Püspöki szentély, kuruc kézen - a Nyitrai-vár

Képgaléria megtekintése2012.02.02. - 14:30 | Bangó Mária 'Mira'

Püspöki szentély, kuruc kézen - a Nyitrai-vár

A honfoglalás után egy fa-föld szerkezetű ispánsági vár épült a Nyitra folyó fölé magasodó hegycsúcson, krónikáink szerint e vár börtönében vakíttatta meg Szent István király Vazult. Püspöki várként megmenekült a lerombolástól, épületei barokkizálva ma is állnak, a város külső erődítményei azonban elpusztultak.

Szombathelytől kicsit több, mint háromórányira fekszik Szlovákia negyedik legnagyobb és egyben legrégibb városa, Nyitra (Nitra). A római korból ismert ősi települést 880-ban említik mai nevén először. Nevét arról a folyóról kapta, amely félkörívben öleli körül azt a hegyet, amelyen a történelmi viharok erózióját túlélő vár áll. A város legnagyobb látványosságát valóban a Nagy-morva Birodalom uralkodóinak és a nyitrai hercegek székhelyéül szolgáló hatalmas szláv vár helyén felépített Nyitrai-vár (Nitriansky hrad) szolgáltatja.

A régmúlt krónikái szerint Szent István király parancsára itt raboskodott Vazul, magyar herceg. A monda a Vazil toronyhoz kötődik, amely a legrégebbi részben, a külső erődítményben található. 1074-ben IV. Henrik császár és Salamon király ostromát állta a vár, majd 1108 és 1109-ben a Vág és Nyitra folyók környékén pusztító Szvatopluk cseh-morva seregeit is meghátrálásra kényszerítette. 1113 körül Könyves Kálmán király megalapította a tüzesvas-próbák jogával felhatalmazott nyitrai püspökséget.

IV. Béla királyt 1241-ben a muhi csata után oltalmazta a várost a tatároktól, hogy aztán hét esztendővel a tatárjárás után, 1248-ban szabad királyi város legyen. Az 1271-ben II. Ottokár cseh király foglalta el, majd 1317-ben a nyitrai püspök által kiátkozott Csák Máté vette birtokába haláláig, csak ezután került vissza püspöki kézbe. 1440-ben husziták ostromolták sikerrel, akiktől Hunyadi Mátyás foglalta vissza. 1471-ben Nagy Kázmér lengyel király kezébe került - meglehetősen rövid időre -, akitől 1472-ben Mátyás vette vissza. A törökök nem ostromolták a várat, de 1605-ben török segítséggel győzedelmeskedett Bocskai. 1620-ban Bethlen Gábornak nem tudtak ellenállni a várfalak, sikerrel ostromolta, ahogy 1663-ban a török hadak is. A török megszállás tiszavirágéletűnek bizonyult. Az 1664 áprilisában támadó császári csapatok két hét alatt megfutamították a törököket.

Mint püspöki vár és lakhely szerencsésen elkerülte az 1701-es várrombolási hullámot.  

Hadi cselekmény utoljára a Rákóczi-szabadságharc elején érte, amikor a kurucok rövid ágyúzás után birtokukba vették és négy évig megszállva tartották. Itt halt meg egy verekedés közben máig tisztázatlan körülmények között Esze Tamás brigadéros.

A történelem viharainak ellenálló vár napjainkban több építészeti egységből álló épületegyüttes, amely a nyitrai püspökség székhelyeként szolgál. Ennek magva a székesegyház és a püspöki rezidencia, melyet a 11. században építettek. A Felső templomot a 14. században emelték, amelyet egy széles lépcsőzettel kötöttek össze az Alsó templommal - három évszázaddal később. Érdemes a lépcső- és időfokokat megmászva eljutni a mai nyitrai várba, ahonnan a várnegyed alatt elterülő városrész panorámáján nyugtathatjuk tekintetünket.

A püspöki székesegyház mellett álló, eredetileg gótikus püspöki palota a 18. század első felében szerzett későbarokk külsőt.  

A vár látogatóinak figyelmét leköti a külső erődítmény, melynek legrégibb részei a román és gót korszakból származnak. Legendák szövődnek főleg az ún. Vazil toronyhoz, amit Vazul magyar herceg bebörtönzésével kapcsolatban említ a monda.  

A látogatók számára látogatható a vár területe és a Szt. Emerám püspöki székesegyház.

Megközelítés: gépkocsival egészen a vár alá lehet közlekedni - a város központjában, egy dombon fekszik, gyalog a Megyeházától partnak fel, kb. 15 perc

Nyitvatartási idő

Székesegyház - nyitvatartás (április- október)
Hétfő - Péntek 9.00-18.00 Szünet: 12.00-13.00
Vasárnap 10.00-17.00 Szünet: 12.00-14.00

A vár területére a belépés díjtalan!

Források:

http://www.slovakia.travel/entitaview.aspx?l=4&idp=2103

http://hu.wikipedia.org/wiki/Nyitra

http://www.gothic.hu/gothic.html?http://www.gothic.hu/varak_nyitra.html

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás