ráadásul így könnyedén fejleszthetem a kommunikációs képességemet is." Fathir a médiacsoport tagja, a projektekben minden munkája ehhez kapcsolódik: ő készíti el a résztvevők videoprofilját, interjúkat szervez, fotóz, a színpad világításáért és a hangosításért felel - mindeközben VJ-nek tanul. „Ebben a közösségben hatalmas erő rejlik, és én továbbra is közöttük szeretnék lenni. Ez egy hatalmas család, ami emberként, művészként, felebarátként fogad el engem" - lelkendezik.

A Roots & Routes egyik fő filozófiája tehát összehozni ezeket a fiatalokat. Három műfajban folyik képzés: zene, tánc, és média. „A programjainkra több országból érkeznek emberek, ilyenkor a fiatalok és a mestereik (az adott műfaj szaktekintélyei) már egymástól is tanulnak. Ezeket a képzési lépcsőket már mi találtuk ki, és minden pályázatunk egy új eszme köré épül" - egészíti ki Fruzsina.

A szervezet uniós pályázatokból tartja fenn magát, és minden munkatárs önkéntesként dolgozik a programban. „Rögtön nagyon lelkesen bele is vetettük magunkat a munkába, és végül sokkal több dolgot szerveztünk meg, mint amennyit elvártak tőlünk. Bevittük a népzenét, a néptáncot, ezek a műfajok addig nem voltak jelen a Roots & Routesban. Gyönyörű volt látni, amikor a tánc workshopon az electric boogie-ból érkező kortárs táncos a Magyar Állami Népi Együttes koreográfusával együtt hozott létre egy rendkívüli produkciót, aminek később nagy sajtóvisszhangja volt."

A Roots & Routes berkein belül különösen büszkék Nagy Rékára, a Live Act Folk énekesére, ő így emlékszik vissza a programra: „A zenekarom létrejöttében nagy szerepe volt a Roots & Routesnak. Itt találkoztam először a beatboxszal mint műfajjal, és teljesen lenyűgözött. Tizenöt zenészt válogattak be, majd három zenekart alakítottak ki belőlünk. Azelőtt rockzenekarban énekeltem, ezért azt vártam, hogy egy rockzenekarba tesznek, mert nekem az áll jól. Ezzel szemben a zenekarunk úgy nézett ki, hogy volt két beatboxos, egy gitáros, és egy mc... én pedig csak néztem, hogy mit fogok itt csinálni? A mai napig büszke vagyok arra a dalra, amit a négy nap alatt alkottunk. A munka folytatódott, a két beatboxossal és a gitárossal alapítottam meg a Live Act Folk zenekart."

És mi történik a résztvevőkkel a képzés után? „Az első programjaink után vettük észre azt, hogy a résztvevők vissza-visszajártak hozzánk, várták, hogy történjen valami..." - meséli a szervezet elnöke. „Megnyertünk egy pályázatot a Leonardo-programon belül, ami azoknak a fiataloknak szól, akik már részt vettek több programunkon, és ebben a szakmában szeretnének elhelyezkedni, és a saját tudásukat szeretnék átadni. A legkorábbi tanítványaink közül sokan már minket tanítanak. Jó látni, hogy a fiatalok, akik néha reményvesztetten jönnek hozzánk, pár év múlva bejelentkeznek, hogy »elhelyezkedtem valahol, és ezt nektek köszönhetem«!"

Réka is elvégezte a mesterképzést, és a nyári kurzuson már junior coach-ként vett részt, ehhez kötődik egyik legemlékezetesebb emléke: „...amikor először tapasztaltam meg coach-ként, hogy mit jelent a mostani résztvevőknek ez a két hetes program. Rendkívül hálásak voltak, és én egy kicsit a pár évvel ezelőtti önmagamat is láttam bennük. Emlékszem, hogy annak idején az első napi ismerkedés után a második napot már úgy végigdolgoztuk, hogy este már a sírással küszködtem a fáradtságtól és a boldogságtól, hogy négy napig csak zenélhetek!"

A Roots & Routes aktuális képzéseiről a rootsnroutes.eu és a tehetsegek.hu oldalakon lehet tájékozódni.

Új hozzászólás