Kápolnapusztai Bivalyrezervátum és Kányavári-sziget

Képgaléria megtekintése2012.07.20. - 04:00 | Waldo

Kápolnapusztai Bivalyrezervátum és Kányavári-sziget

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén Balatonmagyaród közelében két szinte érintetlen táj hívogatja a látogatókat. Míg a bivalyrezervátum állatok tekintetében "biztos látnivalót" ígér, addig a Kányavári-szigeten tudunk kell figyelni, észrevenni. Mindkét helyszín egész évben látogatható, így bármikor családi, vagy akár egyéni kirándulás célpontja lehet.

HIRDETÉS

Kápolnapusztai bivalyrezervátum

Szombathelytől két óra autóútra található Zalakomár és Balatonmagyaród között a Kápolnapousztai bivalyrezervátum, melynek területén él a legnagyobb magyarországi bivalypopuláció. A rezervátum célja ennek a hazánkban őshonosnak számító fajnak bemutatása, génállományának fennmaradása. Az állatok nagyon szelídek, ez szinte közvetlen kapcsolatot tesz lehetővé a látogatókkal. Néhány szabadon kószáló kicsi példányt simogathatunk is, valószínűleg ez ellen a kifejlett példányoknak sem lenne kifogása, hatalmas méretük azonban óvatosságra int. A rezervátum már a fogadó épületével megkapó, hangulatos látványt, érzetet kelt a látogatóban. Itt a Kis-Balaton élővilágát bemutató kiállítást is berendeztek. A rezervátum területén bivalytörténeti bemutatót és sétautat alakítottak ki, kényelmes pihenőkkel, kilátókkal, ahonnan még nagyobb rálátás nyílik a csodás környezetre, és az itt élő állatokra. A területet 1992-ben megvásárolta a Közép-Dunántúli Természetvédelmi Igazgatóság, ez volt a jelenlegi Balaton-felvidéki Nemzeti Park elődje. Ekkor kezdték el itt a bivalyok és szürkemarhák tartását. A bivalyokat nyáron a szabadban tartják, télen istállókban. A megközelítőleg 250 állatot számláló bivalycsorda nyáron a nap nagy részét dagonyázással tölti.


Élőhelyüket megosszák az itt nagy számban előforduló ürgékkel is. Míg a bivalyok lassan, komótosan sétálgatnak, vagy épp csak fekszenek a vízben, addig az ürgék villámgyorsan szelik át a legelőt. Hol itt, hol ott bukkannak fel, és rohannak egyik pontból a másikba. Az ember közelségét úgy tűnik, teljesen megszokták, nem ritka, hogy felénk futnak, majd tőlünk 1-2 méterre tűnnek el egy lyukban.

Maga az egész terület valahogy a szabadság érzetét kelti. Nincsenek magas kerítések, csak szinte láthatatlan villanypásztor. A túrán nem kísér minket senki, egyénileg szabadon - nyilván a villanypásztor határáig - mindenki arra megy, amerre szeretne. Itt ott felbukkanó ürgék, a magasles deszkái alatt madárfészekből kihallatszó fióka csipogás, szitakötők, és a szinte határtalan táj kellemes délutáni séta lehet akár egyénileg, akár családdal, barátokkal. Mindenhol tájékoztató táblák segítenek abban, hogy megismerjük az ott élő állatokat, azok szokásait, és az ezeken elhelyezett fotók pedig lehetővé teszik, hogy magunk is felismerjünk ezekből néhányat, amennyiben sikerül találkozni velük. Az állatpark részei a kecskék is, ők szabadon kószálnak, és főleg a gyerekeket célozzák meg némi simogatást remélve. Kutyák szaladgálnak fel-alá, és minden állat hihetetlenül szelíd, nem kell tartania tőlük a kisgyermekkel érkezőknek sem. Természetesen ehhez szükséges, hogy tisztelettel, szeretettel közelítsünk az állatokhoz, és tiszteljük bennük az érzőt, élőt.

A rezervátum egész évben látogatható.

Kányavári-sziget - Kis-Balaton Búbos Vöcsök Tanösvény

Kápolnapusztától alig 10 perc autóútra található a Kányavári-szigeten a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén kialakított Búbos vöcsök tanösvény, amely majdnem két kilométer hosszú, és körülbelül másfél óra alatt végig járható. Az itt élő madárvilág megismerését kihelyezett táblák segítik.

A belépés díjtalan, ám a parkolás fizetős, viszont amint letettük autónkat, átkelhetünk a látványosságnak sem utolsó hídon. Innen mindkét oldalra hihetetlen vízi világ tárul a szemünk elé, tavirózsákkal, vízimadarakkal, a sekélyebb részeken a víz felszínére úszó halakkal órákig élvezhető a látvány.  A szigetre átérve szabadon barangolhatunk, és fedezhetjük fel a környéket. A Kis-Balaton az ösvényekről itt-ott megközelíthető, ám nagyrészt erdős, nádas rész védi az itt élő állatvilágot. A madarak úgy tűnik, a rejtőzködés nagymesterei, hiszen ottjártunkkor alig láttunk párat, viszont hallottuk őket végig. Talán érdemesebb korán reggel, vagy estefelé érkezni, akkor nagyobb eséllyel láthatóak. Egész napos programnak is ideális helyszín, számos tűzrakóhely, padok, kilátók szolgálják a látogatók kényelmét, mindezt a természet legkisebb megzavarására törekedve.

A két látnivalót "egy csomagban" érdemes felkeresni, hiszen nagyon közel vannak egymáshoz. A nap végére kellemesen elfáradunk, viszont a begyűjtött élmények mindenért kárpótolnak minket. 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás