Mindig választhatjuk azt, hogy emberek maradunk

2012.03.22. - 09:30 | vaskarika.hu

Mindig választhatjuk azt, hogy emberek maradunk

Közel nyolcvan érdeklődő előtt nyílt meg március 18-án az „Önök élni fognak!“ c. kiállítás Beleden (Bildein, Ausztria). A kiállítás a Szombathelyen Krausz György néven született Giora Karny, egykori zsidó munkaszolgálatos és Cundra néven említett romániai társa kalandos megmenekülésének történetét dolgozza fel.

HIRDETÉS

Nagy számú érdeklődő, köztük számos magyar látogató jelenlétében nyitotta meg vasárnap délután Walter Temmel polgármester, az osztrák Szövetségi Tanács tagja a burgenlandi (kor)történeti múzeum /burgenländisches geschichte(n)haus/ új időszaki kiállítását.

A kiállítás a Szombathelyen Krausz György néven született Giora Karny, egykori zsidó munkaszolgálatos és Cundra néven említett romániai társa kalandos megmenekülésének történetét dolgozza fel. Bemutatja a művész életútját a gondtalan, Szombathelyen töltött gyermekkortól a magyar közéletben egyre elhatalmasodó diszkrimináción és a munkaszolgálaton, majd a szervezett deportáció és népirtás poklán át addig a pillanatig, amíg találkozott megmentőivel.

A két lerongyolódott ember, akikkel Gisela Legath 14 éves fia 1945 márciusában hazaállított, a lehető legkevésbé keltett bizalomgerjesztő benyomást. A dél-burgenlandi Deutsch-Ehrensdorfban lakó családnak nem voltak kétségei, hogy a két férfi szökött munkaszolgálatos. A háború utolsó hónapjaiban ezrével hajtották őket a Dél-Keleti Fal építési munkálataihoz. Rögtön végrehajtandó golyó általi halálbüntetés terhe mellett tilos volt nekik segítséget nyújtani. Ennek ellenére Gisela Legath mégis azt válaszolta a két idegennek: „Önök élni fognak!"

Csodálatra méltó az a természetesség, amivel ő és gyermekei, Martin és Frieda életüket kockáztatva rejtekhelyet kínáltak pajtájukban a két szökevénynek, és ellátták őket étellel és itallal. Tették mindezt annak ellenére, hogy a házba ekkor ki-be jártak a faluban állomásozó Wehrmacht katonái.

A háború után Izraelbe kivándorolt szobrász évtizedekkel később megkereste megmentőit, és sikerrel szállt síkra azért, hogy a Yad Vashem Intézet és Holocaust Emlékközpont az Igaz Ember kitüntetést adományozza nekik. Néhány hónappal ezelőtt Gisela Legathról utcát neveztek el Bécsben.

A történelmi eseményeket a megnyitón rögtönzött történelmi előadásában Renate Schönfeldinger történész idézte fel. Részletesen vázolta a korabeli politikai viszonyokat, felrajzolva azt tragikusan végződött pályát, amit a Magyar Királyság a húszas évektől bejárt. Részletesen kitért arra is, hogy az a látszólagos védettség, amit a magyarországi zsidóság Horthy Magyarországán élvezett, hogyan eredményezte többek között a magyar zsidóság csaknem teljes kiirtását. A német megszállás és Szálasi puccsa után eluralkodó nyílt, törvényerőre emelt antiszemita terror igazából felkészületlenül érte a zsidókat, akik közül sokan - részben felülve Wesenmeyer teljhatalmú birodalmi megbízott propagandájának - az utolsó pillanati hittek valamifajta menekülésben. „Ezzel szemben Közép-Európa többi országában a harmincas évek derekától annyira rosszra fordult a zsidók helyzete, és olyan korán megkezdődött a deportáció, hogy sokan „még időben" elmenekültek Európából." - fogalmazott a történész, akinek a történtekről írott, „Önök élni fognak!" (Sie werden leben!") c. könyve megvásárolható a múzeumban.

A drámai történet másokat is alkotásra ihletett. Így született meg Dr. Michael Muhr eberaui (Monyorókerék) tanár tollából az „Az emberek, mint Te és én" c. színdarab, amit a helyi Josefinum iskolába járó diákok és a helyi színjátszó kör közreműködésével 2011. szeptember 2-án mutattak be Eberauban. Az előadásban számos szentpéterfai diák és amatőr színjátszó is közreműködött. Az erről készült DVD ugyancsak megvásárolható a múzeumban.

Az évek óta Szombathelyen élő osztrák művész, Andreas Lehner, a kiállítás szerkesztője azt hangsúlyozta a megnyitón, hogy a kiállítás, ami csak egy kis részt foglal el a beledi múzeum kiállítóteréből, tökéletesen illeszkedik annak filozófiájához. A többszörösen díjnyertes, olykor játékos, interaktív múzeumban, ahol sokszor a szó szoros értelmében kézzelfoghatóvá tárgyiasulnak az emlékek, a beledi emberek elmúlt közel egy évszázadának hétköznapjait mutatják be. A most megnyílt kiállítás sem tesz mást: mindennapi emberek történetét, életét mutatja be, olyan mindennapi emberek életét, mint Te és én, akiknek mindennapi tettei olykor csak a történelmi visszapillantás révén nyernek más megvilágítást

Walter Temmel polgármester nyitóbeszédében köszönetet mondott Szombathely városának, amiért térítés nélkül kölcsönadta a kiállításra Giora Karny szobrát, melyet a művész 1994-ben adományozott szülővárosának, és amely a művész Holocaust során elveszített 22 rokonának állít közvetlen emléket, de egyúttal emlékeztet a kortalan embertelenség valamennyi áldozatára is. Külön köszöntötte a polgármester a Szombathely Megyei Jogú Várost képviselő Dr. Takátsné dr. Tenki Máriát, Szombathely kulturális tanácsnokát. Kifejezte reményét, hogy a közeljövőben sikerül még szorosabbra fűzni a megyeszékhellyel a kulturális együttműködés szálait.

A polgármester örömének adott hangot, hogy a kiállítás éppen itt, ebben faluban nyílt meg, ami idestova két évtizede választotta magának a „Bildein - a határok nélkül falu" jelszavát. A település, ami a trianoni döntés, majd a második világháborút követő magyarországi kemény, majd puha, de éppoly embertől idegen diktatúrája által a vidékre kényszerített vasfüggöny árnyékában a határmentiségnek csak a hátrányait volt kénytelen elszenvedni, éppen ebből a helyzetből tudott előnyt kovácsolni a határ lebontása után. „Éppen azért, mert az itt élő emberek a saját életükben hosszú éveken át közvetve vagy közvetlenül megszenvedték azokat az időket, amikor a bennünk, emberekben rejlő gonosz erők, az önzés, az ostobaság az agresszió és a félelem átlépett minden határt, éppen ezért fontos, hogy emléket állítsunk ezeknek a szörnyű időknek. Hogy emlékezzünk azokra az emberekre, akik még ezekben a legszörnyűbb időkben is emberek tudtak maradni." - zárta beszédét Temmel.

Új hozzászólás