Apának lenni ciki? - A gyerek nem tartozik hozzá a férfias imidzshez

2020.11.11. - 13:00 | vaskarika.hu

Apának lenni ciki? - A gyerek nem tartozik hozzá a férfias imidzshez

Az apátlan generáció itt ketyeg közöttünk, mint egy időzített biobomba. Ki tudja mi lesz vele és belőle - A férfi a családban nem más, mint egy könnyen kezelhető ikon, aki a power gombbal bármikor kikapcsolható. Apa off. Csak mutatóba látsz apukákat a szülőértekezleteken? Rácsodálkozol a játszótérre tévedt férfiakra? Ne csodálkozz: az apák mára kihaltak, a gyerekek többsége szűznemzéssel fogan. ;)

HIRDETÉS

Ha nem is szűznemzéssel fogan, de olyan körülmények között nő fel, hogy az apját csak mutatóba látja. És az csak a kisebbik baj, hogy milyen férfiképet kap örökül.

Minden összejátszik az ellen, hogy a mai gyermekek apai támogatással nőjenek fel. Először is ők azok a gyerekek, akiknek az anyukája a szingli életforma bűvöletében élte eddigi életét. Eszébe se jutott gyereket vállalni a húszas éveiben, legfeljebb a harmincasok második felében. Akkor meg már pánikban, alkalmi partnertől, vagy bármilyen más csellel. Nem számít, ha nincs mögötte állandó férfi, nem alapít családot, csak gyerek legyen.

A válások száma sem csökken, viszont egyre több a laza élettársi kapcsolat, ezért a férfiak jönnek-mennek, mielőtt apává érnének. A klasszikus családmodell sem klasszikus: ott, ahol apa-anya évek óta szorosabb életközösségben együtt él, esetleg több gyerekkel, ott a legnagyobb a szükség. A férfiak jelentős része kénytelen pakolni, és vendégmunka címén évekig nem otthon lenni.

A nemzetközi munkaharcosok gyerekei a „skype-os" generáció tagjai, azok, akik szerencsés esetben évente egyszer-kétszer látják élőben az apjukat, egyébként a férfi a családban nem más, mint egy könnyen kezelhető ikon, aki a power gomb segítségével bármikor kikapcsolható. Apa off.

És ha minden összejön, se nem túl fiatal, se nem túl öreg, nem szegény, és nem a vagyona súlyától agyonterhelt, semmire rá nem érő, kőgazdag figura Apu, akkor sincs semmi garancia arra, hogy Apuvá érjen. Azt ugyanis, hogy „milyen a jó apa", nem szokták manapság kivesézni.

Azt, hogy milyen a jó anya, mikor kell és hogyan szülni, szoptatni, milyen várandós kenceficét, babás firlefrancot kell venni, végtelenített mennyiségben tárgyalják - a nők. Apa-kép nem forog közkézen. Apának lenni ciki, vagy még az sem. Fel sem merül, hogy Apa marad ki munkából, mond le néhány év erejéig a karrierépítésről, viszi magával lopott szabadidejére a csemetét (mert ugye kocsmába  gyereket még mindig nem viszünk).

Apa nagyon komoly taktikákat folytat, hogy a Facebookos (protokoll, agyonlájkolt, hangulatkeltő, PR-célú) fotóalbumától eltekintve sehol se látszanak a gyerekei. És a gyerekek miatt ne maradjon le előléptetésről, új munkahelyről, még több műszakról (pénzről), és a munkahelyi partik minél szabadabb hangulatáról. A gyerek nem tartozik hozzá a férfias imidzshez.

Mi történik így az apátlan nemzedékkel?

Csak tippelünk, mert nem vagyunk brit tudósok, hogy a nem létező fehér köpenyünkből gyorsan előhúzzunk valami klassz kis tanulmányt. De egyértelmű, hogy ahol nincs Apa, ott Anya kettős szereposztásba kerül, és nem biztos, hogy ez növeli a népszerűségi indexét. Akárhogy lapátol, az ő családon belüli szerepe is torzul.

Az, akinek nincs apja, maga sem válik majd olyan könnyen apává. (És akinek van, az sem ajándékba kapja ezt a szerepet, meg kéne ám dolgozni ezért). Az apák nélkül felnövő, és csak nők között élő fiúknak az is keveset mond majd, hogy „elugrunk a srácokkal focizni, kocsmázni stb". Vagy ami még rosszabb, összejön a fiús bandázás, de nem lesz senki, aki a nehéz ügyekbe bevezessen, figyelmeztessen a falkaszabályokra, és túlélőtanácsokat adjon.

Egy, csak néha előbukkanó apával nehezebb együtt élni, mint a rémapákkal, a folyton betonrészegekkel, a mindenbe beleszólókkal, az ordítás-kényszeresekkel. Az utóbbiakra lehet haragudni, veszekedni, és elhatározni, hogy ha felnövünk, mások leszünk. Az előbbieket se szeretni, se utálni nem lehet. Úgy vannak, hogy nincsenek, de azt állandóan. A hiányuk kényelmetlen és megszüntethetetlen.

Persze vannak olyanok, akik időközben észbe kapnak.

Skippelik mondjuk a gyerek óvodás-kisiskolás korát, és aztán birokra kelnek a kamaszpanaszokkal. Esetleg még később döbbennek rá, hogy apák. A rossz hír számukra az, hogy ez a papás-mamásdi nem bepótolható. Az együtt meg nem élt élmények nem élmények. Az időben át nem adott tudás nem tudás.

