Így ne védd a műemlékedet - felújítás helyett festékszóróval "óvják" a magyarszecsődi Batthyány-kastélyt
2012.10.04. - 13:30 | Büki László 'Harlequin'
Fél évvel ezelőtt megírtuk már, hogy tíz éve olasz tulajdonosa van a műemlék épületnek, ám nagy parkja, és maga a kastély is elég siralmas képet mutat belülről. Azóta a helyzet annyit változott, hogy az épület még siralmasabb, a bejárati kaput övező épület oldalfalára viszont kikerült egy "elrettentő" és cinikusan egomán, festékszórt felirat, olyan hívószavakkal, mint "műemlékeim", "magánterületeim", "UNESCO"... Kérdés, hogy a felirat a tulaj "hatékony" területvédelmi akciója, vagy csak fricska a környék lakóitól. Mindenesetre jól példázza a kompetens hatósági szerv értékőrző, értékóvó hozzáállását, figyelmét, szakmai súlyát. Viszont legalább lett kapu és a kastélyépületre lakat került...
Szeptember végén látogattuk meg újra a magyarszecsődi Batthyány-kastélyt. Nem vártuk, hogy gyökeres és pozitív változás fogad minket, sőt, számítottunk rá, hogy az idő jóval nagyobb étvággyal őrli vasfoga alatt az amúgy is vegetáló, málladozó, eklektikus stílusú épületet. Épp fél évvel ezelőtt írtuk, hogy "akár autóval is bemehetünk az őrizetlen területre, kapu ugyanis már nincs, pontosabban szinte minden eltűnt az épületből, ami értéket jelentett. Teljesen vagy félig lebontott cserépkályhák, kitört ablaküvegek, beázó tető, gazos park, omladozó melléképületek - ismét az enyészet vasfoga harap lassan, de biztosan a még mostani állapotában is impozáns kastélyba."
Újabb látogatásunk során meglepő, egyben elkeserítő változásba futottunk bele. Egyfajta megállítótáblaként fújták fel a bejárati kapu melletti falfelületre az alábbi szöveget:
A lakat nélküli kapubejáraton belül mindjárt az első - műemlék - épületen is nyomatékosították, hogy bizony, ez itt kérem műemlék, magánterület és kamerázva van minden, az utolsó fűszálig (gyomig). Hogy a "Sweden"-nek mennyire visszafordító ereje van, azt nem tudjuk, viszont az UNESCO célja konkrétan az, hogy "megteremtse a civilizációk, kultúrák és emberek közötti, a közös értékek iránti tiszteleten alapuló párbeszédhez szükséges körülményeket."
A fentiekből nekünk a "közös értékek iránti tisztelet" a legfontosabb. A magyarszecsődi Batthyány -kastély közös érték, még akkor is, ha olasz tulajdonosa van, akinek ezen műemlékvédelmi besorolású épület iránt érzett tisztelete édeskevés, ha csak a festékszórózásban merül ki. Ahogyan az is felháborító, hogy az épp aktuális név alatt futó műemlékvédelmi hatóság tudomást sem vesz ezekről az egyébként impozáns épített örökségekről, és arról sem, hogy a vásárló vajon teljesíti-e a műemlékvédelem által előírt állagmegőrzési, felújítási munkákat.
A Batthyány-kastély részletes leírása, védettségi besorolása itt megtekinthető.
Néhány fogalom, a már megszűnt Kulturális Örökségvédelmi Hivatal honlapjáról:
Műemlék
Olyan műemléki érték, amelyet a 2001.évi. LXIV. törvény alapján jogszabállyal védetté nyilvánítottak.
Műemléki érték: minden olyan építmény, kert, temető vagy temetkezési hely, terület (illetve ezek maradványa), valamint azok rendeltetésszerűen összetartozó együttese, rendszere, amely hazánk múltja és a közösségi hovatartozás-tudat szempontjából kiemelkedő jelentőségű történeti, művészeti, tudományos és műszaki emlék, alkotórészeivel, tartozékaival és berendezési tárgyaival együtt.
Műemlékfenntartás
A műemlék rendeltetésszerű használatához, illetve értékei megőrzéséhez szükséges, a műemléket érintő szakszerű állagmegóvás, folyamatos jó karbantartással vagy felújítással. A műemlékeket épségben, jellegük megváltoztatása nélkül kell fenntartani. A fenntartási, jó karban tartási kötelezettség a műemlékek esetében a rendeltetésszerű használathoz szükséges műszaki állapot fenntartásán túlmenően kiterjed az azok sajátos értékeit képező építészeti, képző- és iparművészeti, valamint kertépítészeti alkotórészeire és tartozékaira, felszerelési tárgyaira.
Műemléki helyreállítás
A jó karbantartási, fenntartási feladatokon túlmenő, a műemlék egészét vagy részét érintő - tudományos kutatás és diagnosztikai vizsgálatok eredményein alapuló - felújítás, vagy meghatározott állapotba való visszaállítást célzó építészeti, képző- és iparművészeti beavatkozás. A műemlékek helyreállítása és használata során törekedni kell a történetileg összetartozó ingatlanokat, ingatlanrészeket egyesítő megoldásokra, továbbá a korábban - az eredeti műemléki érték csorbításával - eltávolított, fellelhető és azonosítható alkotórészek, tartozékok és berendezési tárgyak visszahelyezésére.
Műemlékek használata
A műemlékeket a műemléki értékükhöz, jellegükhöz, történelmi jelentőségükhöz méltóan, a védett értékek veszélyeztetését kizáró módon kell használni, illetve hasznosítani.
Kapcsolódó írásunk:
Romos kastélyok Vas megyében - a magyarszecsődi Batthyány-kastély
2012.03.23. - 17:30 | Büki László 'Harlequin' - Képgaléria megtekintése
Bejutottunk, bejártuk, besírtunk... A Batthyány család kastélya 1893-ban épült, barokk stílusban, később eklektikus stílusban átépítették. Iskola, vagy nevelőotthon funkciót töltött be, aztán pusztulni hagyták. Tíz éve olasz tulajdonosa van a műemlék épületnek, ám nagy parkja, és maga a kastély is elég siralmas képet mutat belülről.
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások