Könyv-elő - Graham Greene: A csendes amerikai
2009.01.09. - 07:30 | Dancspista
A legtöbb embernek van tapasztalata Vietnamról. A többség már evett vietnami kacsát egy vietnami étteremben, Vietnamban készült márkás cipőt viselve - pl. Finnországban. A csekély számú kisebbség azonban arra az 1970-es években zajlódó háborúra gondol, ami közvetett szerepet játszott Nixon elnök bukásában is. Épp ezek miatt - vagy ezek ellenére - érdemes említést tenni azokról a Vietnam-tematikájú filmekről, olvasmányokról, amelyek ’csak’ közvetve mutatják be a háborút, de sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a szituáció emberekre gyakorolt hatásaira. Ebbe a kategóriába tartozik ez a regény is.
A történet egy Dél-Vietnamban tevékenykedő angol tudósítóról, Thomas Fowler-ről szól, akinek élete semmiben sem különbözik az otthon megszokott, cinikus, kétszínű, haszonleső életformától. Számára a háború nem a csatatéren, hanem a diplomáciai nagykövetségek szalonjaiban, és olcsó lebujok füstös helyiségeiben dől el. Tökéletesen látja azt, hogy ő csak egy morzsa a pékségben, és pont ezért lát tisztábban, de nem feltétlenül bölcsebben. A regény párhuzamosan mesél Fowler magánéletéről, egy Phuong nevű, helybéli 'szezonális élettársról', és a munkája során tapasztalt mocskos és taktikus játékszabályokról. Ebbe a 'kényelmes' szituációba robban bele Alden Pyle, egy fiatal amerikai diplomata, aki sajátosan értelmezi a háború megoldásának kérdését és a szerelemhez fűződő viszonyát.
A regény nem elsősorban a háborúról szól, inkább egy olyan terepasztal, ahonnan a figurákat bármikor le lehet söpörni, hogy azokat egy szempillantás alatt máshová tudják áthelyezni vagy mással tudják helyettesíteni, a mindenkori - és ebben az esetben meglepően illetve sajnálatosan elsődleges - emberi státuszhelyzetek kialakítása érdekében.
Thomas Fowler is egy ilyen műanyagfigura, csak a zsebében több pillanatragasztó van, amit a történet nyom - hol kisebb, hol nagyobb mennyiségben - a talpa alá. Bár Phuong iránt táplálja azokat az érzelmeket, amiket - ironikus módon - Alden Pyle lány iránti szerelme ismertet fel önmagában.
A háborúban azonban mindenkinek alkalmazkodnia kell a körülményekhez. A regény árnyaltan mutatja be azt, ha egy ember győztesen kerül ki - morálisan vagy egyszerűen a túlélés érdekében - egy szituációból, akkor egy másikból minden bizonnyal vesztesen fog.
Phuong, - a tudósító életének egyik legsarkalatosabb pontja - dél-vietnami lány, aki boldogulásának érdekében konzumhölgyként éli az életet, mindenkit ügyfélnek tekint és ha valaki jobb életminőséget ajánl fel neki, továbbáll. Alden Pyle, a könyvekből háborút nyerni akaró, motivált, de tapasztalatlan és valószerűtlenül idealista diplomata, aki mindent a saját erkölcsi mércéjével mér, barátság, szerelem és gondolkodásmód tekintetében egyaránt, aminek később tragikus következményei lesznek. Legszívesebben mindenkit kimentenénk innen, azonban nem biztos, hogy a hétköznapi életben ezeket az embereket nagyra értékelnék, mint ahogy nem is értékelik.
A regény nem egy Iron Maiden-koncert közönségének frontvonalában, hanem csendes nyári estéken igazán élményszerű. Leginkább azért, mert ebben az évszakban tud az olvasó a helyszínnel azonosulni, a csendben pedig a karakterekben rejlő belső lelki folyamatokra odafigyelni, és azokat értékelni. Más szóval: A csendes amerikai kiváló, bár hangulatigénylő regény, melynek főszereplőjét - egy indokínai újságíró-kiküldetés alapján - az író részben saját magáról mintázta.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások
főhős nem humanizmusból öleti meg az ámokfutót, hanem ,hogy a nőjét
visszakapja.