Új magyar albumok - Heaven Street Seven, Republic, Omega

2012.10.04. - 21:30 | vaskarika.hu

Új magyar albumok - Heaven Street Seven, Republic, Omega

A napokban megjelent, illetve hamarosan megjelenő albumokat mutatunk be olvasóinknak: a HS7, a Republic, az Omega és Sárik Péter hanganyagát.

HIRDETÉS

A Heaven Street Seven új albumot készített

Négy évvel legutóbbi sorlemeze, a 2008-as Jazz című album után csütörtökön új albummal jelentkezett a Heaven Street Seven (HS7), a hazai alternatív színtér népszerű csapata. A Felkeltem a reggelt című anyagot a zenekar október 19-én mutatja be a fővárosi Akvárium Klubban.

A tizenegy számos lemezt a Megadó Kiadó gondozza.

"Végighallgatva a lemezt egy folyamatot lehet észrevenni. Az eddig jellemző HS7-világtól zenei és lelki értelemben egyaránt egy olyan irányba indultunk, ahol szabadabban aknázzuk ki a dalokban rejlő lehetőségeket. Nem a próbateremben kőbe vésett hangszerelésre próbáltuk ráhúzni a dalt a stúdióban, ahogy ez idáig sokszor történt, hanem a dalmag köré építettük fel a hangszerelést, mindenféle önmagunk előtt emelt korlát nélkül" - mondta Szűcs Krisztián, a zenekar frontembere.

Az albumról két dal már ismerős lehet a közönség számára, hiszen A réten című számot tavaly decemberben bemutatta a zenekar, nemrég pedig egy videóklip kíséretében hallható volt egy újabb HS7-szám, a Gesztenyefák is.

"Az elmúlt négy évben folyamatosan volt aktuális tennivaló: best of-lemez, születésnapi és egyéb különleges koncertek, klipkészítés, egyéb projektek, és közben azért öt-hat új dal is napvilágot látott. Amúgy még egy fél évvel ezelőtt is úgy gondoltam, hogy ez a lemezanyag két külön EP formájában fog megjelenni" - fejtette ki az énekes, gitáros, dalszerző.

Az albumon három vendégzenész hallható, mindannyian ugyanabban a dalban, a 974-ben: a gospelszerű, egy templomban felvett vokálrészben Papp Szabolcs a Supernemből, Likó Marcell a Vad Fruttikból és Mihola Péter működött közre. A lemez hangkeverését és a masteringet Takács Zoltán Jappán, valamint Philipp László végezte, a felvételek az aBnormal stúdióban készültek.

A Heaven Street Seven országos lemezbemutató turnéja pénteken indul Sopronban, szombaton Szombathelyre érkezik, majd október 19-én játszik Budapesten az Akvárium Klubban. A HS7-t Szűcs Krisztián (ének, gitár), Ábrahám Zsolt (gitár), Takács Zoltán (billentyű, vokál), Németh Róbert (basszusgitár) és Orbán Gyula (dob) alkotja.

A dalok - Szűcs Krisztián kommentjeivel - itt meghallgathatók. 

Október 15-én megjelenik az új Republic album: „Bólints Tibi!

Idén se hagyja új dalok nélkül rajongóit Magyarország egyik kedvenc együttese, a Republic. Az október 15-én megjelenő új lemezen 11 vadonatúj dal található, köztük a legújabb sláger is, az „Egy szó, egy hang" című szerzemény.

A Republic kifejezetten termékeny csapat, szinte minden évben számíthatunk egy-egy új lemezre tőlük, amelyek, mint egy folytatásos regény fedik fel az együttes tagjainak finom iróniával átszőtt és távolságtartó szemlélődéssel kialakított gondolatait és reakcióit az aktuális történésekre. Kicsit olyan a Republic, mint egy krónikás, amely bejárta Magyarország közös tudatalattiját, hogy visszatérve onnan eldalolja nekünk, amit arrafelé látott.

Ez a lemez most különösen közel áll hozzám. Az benne a különleges, hogy a szokásosnál is több időt és energiát fektettünk bele. A dalok írása már tavaly megkezdődött, de a végső stúdiómunkára is több idő jutott." - Tóth Zoltán, a Republic gitárosa. - fejti ki Tóth Zoltán, a Republic gitárosa.

A Bólints Tibi! című lemezen valóban jól kapcsolódnak a dalok egymáshoz, amelyek közé - egy spontán öltet folytán - átkötő szövegfoszlányok is kerültek.

Összejöttünk egy kocsmában a zenekar, családtagok és barátok, hogy megnézzünk egy labdarúgó mérkőzést. Mivel a meccs nem volt túl izgalmas, ezért Tamás és Cipő elkezdték mutogatni egymásnak a telefonjaikra érkezett helyenként mókás, helyenként különös sms-eiket. Majd egy hirtelen ötlettől vezérelve, felolvastatták ezeket egy a társaságunkban ülő magyarul alig beszélő orosz hölggyel. Ahogy a hölgy olvasott, mi dőltünk a röhögéstől, de a másodszori kísérlet olyan jól sikerült, hogy Zoli nyomban rögzítette is telefonjára. Később ezek a szövegek felkerültek a CD-re, emléket állítva annak az estének, amikor elnosztalgiáztunk azon, hogy magyar csapat utoljára '86-ban jutott ki a foci VB-re. - Akkor még több ezren kiabálták, hogy „Bólints Tibi!" - mondta Cipő azon a bizonyos estén. (szerk. Nyilasi Tibornak drukkolva). Erre Tamás: - Ez nem is lenne rossz lemezcím... - Szóval ennyiben maradtunk..."  - meséli Boros Csaba nevetve, a Rebublic énekes-gitárosa.

Ízelítő a lemezből:

Greatest Performances dupla DVD-n is megjelenik!

Magyarország legnépszerűbb rock bandájának nemzetközi slágere, a ‘Gyöngyhajú lány' számtalan fesztivál díjat hozott a csapat számára a '70-es években, és azóta is ez a dal képezi minden produkciójuk végén a tetőpontot. Mi is lehetne az Omega legújabb DVD-jének, a 'Greatest Performances'-nek a záró akkordja, mint a ‘Gyöngyhajú lány'...

A kiadvány a legendás csapat elmúlt két évtizedben adott legjobb nagykoncert felvételeinek a gyűjteménye; gyakorlatilag a megegyező címen kiadott dupla CD, és az azt megelőző szimfonikus ‘Omega Rhapsody" lemez anyagát tartalmazza az Omega 50 éves születésnapjának alkalmából kiadott ünnepi sorozat harmadik kiadványaként.

Az Omega zenei pályafutása összefoglalja Kelet-Európa rock történelmét. A '70-es évek elején kiadott ‘Elő Omegá'-ból több százezer darabot adtak el Kelet-Berlin és Moszkva közötti térségben, és nem volt ez másképpen az olyan későbbi space-rock albumokkal, mint az ‘'Időrabló' vagy a ‘Gammapolis'. Az ‘Időrabló'-val, amiből több mint 250.000 példány kelt el Nyugat-Németországban is, amivel a csapat hírnevet és elismertséget szerzett a progresszív rock rajongóinak sorában a vasfüggöny túloldalán is.

A 'Greatest Performances' jól illusztrálja a magyar rock zene újjászületését. A '80-as évek végén az Omega visszavonulni látszott a nyilvános szereplésektől. A mintegy 70.000 rajongó kíséretében adott fergeteges Népstadion koncert azonban fordulatot hozott az életükben. Az Omega hires lenyűgöző koncertjeiről, melyek során a sokszínű hangszerelés remekül ötvöződik a bőséges színpadi fényeffektekkel és Kóbór János elbűvölő színpadi karizmájával.

Az együttes nagy gondossággal megtervezett és összeállított koncertjeit három generáció látogatja. A 'The Greatest Performances' DVD ugyan teljes egészében nem tudja visszaadni az élő koncertek atmoszféráját, de kiváló képet ad arról, hogy mit is jelent az Omega a zenei életben, és hogy hogyan fejlődött a stílusa a beat-, a hard- és a progresszív rockon keresztül, miközben nem vetették meg a finom, fülbemászó rock melódiákat sem.

A dupla gitár riffek zenei előrelátásról tanúskodnak, a sok billentyűs hangszer használata pedig monumentális hangzást kölcsönzött a bandának, és az évek múlásával Kóbór János énekhangja sem veszített semmit eredeti fényéből.

"Amíg a Stones fellép, addig biztos, hogy mi is!" - nyilatkozta mosolyogva a frontember, aki 1962-ben alapította a csapatot. A Stones  épphogy egy pár hónappal az Omega előtt adta első koncertjét 1962 nyarán, míg a hazai rock legenda 1962 őszén állt előszőr közönség elé. Valljuk be, egyenlőre egyik banda se úgy tűnik, hogy visszavonulni készül...

Sárik Péter Trió: slágerek dzsesszlemezen, bemutató a Müpában

Jazzkívánságműsor címmel megjelent a Sárik Péter Trió harmadik lemeze, amely műfajokon átívelve közönségkedvenc slágereket tartalmaz dzsesszesen előadva; a formáció pénteken a Művészetek Palotája (Müpa) Fesztivál Színházában mutatja be az anyagot.

James Brown, Eagles, Peter Gabriel, Amy Winehouse, Massive Attack, Beatles, ABBA, Queen - néhány előadó azok közül, amelyektől szerepel egy-egy dal dzsesszes megszólalással a Sárik Péter Trió (Sárik Péter - zongora, Frey György - basszusgitár, Berdisz Tamás - dob) friss albumán.

"Két évvel ezelőtt indítottuk be a Jazzkívánságműsor című koncertsorozatot a Budapest Jazz Clubban akkor indult havi klubunk keretében. Azt gondoltuk, hogy az emberek kíváncsiak lesznek különböző műfajú slágerek dzsesszes átirataira, de ekkora népszerűségre nem számítottunk, telt házak előtt mentek ezek az estek. Eddig nyolc ilyen koncertünk volt, lemezt nem terveztünk belőle, de gyakorlatilag a közönség nyomására el kellett készítenünk" - mesélte Sárik Péter, a 2007 óta létező triót vezető zongoraművész, zeneszerző csütörtökön az MTI-nek.

Mint felidézte, mintegy nyolcvan slágert dolgoztak fel a Jazzkívánságműsor-szériában, szinte valamennyit a koncerteken a közönség által megfogalmazott kívánságokra. Ezek közül 12 került fel a CD-re, a pop- és rockszámok mellett például Bartók Allegro Barbarója, Beethoven Örömódája és Mozart Lacrimosája is.

"Ezeken a kívánságkoncerteken jelen volt és van a Sárik Péter Trió dzsesszrajongókból álló törzsközönsége, és mellettük olyanok is jönnek megnézni minket, akik egyébként soha nem voltak korábban dzsesszesten, és mintha nálunk, az általuk ismert slágereken keresztül kóstolnának bele ebbe az egészbe. Úgy tűnik, a legtöbbjük meg is szereti így a műfajt, hiszen bár ezek popdalok, mi nagyon dzsesszesen játsszuk őket, improvizációkkal" - fejtette ki Sárik Péter.


Megjegyezte, hogy az ismert számok dzsesszátdolgozása világszerte népszerű manapság, ilyen lemezeket készít Herbie Hancock is. "Hallgatni kell az idők szavára, a dzsessz állandóan változásban van és ma már teljesen normális, hogy a hiphopot összekeverjük a dzsesszel. A dolgok kölcsönösen működnek, hiszen vannak, akik a dzsesszre vagy a klasszikus zenére találnak rá ezáltal, mások éppen egy-egy popdal szépségeit ismerik fel".

A Sárik Péter Trió október 9. és 21. között Erdélyben és Bukarestben turnézik. A zenekar tagjai a szünnapokon Csíkszeredán tartanak tehetségfejlesztő kurzust. A zongorista elmondta, hogy Romániában Bukaresten kívül nincs intézményesített dzsesszoktatás, ezért nagy az igény az effajta tréningekre.

A számos egyéb projektben (Fábián Juli, Falusi Mariann, Berki Tamás) is játszó zenész beszámolt arról, hogy novemberben megjelenik egy gyerekeknek szóló dzsesszlemez, amely Bátki András meséihez készült. Erre a CD-re több szerzőtársával írt számokat, amelyeket a Sárik Péter Trió játszik el néhány közreműködővel. A hangzóanyagot november 18-án vasárnap délelőtt mutatják be a fővárosi Akvárium Klubban.

A 40 éves Sárik Péter a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen diplomázott, később klasszikus zenei tanulmányokat folytatott Prunyi Ilona irányításával. A dzsessz mellett játszott klasszikus, pop-, latin és világzenét is, zeneszerzőként többször szerepelt sikerrel amerikai és brit nemzetközi dalszerző versenyeken. Triója eddigi albumai: Better Tomorrow (2008), Pieces (2010).

Új hozzászólás