B-fesztivál tánccal, jókedvvel, hangorkánnal
Képgaléria megtekintése2011.12.30. - 15:15 | Nappeti / Guest - Fotó: Dart
A B-betűs zenekarok fesztiválján a Balkan Fanatik, a Belmondo, a Brains és a Belgrád lépett fel december 29-én Szombathelyen az AGORA - Művelődési és Sportházban. Két véleményt ütköztetünk az elhangzottakról.
Az első fellépő a 2004-ben alakult szombathelyi BELGRÁD zenekar volt. Stílusuk sokféle szinte számonként más és más. Underground-, alternatív, rock-, pszichedelikus-, pop-, techno-, etnojegyek keveredtek zenéjükben. Kellemes zenéjük több nézőt is megérdemelt volna. Viszont volt egy kis rajongótáboruk, akik csak az ő fellépésük miatt váltottak jegyet.
Sajnálattal szembesültünk a szokásos ténnyel, hogy az élőzene kezd, aztán jönnek a kevésbé gondolkodtató, inkább táncoltató muzsikák, bár ez ma már szinte törvényszerű. Így, amiért jómagam indultam, már múlttá vált. Nem volt konkrét infónk a buli előtt a B-s zenekarok, együttesek sorrendjéről, bár a helyszínen már olvasható volt a B-s est programja. A nálunk korábban érkezők mesélték, hogy jó volt hallani a helyi zenei berkekben már ismert arcok - Belgrád - startját, csak közönségük elveszett a kisebbre szabott, de így is hatalmas placcon.
A Belmondo együttes népszerűsége, ismertsége egyre növekszik. Vélhetően ebben jelentős szerepe van a frontembernek, Czutor Zoltánnak, aki sármos külsejével, csibészes mosolyával rabul ejti a hölgyek szívét. Biztos rajongói információból tudjuk, hogy Zoli nyári esküvőjének hírére többen rövid búskomorságba estek. Zenéjük viszont kellemes, fogyasztható, több befutott számuk a kereskedelmi rádiókban is játszott. A szövegükre is érdemes volt figyelni, ugyanis Czutor Zoltán 2011. április 15-én megkapta az ARTISJUS „Az év szövegírója" díját.
A Belmondo korábbi akusztikus, azaz - Czutor saját szavai szerint - „dugatlan" interaktív bulija után, már nem is voltam olyan csalódott, mint az első inkább ki-, mint befutó klipjeik után. De a „hírös sületlenek" vezető elméje köztudottá tette, hogy mivel a Nyers túl underground ennek a kis országnak...lösz helyette Bölmondó. Az enyhébb árnyalatban szókimondó, élcelődő „rádióbarát" szövegek és témáik már a hétköznapi családok és „rendes emberek" nappalijába is beférnek, és a zene sem jellemezhető, mint funk-metál, mert bizony anno így vala. Szóval sokkal könnyebben emészthető, többek örömére és a mi bánatunkra. Kár, hogy kimaradt az élő tesztelés.
Majd jött a nagyágyú, azaz a Balkan Fanatik. A népdalokból építkező angolszász indie pop, ska és reggae elemekkel fűszerezett, elektronikus hangzással fokozott, jól táncolható zene láthatóan meghódította a közönséget. A lassú számokat kivéve az egész estét végigtáncoltuk. A Balkan Fanatik legújabb albumának, az „Ölelj magadhoz" dalai sikert arattak.
Mivel B betűs ismerőssel éreztünk, ajándék ital-utalványát azonnali hatállyal kedvenc B kategóriás sörünkre váltattuk. Ezekután ruhatár és küzdőtér volt a program menete. A Balkán Fanatik középtempós 4/4-ére mozogtak kezek-lábak. Tekintsünk el attól, hogy az etno határait hol húzzák meg a vájt és kevésbé vájt fülűek, és maradjunk annyiban, hogy szórakoztató fúzió volt, amivel a B. Fanatik fanatikusai és hallgatói lezártnak tekinthetik ezt a 2011-es évet. A csapat papírforma szerint hozta a bulit a műfaj kedvelői számára.
A Brainsre a tömeg megritkult. Ebben annak is szerepe lehetett, hogy az átszerelés lassúra, nyögvenyelősre sikeredett, a két korábbi pikk-pakk átállástól eltérően. A keverőpultnál a helyi erőket a zenekar saját embere váltotta fel. Vélhetően ennek volt köszönhető, hogy a hangerő a Brainsnél látványosan megemelkedett. Mindössze két dalt bírtam ki az ezt követő hangviharban. A „Positive people" című nóta hiába volt fülbemászó, a hangerő a dobhártyákat igyekezett deflorálni. Ekkor átmentem - daltól eltérően - negatív emberbe, és a távozás mezejére léptem, meghagyva a halláskárosodást másnak. A csutkára húzott potmétereknek köszönhetően a ház üvegtáblái folyamatosan remegtek, és még két sarokkal odébb is lehetett hallani - csukott ajtók mellett - a földrengésszerű, tompa morajlást. Igazi Agy-vihar volt.
A Brains elnyúló soundcheck-je már sejtette, hogy a zenészkollégák között vannak páran, akik szintén nem tegnapelőtt kezdtek el a hangszereikkel foglalkozni és bőven több van a fejükben, kezükben, mint amennyit adott este hallunk tőlük. Ez egyrészt köszönhető a sajnálatosan megszokott buli-hangosításnak, amikor egy zenész már inkább látvány, mert az alap, vagy valamelyik hangszer elnyomja a basszust!, vagy a gitárt. Persze egy saját hangosítóval dolgozó bandánál megvannak a saját szokások, kívánságok, amelyekkel ők dolgoznak, de az akusztika egy félig-meddig üres teremben behatárolja a lehetőségeit a legjobb keverősnek és a technikusi csapatnak is. Nemhiába a fizika nagy úr. A Balkán Fanatik után már megfogyatkozott a közönség, akik egy része - megkockáztatom - a valamikori Végállomás bulin is ott volt, vagy hallott róla és kitartott az utolsó fellépő mellett. Hátulról a stroboszkópok fényében végigtekintve élvezte az elektromos darálóban való pörgést.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások
Áprilisi Brainsen Végállomásban 100-szor jobban szólt a muzsika...
BUÉK!
->geri
Nem teljesen értek egyet! Bartók terem után a szórakozóhelyek közül ott szokott legjobban szólni a zene. Persze érteni kell hozzá, hogy jól be legyen lőve a cucc. Ott is előfordult, hogy beszólt a Deák Bill "ez itt egy világrengető monitor, még is semmit sem hallok belőle"...
ON
az "ott" az a végállóra vonatkozi, vagy a sportházra? summa: nehezen hangosít6ó akusztikájú helyekből van pár a városban, és az, h 2 nem túl jó közül a jobbról beszélünk, még nem jelenti, h tényleg meg tud szólalni rendesen.