Öröm nélkül nincs tanulás - az Amerikai Kereskedelmi Kamara Alapítványa ünnepi rendezvénye
2011.11.29. - 11:45 | Rozán Eszter
Egy ország szellemi erejét az is megmutatja, hogyan bánik a tehetségekkel. Felkarolja-e őket, vagy pedig hagyja elveszni a szegény sorsú, ám jobbra érdemes fiatalokat. Ebben nyújt segítséget az Amerikai Kereskedelmi Kamara Alapítványa. Céljuk, hogy támogassák az egészségügyi vagy szociális helyzetük miatt tartósan, vagy váratlan természeti katasztrófa miatt segítségre szorulókat, elsősorban a gyermekeket.
2011. november 28-án az Amerikai Kereskedelmi Kamara Alapítványa ünnepi rendezvényén Vas megye három intézménye részesülhetett támogatásban. Az AmCham Alapítvány egy civil szervezet, mely azzal a céllal jött létre, hogy segítse a Magyarországon élő, nehéz sorsú gyermekeket. Dávid Péter, a kamara ügyvezető igazgatója köszöntőjében elmondta, hogy az önkéntes alapon működő kamara mintegy húsz évvel ezelőtt jött létre, hazánkban működő amerikai cégek részvételével. Úgy gondolták, egy vállalatnak tevékeny szerepet kell vállalnia annak az országnak az életében, ahol jelen van. A kamara fontosnak tartja a helyi értékek megőrzését, ennek érdekében támogatja a tehetséges, rászoruló gyermekeket. Az alapítvány évek óta rendez gyűjtést számukra. Az idei évben meghirdetett pályázat azokra a tehetséges gyermekekre szeretné felhívni a figyelmet, akik hátrányos helyzetük miatt nem képesek lépést tartani társaikkal. A beérkezett pályázatokat - az előző évekhez hasonlóan - egy külső szakértői bizottság bírálta el, egy pedagógus, újságíró és szociális munkás részvételével. Az ő javaslatuk alapján választotta ki az alapítvány kuratóriuma a nyerteseket.
Az eredményt Gordon Mária kurátor hirdette ki. A díjazottak egyike a szombathelyi Tudor Alapítvány. Jelenleg 18 gyermek jár oda. Az alapítvány a támogatással a következő két tanévre újabb gyermekek tehetséggondozását biztosítja. A tanulók két idegen nyelvvel, az angol és a német nyelvvel foglalkoznak a műhelyben, illetve informatikát tanulnak, ami a XXI. században szinte elengedhetetlen. A gyermekek 5-6 fős csoportokban a hét négy napján látogatják a tanórákat. Az iskolai feladataik megoldásához is kapnak segítséget. A program a középiskolára való célirányos felkészítést is tartalmazza.
A másik támogatásban részesülő szervezet a vasvári Mérték Egyesület. Mivel az egyesület egy hátrányos helyzetű kistérségben működik, fontos, hogy a vidék felemelkedésében a későbbiekben meghatározó szerepet betöltő gyerekek ne vesszenek el. A helyi közösség megbecsült és iránymutató tagokkal bővülhet a gyermekek kreativitásának és szellemi munkájának fejlesztésével. A pályázati összegből az alapítvány bentlakásos tehetséggondozó tábort szervez a nyáron 50 gyermek számára, akik szociálisan nehéz helyzetben élnek.
A répcelaki Móra Ferenc Általános Iskola és Művészetoktatási Intézmény a magyar nyelv és irodalom, a matematika, a rajz és a vizuális kultúra oktatását helyezi a középpontba. Az érzelmi intelligencia, a kreativitás, az alkotói tevékenység, a finom-motorikus képességek fejlesztését a drámajáték eszközeivel segítik. Szeretnék a programokban résztvevő szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek személyiségét is fejleszteni, hogy elsajátíthassák a szociális viselkedés szabályait élménypedagógiai foglalkozások keretében.
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara Alapítványa egyéb segítséget is nyújt Vas megyében. A szombathelyi Markusovszky Kórház Gyermek Haemato-onkológiai osztálya egy vérkép automata készüléket vásárol az Alapítvány támogatásából. Összesen 8 millió Ft került kiosztásra, ebből 3 milliót kaptak az iskolák, ötöt pedig a kórház.
Dr. Komáromi Péter kurátor kifejtette, nem véletlen, hogy éppen november végére esett a támogatás átadásának időpontja. Nemrégen ért véget ugyanis az Egyesült Államokban a Hálaadás Napja, az ország legnagyobb ünnepe. Ezen a napon az első telepesekre emlékeznek. Az első télen az Európából az Újvilágba menekült telepeseknek mintegy a fele meghalt a hideg, az éhség és a mostoha környezet miatt. Egy indián törzs segítette őket, megtanították a telepeseket a halászatra, vadászatra, kukoricatermesztésre. A bőséges termés learatása után a telepesek vezetője ünnepséget rendezett, ahová az indiánokat is meghívta. A Hálaadás Napja tehát a szeretet és a szolidaritás ünnepe, amikor különös figyelmet fordítanak a rászorulók megsegítésére. Eddig 270 millió Ft értékű támogatást gyűjtöttek össze, és több mint 60 gyermekekkel foglalkozó szervezet között osztották szét. Tavaly például a vörös iszap károsultjait segítették, nemcsak anyagilag, hanem kétkezi munkával is.
Szűcs Édua grafikusművész, karikaturista segítségével a gyermekek kreatív foglalkozáson is részt vehettek. A legjobbak rajzai az AmCham karácsonyi kártyáira kerülnek.
Vekerdy Tamás pszichológus a kerekasztal-beszélgetés során a tehetséges gyermekekkel kapcsolatos véleményét osztotta meg hallgatóságával. A tehetség tulajdonképpen deviancia, hiszen eltér az átlagtól. A kreatív ember agressziós szintje magasabb, mivel nagyobb benne a feszültség. A tehetséges ember gondolkodása divergens, az iskola pedig általában a konvergens gondolkodású gyermekeket szereti. A tehetség nagyon eltérő: 7-8 féle intelligenciát különböztetünk meg egymástól, az iskola azonban csak egyet értékel: a szóbeli emlékezőképességet. A közösségeknek szükségük van a tehetségekre, ugyanakkor azonban ki is akarja vetni magából, hiszen aki tehetséges, az más, mint a többi. Ezért is lenne fontos a tehetségek széles körű támogatása, a társadalmi megmozdulás az érdekükben. A tehetség egyik fő jellemzője, hogy örül annak, amit csinál, ugyanis öröm nélkül nincs tanulás.
A rendezvényen a gyermekek is bemutatkoztak, Holdosi Vivien a Tudor Alapítványtól saját prózaversét olvasta fel, a Móra Ferenc Általános Iskola és Művészetoktatási Intézmény tanulói pedig furulyáztak.
Új hozzászólás