Virtuális utazás az Iseumban Dr. Vasáros Zsolt építésszel

2011.05.02. - 11:15 | Pirx

Virtuális utazás az Iseumban Dr. Vasáros Zsolt építésszel

Szerdán este második alkalommal volt Dr. Vasáros Zsolt építész-építészettörténész az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház és az Agora Szombathely közös szervezésében zajló "Élet Savariában, élet az Isis-szentélyben" című előadássorozat vendége.

HIRDETÉS

Akárcsak az előző előadásán, most is a legmodernebb technikát hívta segítségül a templom képének bemutatásához 3D rekonstrukciós képeket hozva magával.

Az Isis-szentélyről készült 3D-s kisfilmet ezúttal a szombathelyi közönség is láthatta. Ez a filmecske volt a Szépművészeti Múzeumban 2008-ban rendezett nagy sikerű „Reneszánsz a fáraók Egyiptomában" című kiállítás egyik fő attrakciója.

Az előadó áttekintést adott a római kori templomok szerkesztési és építési szabályairól, és felhívta a figyelmet arra, hogy létezett egy elv az ókori templomépítészetben, a vitruviusi etalon, amit azonban több esetben már a tervezés során sem vettek figyelembe. Számos ókori építészeti példát mutatott be, ahol ez az elv bizonyíthatóan nem érvénysült.

A Savariai Iseum ezen elvek és szabályok alapján megvalósított rekonstrukcióját egy lehetséges megoldásnak tartjuk, de Dr. Vasáros Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes minden lehetőséget átgondolni és további ötleteket felvetni az egykor itt állt szentély képével kapcsolatban.


Az előadó a fennmaradt római templommaradványok tanulmányozása után felvázolt néhány lehetséges Iseum rekonstrukciót az általa vizsgált pódiumtemplomok építészei mintái alapján.

A hamarosan megépülő új kiállítás teret ad ezeknek az elképzeléseknek, és lehetőség nyílik majd az Iseum lehetséges arcainak a bemutatására.

A „hely szelleme", a modern kiállítótér, amely képes érzékeltetni az antik templom arányait, megkívánja a leendő kiállítás modern szemléletét is. A szép, és rendkívül gazdag leletanyagot a legújabb technikai megoldások segítségével kell bemutatni, mert -hangsúlyozta az előadó-, az utóbbi évtizedben a mozikban, előadásokon, illetve a számítógépes játékokban egyre jobban kiszolgálnak minket látvánnyal és vizuális élményekkel. Óriási a kihívás, mert ezzel kell a múzeumoknak versenyre kelniük.

Dr. Vasáros Zsolt ismét hozott magával szakmai szemmel is különlegességnek számító látnivalót az előadásra. Az Iseum legújabb 3D technikával készült rekonstrukciós képeit csodálhattuk meg a jelenlegi állapotot ábrázoló, és ugyanabból a szögből készült fotókkal összevetve.


Különleges élmény a múltba pillantva, virtuálisan megcsodálni az egykor Savariában állt antik épületeket. Szakértő vendégünk beszélgetőtársa Sosztarits Ottó régész volt. Az előadás végén a közönség soraiból mindkettőjük felé érkeztek kérdések az épülettel kapcsolatban.

Bízunk abban, hogy az Iseum új kiállítótere még sok érdekes előadásnak ad otthont, és Dr. Vasáros Zsoltot is többször vendégül láthatjuk, aki a régészet által napvilágra került emlékeket szakmai tudása és a technika segítségével képes érthetővé és befogadhatóvá tenni.

A következő előadásunkon 2011. május 5-én Csapláros Andreának, az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház igazgatónőjének a vendége Dr. Tóth Endre régész lesz.

Az előadás a római kori császártiszteletet illetve a császárkultuszt fogja körüljárni.

Az előadássorozatról megjelent írásaink itt olvashatók!

Új hozzászólás