Londonért hajt! – interjú Hatos Gáborral, a Haladás birkózójával

2011.12.12. - 15:30 | László Attila

Londonért hajt! – interjú Hatos Gáborral, a Haladás birkózójával

Hatos Gábor Szombathelyi Haladás EB és VB bronzzal rendelkező birkózója. Amikor közelebbi ismeretségbe kerültem vele, jöttem rá, hogy a sportág versenyzői akkor kerülnek reflektorfénybe rövid időre, ha valamely világversenyen dobogós helyezést érnek el. Ám az idevezető út alatt nagyon magukra vannak hagyatva támogatottság szempontjából. A rengeteg edzés mellett már időben nem férne bele a szükséges anyagi fedezetet megteremtése.

HIRDETÉS

Nem túl sok információ található a birkózóról a wikipedián sem. Teljes ledöbbenéssel tapasztaltam, hogy a közelmúltban felavatott Haladás emléktáblán elfelejtették feltűntetni világbajnoki eredményét. Létjogosultságát éreztem egy rövid riportnak, hiszen a világversenyen hazánkat, és szűkebb pátriánkat is képviseli Gábor. 

Hogyan és mikor kezdtél birkózással foglalkozni?

Nagyon aktív, örökmozgó kisgyerek voltam, kifogyhatatlan energiával, a szüleim tudatosan tereltek a sport felé. Nagyon sok sportágat kipróbáltam, de egyikben sem sikerült teljesen levezetnem az energiámat. 12 éves voltam, amikor édesapám elvitt az első birkózó edzésre, amit azonnal megszerettem. Kezdetben heti 2-3 alkalommal edzettem, aztán amikor már látszott, hogy van jövőm ebben a sportban, akkor vált mindennapossá az edzés.

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?

A legbüszkébb a két EB bronzérmemre, a VB bronzérmemre, illetve a junior EB bronzérmemre vagyok. De minden eredményemre, versenyemre büszke vagyok, más-más okok miatt mindegyik fontos része az életemnek.

Mik a céljaid a közeljövőben?

Jövő augusztusban lesz Londonban az olimpia, erre mindenképp szeretnék kijutni. Ehhez áprilisban kell megszereznem a kvalifikációt, amire már megkezdtük a felkészülést. Márciusban még részt veszek az Európa-bajnokságon, ott is jó lenne szép eredményt elérni.

Mennyit is hogyan edzel, hogy ezt elérd?

Az év nagyrészében edzőtáborban készülünk, Magyarországon nincsenek olyan ellenfelek, akik mellett komoly fejlődést tudnánk elérni. Nemrég két és fél hetet Mahacskalában töltöttünk, de gyakran járunk Romániába, Ukrajnába, Oroszországba, ahol a legnagyobbakkal edzhetünk együtt. Nem ritka a napi 6-7 órás edzés - erőnléti edzés, birkózás, rengeteg futás. Ezen a szinten már technikailag hasonló tudású versenyzők vannak, sokat számít, hogy erőben, állóképességben ki bírja tovább. Ha itthon vagyok, akkor sincs megállás, naponta edzek a Haladásban is. Itthon is csak a hétvégék szabadok. 2-3 napnál több kihagyást nem engedhetek meg magamnak.

Milyen tulajdonságok, adottságok szükséges ahhoz, hogy valakiből jó birkózó legyen?

Legfontosabb az erő, állóképesség fejlesztése, a technika megtanulható, sok gyakorlással jól fejleszthető. Minden súlycsoportban más és más adottságok fontosak. A testalkat nem annyira domináns, gyakran egy középszintű birkózó kitartással többre viszi, mint egy technikás, jó adottságú versenyző, aki a gyorsan jött sikerek után elbizakodottá válik. Megfelelő kitartással, szorgalommal bárkiből lehet jó birkózó.

Hogy készülsz fel egy-egy mérkőzésre?