Az apátlan generáció itt ketyeg közöttünk, mint egy időzített biobomba. Ki tudja mi lesz vele és belőle.

Nem kevéssé érdekes azoknak a sorsa sem, akik úgy öregszenek meg, hogy valahol elhullattak néhány gyereket. Néhány évtized múlva különös és elviselhetetlen öregemberekkel telnek meg az öregotthonok. Ezt a brit tudósok helyett is bizton állíthatjuk.

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Gombos Kálmán 2020.11.12. - 20:26
Sok negatív példát is látok, kétségtelen... de bizton állítom, hogy gyerekkoromban több ilyent tapasztaltam. Ötven évesen sokkal több gyerekével játszó, foglalkozó apát látok, mint akkoriban. Általános volt, hogy az apa akkoriban melóból haza, esetleg fusi is... és fáradtan, anya által kiszolgálva igen keveset törődött a gyerekével.

El is szúrták rendesen. A "háztartásbeli" anya léte és kiszolgálása mellett elkényelmesedtek. No, pont akkor volt ritka a szülőin az apuka. Aki sokszor el se tudott indítani egy mosógépet vagy összecsapni két tojást.

Tíz éves lányom szülői értekezletén simán jön a fele-fele arány, ahogy körülnéztem. Amikor elviszem túrázni, ott még jobban igaz ez. Nem éreztem magam soha furcsán a játszótéren se - és magányosnak sem.

Még hogy ciki apának lenni? Éppen fordítva! Egy férfival semmi jobb dolog nem tud történni az életében, mint hogy apának szólítsa egy kicsi gyermek.
szombathelyi 2020.11.13. - 17:29
Ja, a cikk picit maradi meg félreérthető is, mert sugallja az apaszerep fontosságát, de nagyon félre és szélre viszi. Szerintem is sok apát látni gyerekkel és egyáltalán nem ciki felvállalni,sőt. Sok ismerősöm van, aki épp az ellenkezőjére panaszkodik, szívesen lenne apa, tolná,vinné a babáját, csak nincs potenciális anya a képben ehhez. De majd haladóék megszakértik, hogy pöcsvörk femilik is ugyanúgy élet és működőképesek a gyerek szempontjából, nem kell itt a régi családmodellre rágörcsölni.
Misel 2020.11.16. - 09:12
Véleményem szerint nincs ellentmondás a cikkben leírtak és a hozzászólok észrevételei között, mert mindkét (három, négy, …sok) féle családmodell jelen van az életünkben. Kétségtelenül a kelleténél több a csonka, vagy az úgynevezett mozaik család, ahogy a munkavállalás miatt távol lévő férfi nélkül boldogulni próbáló is. Kevés a házasság, de annál több a válás, az első nagyobb problémánál szétváló felek, mert a mai, fiatal generációkat már nem tanították meg a szülők konfliktuskezelésre. Éppen azok a szülők, akiknek saját felmenői- úgy az ötvenes, hatvanas, hetvenes évek fiataljai- még természetszerűen házasodtak a húszas éveik elején, és munka, ház, gyerek vonalon vitték végig az életüket, halálukig együtt maradva. Ebben az időben még jobban elkülönültek a nemi és társadalmi szerepek is: anya főz, apa dolgozik. Ebből adódik, hogy az édesanyák foglalkoztak többet a csemeték nevelésével, de nagy hiba lenne azt állítani, hogy az apák nevelő, példamutató hatása ezzel nem jelentéktelenné vált volna. Viselkedésmintát adtak a fiaiknak (és nem mindenki volt alkoholista), illetve a családról való gondoskodás stratégiáját mutatták meg, vagyis az életre neveltek. Talán nem ültek le a szőnyegre babázni, és nem tologattak kisautókat, de megtanították, hogy kell megszerelni valamit, felépíteni egy házat, stb. Azóta sokat változott a világ, a társadalmi szokások és elvárások is. Ma az individuum mindenek feletti megélésén van a hangsúly, és mindkét nemnél. A nők is egyetemet, főiskolát végeznek, utána a karrier kiépítése következik, és kitolódik a gyermekszülés időpontja néha negyven éves korig, de nem ritka, hogy még későbbre akár, és akkor aztán bekövetkezik az, amiről a cikk írója is említést tesz: „pánikban, alkalmi partnertől, vagy bármilyen más csellel. Nem számít, ha nincs mögötte állandó férfi, nem alapít családot, csak gyerek legyen.”Kevés a házasság, de sok a darabig együtt élő, párt cserélgető kapcsolat, amelyekben születnek gyerekek, testvérek, féltestvérek, mostoha testvérek, akik nem tudnak kötődni egyetlen apához, férfihez, az így kapott mintáról meg már ne is beszéljünk! Nem lennénk igazságosak, ha az éremnek csak ezt a felét látnánk meg, mert, szerencsére, vannak igazi, klasszikus értelemben vett családok is. Ők azok, akiket a hozzászólók is említenek, ahol az apát láthatjuk hintát lökni, homokozni a játszótéren, babakocsit tolni, futni a kis bicikli mellett, stb.
A cikk írója egy nagyon is valóságos, és aggasztó jelenségre mutatott rá, amely azonban nem csak a család válságára és a férfiak hiányára hívta fel a figyelmet a gyermekek életében, hanem egy sokkal általánosabb dologra is: hogy nincsenek jelen a nők életében sem. Vagyis megérkeztünk a párkeresés, párválasztás problémájához is, amelyben sem a férfiak, sem a nők nem találják a közös nevezőt. Hogyan várhatnánk el akkor, hogy családot alkotva helyes mintát közvetítsenek utódaiknak?