A sárvári lantos - Tinódi Emlékünnep 2012.

Képgaléria megtekintése2012.02.01. - 22:30 | vaskarika.hu - Fotók:Makrai Tamás

A sárvári lantos - Tinódi Emlékünnep 2012.

Január 29-én, vasárnap kezdődött Sárváron a hagyományos Tinódi emlékünnep, amin a krónikás Tinódi Sebestyénre, a város gimnáziumának névadójára emlékeztek misével és sírkoszorúzással. Január 31-én, Tinódi halálának évfordulóján ünnepi műsorral, emlékkoszorúzással folytatódott a megemlékezés, majd Bognár Szilvi világzenei koncertjével zárult a Nádasdy Múzeum dísztermében.

HIRDETÉS

Idén január végén 456 éve halt meg Sárváron Tinódi Lantos Sebestyén. A vándorlantos történetmondó, krónikás Tinódi Sebestyén Nádasdy Tamás hívására érkezett a várba, majd itt tért örök nyugovóra. Nemes egyszerűsége, helytállása, őszinte hazaszeretete évszázadok múltával sem halványult. A krónikás hírmondó emlékét számos helyen őrzi Sárvár városa. Tinódiról utcát neveztek el, valamint a 16. századi magyar epikus költészet jelentős képviselőjének a nevét viseli a helyi gimnázium is.


Tinódi Sebestyén 1510 körül született Tinódon. A kezdetekben Török Bálint oldalán szolgált vitézként, majd egy ütközet során megsebesült és további hadiszolgálatra alkalmatlanná vált. Énekeiben ettől kezdve az egyetértést és a török elleni elszánt küzdelem szükségességét hangoztatta. ütközetek színhelyeit, majd tapasztalatait versekbe szedve írta meg. Verseihez dallamokat is szerzett és lanttal kísérve, mikor tehette, elő is adta őket. A vitézek gyakran csak az ő énekeiből értesülhettek hitelesen a távolabbi országrészek egy-egy nevezetes eseményéről, így kapta a Lantos elnevezést. Nádasdy Tamás 1545-ben pártfogoltjává tette, majd a sárvári vár udvarában maradt, mint lantos krónikás. Műveinek gyűjteményes kiadása 1554-ben jelent meg Kolozsvárott, Cronica címmel. A gyűjtemény kiadása után rövidesen, 1556. január 30-án, a sárvári ittléte során meghalt. Sírjának helyét a mai napig homály fedi.

2012. január 29-én, Sárváron - Tinódi vélt sírhelyénél, a Sári Templomban tartottak emlékmisét a krónikás halálának évfordulójának alkalmából. Az emlékmisén a Sárvári Tinódi Gimnázium Énekkara énekelt a kórusban. A mise után a templomkertben helyezték a vélt sírhelynél a megemlékezés koszorúit.

A Tinódi emlékünnep kedden, 31-én délelőtt folytatódott a Tinódi Gimnáziumban. Évtizedes hagyományokat követve, minden év januárjának végén Tinódi - emléknapot tartanak Sárváron. A gimnázium dísztermében a diákok ünnepi műsorral emlékeznek meg iskolájuk névadójáról. Az előadás után díjazták az idei év Tinódi- Szeibert pályázat nyerteseit.

A várparkban, a Tinódi-emlékszobornál  kora délután kezdődött a megemlékezés. Lakatné Mester Éva, a Barabás György Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója Sárvárhoz kötődő emblematikus alakként beszélt Tinódiról, akinek emléke be kell, hogy ivódjon a sárváriak identitásába is.A beszédet követően a helyi önkormányzat képviselői, a Tinódi Gimnázium diákjai, valamint Hevér Mihályné, az intézmény igazgatója, és a sárvári Művelődési Központ képviselői helyezték el ünnepi koszorúikat.


A Nádasdy Múzeum dísztermében este hatkor folytatódott az emlékezés. A Tinódi-emléknap alkalmából a művelődési központ hagyományosan a magyar nyelvhez, kulturális értékekhez kötődő zenei produkciókat lát vendégül - mondta el köszöntőjében Markó Péter igazgatóhelyettes.

Idén a vasi kötődésű Bognár Szilvia, az Anima Sound System egykori énekesnője és zenekara adott sodró lendületű világzenei koncertet. A repertoáron moldvai dalok, dallamok, bolgár népdalok szerepeltek, de az együttes megzenésített verseket is játszott magyar költőktől.


A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás