Egy Európa bajnok Körmendről - interjú Molnár József íjsszal
2012.08.01. - 06:00 | Takács Gergő - Fotók: Szendi Péter
A június végén rendezett Íjász Európa Bajnokságon a 206 versenyző közül a körmendi Molnár József bizonyult a legjobbnak vadászreflex kategóriában, így Olaszországból aranyéremmel térhetett haza. A 27 tagú magyar csapat 7 érmet szerzett, most az Európa bajnokkal beszélgettünk felkészülésről, versenyről, és a további terveiről.
Molnár József körmendi származású 10 éve kezdett íjászkodni. Jelenleg is Körmenden él családjával. A körmendi Régió Hagyományőrző Egyesületben kezdte el ezt a sportot, de továbbfejlődés érdekében, illetve nemzetközi versenyek szponzorálása végett átigazolt az ELEVEN íjász klubba. Az íjászvilágban nagy tiszteletnek örvendő Molnár József nem csak versenyzéssel, hanem íjkészítéssel és tanítással is foglalkozik. A Centaur névre keresztelt íjak országos szinten elterjedtek és elismertek. Számomra nagy megtiszteltetés, hogy vele beszélgethettem, és nem csak az Európa Bajnokságról, hanem a jövőben terveiről is.
Mióta íjászkodsz és milyen okból kezdted el?
Közel 10 éve kezdtem íjászkodni, fiamnak szerettem volna valamilyen sportot találni, először Ő kezdte el, de szép lassan én is csatlakoztam. Már régóta tetszett és szerettem volna kipróbálni, mára sajnos csak én íjászkodom a családból.
Milyen versenyekre jártál először? Mikor és mik voltak az első sikerek? Mikor volt az első nemzetközi versenyed?
Először a környező egyesületek által rendezett versenyeken vettem részt, sok versenyt meg tudtam nyerni és folyamatosan keresetem az újabb kihívásokat. 2006-ban kezdtem el GP versenyekre járni, ami legnívósabb versenysorozat Magyarországon. Ugyanebben az évben a saját készítésű pusztai íjammal lettem Országos Bajnok, ez volt az első komolyabb sikerem. Emellett ez évben még részt vettem a 2006-s IFAA Európa Bajnokságon is, ez volt az első nemzetközi versenyem, ahol ezüstérmet sikerült szereznem longbow kategóriában.
A családod teljes mértékben támogat? Nem ellenzik ezt a sportot? Ennyi siker után mi motivál még?
Szerencsésnek mondhatom magam, mert az egész család teljes mértékben támogat. Mindenben segítenek és elfogadták azokat a dolgokat, amivel ez a sport jár. Mellette sokat köszönhetek a feleségemnek, aki sokszor elkísér a versenyekre és mellettem áll. Célom a világbajnokság, mindig vannak versenyek, amik motiválnak, ebben a sportban meg lehet találni a kihívásokat. Például egy cím megvédése, emellett a sport szeretete, a folyamatos készülés mind-mind motiválnak és mindig azt a kategóriát keresem, ahol a legtöbben vannak.
Visszagondolva, hogyan ítéled meg a felkészülésed? Mennyire volt sikeres?
A felkészülésem tervek szerint alakult. Főként lövés gyakorlatokat hajtottam végre különböző nehézségű terepeken. Felkészüléshez felhasználtam a közeli versenyeket és a közeli íjász pályákat is. Az intenzív felkészülés másfél hónap volt, a gyakorlás során fokozatosan egyre magabiztosabb lettem, és így bíztam egy dobogó körüli helyezésben. Közben részleges combizom szakadásom volt, ami akadályozott a járásban és a stabil állásban, elég kényelmetlen volt így a lövés pozíció. De szerencsére a versenyre teljesen felépültem.
Mennyire volt megterhelő a felkészülés és maga verseny?
Nagy hangsúlyt fektettem a felkészülésre, az edzés az elején napi 2 óra volt, majd az utolsó két hétben napi 6 órát edzettem. Nehéz terepeken és nagy távolságról lőttem, mivel ebben a szabályrendszerben 55 méter a maximum távolság. Eddig nem mindig sikerült a formaidőzítés, de most igen. Megterhelőnek nem mondanám a felkészülést, mert az évek során már hozzászoktam és természetesen van egy kiforrt edzéstervem is. A verseny mentálisan és fizikálisan is fárasztó volt. Szerencsére holtpont nem volt a versenyhét során. Javuló tendenciával és teljes energiával és erőbedobással végig tudtam csinálni.
Mikor indultatok? Hogyan zajlott a verseny?
Június 24-én vasárnap éjjel indultunk, hétfő reggelre szerencsésen megérkeztünk. Először regisztráltunk, utána volt a technika ellenőrzés, amikor átvizsgálják a felszerelésünket, hogy minden megfelel-e a szabályoknak. A biztonság kedvéért két saját készítésű íjat vittem magammal. Másnap délután volt a megnyitó és kedden volt az első versenynap. Pénteken volt a szünet, és szombaton a díjátadás. A szervezők 5 pályát építettek, abból az egyik 1600 m magasan terült el.
Miért a 3D a kedvenc szakágad? Milyen tapasztalatokat sikerült szerezni?
Ebben látom a legnagyobb kihívást, változatos, sokszínű. Különböző terep és lövési viszonyok vannak. Az európai mezőny nagyon erős, de magyar viszonylatban közel vagyunk hozzájuk és jó íjászaink vannak. Azonban a külföldi versenyzőknek jobb a lehetőségük támogatottság szempontjából, és azért ez érezhető is volt. Ami nagyont tetszett, hogy büszkék a bajnokaikra. A külföldieknél magasszintű versenyzés van, de ezt már régóta látom és jó velük versenyezni, nagyon korrektek.
Milyen volt a szervezés, a pályák színvonala, volt valamilyen negatívum?
A szervezés nagyon jó és színvonalas volt, nem tudnék mondani semmi negatívumot, talán egyet: az itthoniak lassan jutottak információhoz, de emellett remek volt minden. A pályaépítők EB-hez méltó pályákat építettek. Az olasz mentalitás érződött, de jó hangulatú és pozitív légkör volt.
A legelső nap még 17. voltál. Meglepett? Vagy számítottál rá? Mi a véleményed a magyar csapatról?
A versenyek elején nem mindig indulok jó helyről, hanem folyamatosan javulok. Szerencsére a nyomást elég jól tudom kezelni, sőt talán inspirálólag is hat rám. Például az egyik FITA VB-n csapatdöntőben 80 pontból 76-t lőttem. Nagyon szép eredmények születtek, és jó pár érem is. Pár jó magyar versenyző itthon maradt, amit nagyon sajnálok.
Hogy fogadta a környezeted az eredményeket? Támogatók vagy szponzorok segítettek?
Úgy gondolom a médiában nagyobb szerepet kellett volna kapnia. A közelemben mindenki örült neki, viszont többen panaszolták, hogy az információáramlás nem volt megfelelő, pedig igényelték volna. Talán egy közvetítő jó lett volna kint. Külső szponzorok nincsenek, az ELEVEN, mint egyesület támogat. Egyre nehezebb finanszírozni a nemzetközi versenyeket. Jó lenne, ha lenne több támogató a versenysport fellendülése és az utánpótlás magasabb színtű fejlődése érdekében.
Mik a jövőbeni tervek?
Továbbra is versenyezni fogok, de egyelőre ezt a versenyt szeretném kipihenni, értékelni, elemezni. Íjak terén arra törekszem, hogy nemzetközileg elismertek legyenek, ezért folyamatosan fejlesztem őket, hogy minél jobban szerepeljenek és minél magasabb szintű elvárásoknak feleljenek meg. Egyelőre kevés megrendelésem van külföldről, de külön öröm, hogy saját készítésű íjammal tudtam nyerni, ami a legújabb fejlesztésem.
Vállalsz-e edzői szerepet?
Igen, vállalok, Lentiben vagyok instruktor. Edzéstervek készítésében, a versenyszervezésnél és a versenysportban segítek. Véleményem szerint jó úton halad az íjászat a versenysport felé. Rengeteg sporttárs bízik a tudásomban és kérnek segítséget. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az ország szinte minden pontjáról kérnek segítséget.
A Haladás VSE Sportíjász szakosztályának vezetőjeként, mégegyszer szeretnék gratulálni a résztvevőknek. Véleményem szerint a versenysportra nagyon jó hatással voltak ezek az eredmények. Bízom abban, hogy egyre többen gondolják úgy, hogy az íjászattal foglalkozni kell, és egyre nagyobb szerepet kap majd a gyerekek és a családok körében nem csak hobbi, hanem sport szinten is. Legyen Molnár József egy példakép minden íjász vagy akár sportoló számára, hogy ennyi mindent tesz önzetlenül a versenyzőkért és a sport népszerűsítéséért.
A 3D íjászat hazánkban igen elterjedt, de ennek ellenére sokan nem tudják mit is jelent pontosan, ezért pár szóban szeretném bemutatni ezt a szakágat. A 3D, a vadonélő állatok háromdimenziós, mesterséges anyagból történő megformálását jelenti. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy az egyik, talán a legnehezebb terepíjászati mód, mivel a verseny során minden célnál más-más lövési pozícióból kell leadni az adott célra a lövést. A 3D íjászat teljes mértékben az íjjal történő vadászat imitálására szolgál. Egy verseny nehézségi szintjét nagymértékben befolyásolják a környezet adta lehetőségek. Mint bármelyik sportban itt is vannak különböző szabályrendszerek. A három leghíresebb az IFAA, a FITA és IAA, az utóbbit a Magyar Íjász Szövetség koordinálja. Ezek a rendszerek sok dologban különböznek egymástól, ami azonban közös bennük, hogy Európa Bajnokságot és Világbajnokságot kétévente rendeznek. A FITA rendezésű nemzetközi versenyekre kvalifikálni kell magunkat, míg a másik két szabályrendszer nyílt nevezésű, és bárki megmérettetheti magát.
Az IFAA (International Field Archery Association) 60 éves szabályrendszer, így a korából fakadóan talán nyugodtan kijelenthető, hogy a legkiforrottabb szabályrendszerről beszélünk, idén Olaszországban rendezték meg az Európa Bajnokságot. A rendezvényt a FIARC rendezte Castione della Presolana-ban, kb. a tengerszint magassága felett 1000 méterrel. A versenyt festői környezetben bonyolították le, az olasz rendezőség az erdőkkel, magas fenyőkkel és hegyekkel tarkított területen öt pályát rendezett be a versenyzők számára. Közel 1000 íjász vett részt a versenyen, a magyar csapat 27 fővel képviseltette magát. A magyar csapat 7 éremmel tért haza és mellette szép helyezések is születtek. A legkiválóbb teljesítményt Molnár József érte el, 206 versenyző közül bizonyult a Európa legjobbjának vadászreflex kategóriában.
Számomra öröm, hogy a Haladás VSE szakosztályvezetőjeként engem ért a megtiszteltetés, hogy bemutathassam az Olaszországban megrendezett IFAA 3D Európa Bajnokságot, és interjút készíthessek a magyar íjásztársadalom egyik kiemelkedő személyével Molnár József, Európa bajnokkal.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás