Hazatérés Modellprogram - előadás a kistérségi ifjúsági munkáról

2012.04.22. - 06:30 | Lakatos Reni

Hazatérés Modellprogram - előadás a kistérségi ifjúsági munkáról

Április 19-én a szombathelyi Városházán került megrendezésre a Zalai Hazatérők Egyesületének tájékoztató előadása a Hazatérés Modellprogram projektről.
„Hazatérés modellprogramok szakmai tapasztalatai és továbbfejlesztése, avagy van-e értelme a kistérségi ifjúsági munkának?” címmel Boda Adrienn tartott előadást.

HIRDETÉS

Előzmény

Az egyesület első közös pályázata, az első modellprogram 2011. áprilisában fejeződött be, a mostani projekt ennek a továbbfejlesztése. Célja, hogy biztosítsa a fiataloknak azokat a fejlesztéseket és szolgáltatásokat, melyek az egyesület létezése nélkül nem lennének biztosítva számukra a térségben.

Cél

Legfontosabb célja, hogy ifjúságsegítő koordinátorokkal hozzájáruljon a térségi fiatalok életéhez: ifjúságsegítő- és fejlesztő programok szervezése, lebonyolítása, folyamatok koordinálása és az ifjúságban rejlő erőforrások kibontakozásának elősegítése. Fiatalokkal foglalkozó szervezetek, intézmények munkájának segítése is szerepel a programjukban, valamint a fiatalok egyéni és csoportos kistérségi fejlesztésével is foglalkoznak. Az Ifjúsági Kerekasztal létrejötte segíti munkájukat, és hogy teret és lehetőséget biztosítson a fiatalok ötleteinek megvalósításához. Ezen kívül az egyesület programjában szerepel, hogy a fiatalok értékeire felhívják a figyelmet a lakosság és a döntéshozók számára is.

Egyéni fejlesztések

Elsődleges célja az önállósítás, vagyis hogy a fiatalok önállóan is képesek legyenek végigvinni egy-egy projektet. Ennek elősegítésére eddig három csoport született:

„Válságkezelő kommandó"

A 18-29 éves korosztály számára jött létre, segíti az eligazodást a pénzügyi és gazdasági ismeretekben.

„Kiskompasz"

A 12-16 éves korosztály a célcsoport, célja a kompetenciafejlesztés, valamint a társadalmi programokban való részvétel és aktivitás növelése, a feladat- és felelősségvállalás és kreativitás témakörökben

„Vállalod?"

A 18-35 éves korosztálynak tervezett projekt, mely a fiatalok vállalkozással kapcsolatos ismeretit bővíti.

Közösségi fejlesztések

- Kortárssegítő felkészítés

Célcsoportja a 14-20 éves korosztály, célja fiatal segítők képzése, akik saját korosztályukban képesek preventív célú szemléletformálásra.

- Iskolai prevenciós és segítő program

Diáknapokba beépülő szolgáltatások: jövőtervező műhelyeket, felvilágosítást, egészségmegőrzéssel kapcsolatos tanácsadást és bűnmegelőzési programokat foglal magában

Szolgáltatások

TIPP-TOP (Térségi Mobil Ifjúsági Információs Pont), mely a térségben élő fiataloknak hetente, vagy kéthetente egy alkalommal más-más helyszínen szolgáltat információt.

Eredmények

Fejlődnek a fiatalok egyéni és közösségi kompetenciái, és egyéb ismereteik is bővülnek. A programokban részt vevő települések fiataljai között kapcsolat létesül, ami pozitív hatással van a fiatalok életére. Értékteremtő programok születnek, jövőt alakító gondolkodásra buzdítanak, és újabb ötletek terveit alapozzák meg.

Szombathelyen a Logo Ifjúsági Szolgálat keretei között érhetők el ezek a lehetőségek és szolgáltatások. A szolgálat dolgozói feladatuknak tekintik, hogy segítséget nyújtsanak elsősorban a 12-30 éves korosztály számára abban, hogy megismerjék jogaikat, kötelezettségeiket, az intézményrendszereket, személyiségük érettebbé váljon, és hogy problémáikra megoldást találjanak. Szolgáltatásaik közt szerepel információnyújtás, internet használat, sport- és játékeszközök igénybe vételének lehetősége, közösségi játékok, tematikus foglalkozások, kortárssegítő előadások és prevenciós beszélgetések.

Új hozzászólás