Napot hoztam, csillagot - Omega jubileumi koncert a Sportházban
Képgaléria megtekintése2012.04.22. - 15:30 | Büki László 'Harlequin'
Szimfonikus jellegű megakoncerttel hiánypótolt Vas megyei rajongóinak az ötvenedik születésnapját ünneplő Omega együttes április 21-én. Hét éve vártak a környékbeli Omega-fanok erre a pillanatra, s most három órában megkapták a zenekar ötvenéves pályafutásának legemlékezetesebb zenei momentumait. A három részre tagolt koncerten a szokásos előzenekari funkciót a Szimfónia rész helyettesítette, amit a Rapszódia és egy Nosztalgia blokk követett, s egy látványos Finálé zárt le.
"Gyöngyházszínű tengeren,
Könnyű csónak szállt velem.
Most újra, újra itt vagyok,
Napot hoztam, csillagot."
Aki szombat este 7 óra körül a Sportház környékére tévedt, kis eséllyel gondolta volna, hogy könnyűzenei koncertre gyülekezik a soha nem látott tömeg a téren. Pedig így volt, 2005-ben (előtte 1986-ban) koncertelt utoljára a zenekar Szombathelyen, s mivel a koncert napja előtt közel egy héttel elkelt az összes jegy, jól mutatja, mennyire hiányzott az Omega a szombathelyi és a környékbeli rajongóknak.
Nem állunk messze az igazságtól, ha azt írjuk, a Sportház emeleti büféjénél is álltak, az emeleti folyosórészen pedig székekről állva ácsingóztak sokan némi színpadkép-élményért.
A monstre, közel háromórás műsor három blokkból állt. Az első 40 perces zenei etap a Szimfónia fantázianevet kapta, melyben régi Omega-klasszikusok csendültek fel filharmonikus hangszerelésben (pl. Fekete pillangó). Fotósok ujjbegyét izgató, csodálatos fények simogatták a színpadot, a szimfonikus zenekart és Benkő Lászlót. A zenekar tagjai zenei blokkonként vettek fel teljes létszámot, a Szimfónia rész Benkő "édesgyermeke" volt elsősorban. A filharmonikus hangszerelés szép lassan a rock műfajának klasszikussá válásához vezet, "a rockzene története ugyanis gyakorlatilag körbeért" - nyilatkozta nemrég Kóbor János.
A második zenei etap a Rapszódia nevet kapta, vele együtt a színpadi szereplők közt üdvözölhettük Mecky-t, azaz Kóbor Jánost. Ebben a blokkban inkább a progresszív, vagy ha úgy tetszik, az űrrock korszak számai kaptak hangsúlyt, ami alapján az Omegát a hetvenes években, Nyugat-Európában sokra tartották. Ezek a dalok már akkor magukban hordozták a monumentalitás, a szimfonikus hangzás lehetőségét. Felcsendült többek közt a Napot hoztam, csillagot, a Break the Chain, a és a Metamorfózis II.
A zárószakaszra színpadra lépett Molnár György "Elefánt", ezzel - ha lehet ezt mondani - a klasszikus Omega teljes létszámmal állt a színpadon. Nemcsak a felállás, hanem az elhangzó dalok is a régi időket idézték: 10000 lépés, Nem tudom a neved, Örültek órája, Gyöngyhajú lány, hogy csak néhánnyal ébresszünk kellemes emlékeket 30-40 évvel ezelőttről. A fináléban ismét színpadra léptek a szimfonikusok, mi pedig az Ezüst eső taktusaira préseltük át magunkat a tömegen, egy hihetetlen zenei élménnyel gazdagodva.
A koncert végén több ezren okkal tehettük fel a kérdést magunknak: "álmodtam, vagy igaz talán?" Igaz volt, grandiózus volt! Köszönjük Omega!
Az Omega Liszt Ferenc-díjas magyar rockegyüttes, mely 1962-ben alakult.
Több tekintetben is úttörőnek számít a magyar könnyűzene történetében. 1968-ban elsőként jelent meg önálló albuma Magyarországon, a Trombitás Frédi és a rettenetes emberek (az Illés Ezek a fiatalok című albumán más együttesek is játszottak).
Az 1969-es 10000 lépésé volt az első kinyitható lemezborító, az album zenei anyagából pedig elkészült az első önálló tévéshow, a Tízezer lépés - Omega Show. Az együttes elsőként jutott ki az Egyesült Királyságba, a magyar együttesek közül nekik volt a legtöbb eladott lemezük Magyarországon (az 1979-es Gammapolis, 650 ezer példánnyal) és külföldön (az 1977-es Time Robber, 1 millió példánnyal).
Elsőként jelent meg CD-je (az 1988-as Platina című válogatásalbum) és DVD-je (a 2000-ben kiadott OmegakonceRT Népstadion 1999).
Az Omega tagjai léptek fel elsőként egységes színpadi ruhában és az együttes koncertjein használtak először füstgépet, lézershow-t, valamint a látványelemek kiegészítésére kivetítőt.
Legnagyobb slágere a Gyöngyhajú lány, a magyar dalok közül ezt dolgozták fel a legtöbbször (többek között a keletnémet Frank Schöbel Schrieb es mir in der Sand és 1995-ben a Scorpions White Dove címmel).
(wikipedia.hu)
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások
1, A zenekar 2005 körül is járt Szombathelyen.
2, A hajnali óceán című dal nem része a műsornak.
Palkó: a sajtótájékoztatón néhány szakmabeli anekdotázott arról, hogy amióta Kóbort megdobták, azóta nem léptek fel Szombathelyen... de igazad van, mert Tánczos Misi képeit megtaláltam a koncertről...:DD Köszi!!
Apropó! Egy kevésbé guru informatikus hogyan tudja ezeket elmenteni magának emlékbe? (ui. a jobb egér gomb.... megoldás itt nem műxik)