Fejben próbálok meg minél jobban ott lenni, rákoncentrálni, minden mást kizárni. Mivel a versenysúlyom 74 kg, és általában ennél 6-7 kg-val több vagyok, ezért a fogyasztás jelentősen megviseli a szervezetemet, ezt is kezelni kell mentálisan és fizikálisan is. Gyakran nézem az ellenfeleim meccseinek felvételeit, abból próbálom kikövetkeztetni, hogy mire számíthatok. Mindenkinek vannak kedvenc fogásai, sokat számít, ha ezekre fel tudok készülni és tudom valahogy hárítani.

Van-e kabalád, amit minden meccsen magadnál hordasz?

Konkrét kabalák nincsenek, sok helyről, ahol versenyeztem, edzőtáboroztam, hozok apró tárgyakat, amelyek mindig a táskámban lapulnak. Ami nagyon fontos nekem, hogy mindig ugyanabban a mezben birkózóm, ugyanazt a cipőt hordom - ezeket edzésen nem használom, csak versenyeken.

Meddig lehet, illetve meddig tervezed ezt a sportot űzni?

Van még bennem erő, lehetőség, a jövő évi olimpiát követően még egy négyéves ciklus simán bennem van. Ha a sérülések elkerülnek, akkor 35 éves koromig van keresnivalóm nemzetközi szinten. Ezután sem szeretném abbahagyni a sportot, esetleg külföldi csapatoknál lehetne levezetni, edzőpartnernek leszerződni, vagy az ottani bajnokságban elindulni. Szívesen edzősködnék, ha lesz ilyen irányú megkeresés.

Hogyan tudod megteremteni az anyagi hátterét? Vannak szponzoraid?

Anyagi téren sajnos nem igazán megbecsült ez a sportág, nehéz boldogulni. Egyesületi, válogatott szinten kapok juttatást, illetve időnként a város nyújt támogatást, de ez nem sok mindenre elég. Hozzám közel álló emberek létrehoztak egy alapítványt, ami a felkészülésemet és az olimpiára való kijutásom feltételeit hivatott megteremteni. A jelenlegi gazdasági helyzetben nagyon nehéz közcélra forrásokat szerezni, de nagyon bízom az emberek segítőkészségében. Egy-két helyi vállalkozás a szolgáltatásaival már mellém állt - itt kiemelném a Szombathelyi Sensolite-ot, illetve a Peak Speedfitness-t - reménykedem, hogy lesz még, aki szívesen támogatna.

Remélhetőleg sikerült kisebb fókuszt irányítani Gáborra. Leendő szponzorok figyelmét hívnám fel a nemrégiben létrehozott alapítványra. Bármilyen hozzájárulás nagyban segítene a sportolónak az olimpiáig tartó utat minél egyenletesebbé tenni, hogy 100%-osan a felkészülésre tudjon koncentrálni.

Az alapítvány adatai:

Hatos Gábor Sportpályafutásáért Alapítvány
Bankszámlaszám: 11747006 - 20221191
dr. Müller Krisztina a kuratórium elnöke
06-20/39-38-720

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Wöller fan!! 2011.12.12. - 23:43
Elfelejtettük ,hogy Vasi érdekeltségű birkózóból van még egy aki szintén harcol Londonért!!!Nevezetesen Wöller Gergő!!!
Wöller fan!! 2011.12.12. - 23:46
Valamint Ligeti Dániel és Veréb István! Nekik már mind1?
László Attila 2011.12.13. - 09:01
Szia,

Természetesen senki nincs elfelejtve. Én személyesen őket nem ismerem és interjút sem készíthetek mindenkivel. Cikk elején kiemeltem hogy a fókuszhiány ez egész sporttágra igaz. Sőt minden egyéni sportrolóra ez kijelenthetjük. Ez a cikk nekik is szólt!
Örülök, hogy hozzászóltál, ezzel elérte a cikk a célját!
Üdv.

Attila