Die Acht - A Nyolcak - kiállítás Bécsben

2012.10.27. - 01:00 | Nora

Die Acht - A Nyolcak - kiállítás Bécsben

Bécsben, a Bank Austria Kunstforumban nagyszabású magyar vonatkozású kiállítás nyílt. A "Nyolcak" elnevezés nyolc magyar festő által létrehozott csoportot jelent, akik egy új korszakot teremtettek a magyar festészetben. A bécsi gyűjteményben tematikusan láthatók az alkotásaik, a kezdeti szakasztól kezdve egészen a felbomlásukig.

HIRDETÉS

A bécsi Kunstforum-ban szeptember közepe óta egy nagyszabású, magyar vonatkozású kiállítás látható: „Die Acht. Ungarns Highway in die Moderne" címmel, ami körülbelül annyit tesz: „A Nyolcak. Magyarország útja a modern művészet felé".

A kiállítóterem honlapján, valamint a legnépszerűbb közösségi oldalon már jó előre bejelentették, hogy október 23-án, a nemzeti ünnepünkön valamennyi magyar útlevéllel érkező látogató ingyen tekintheti meg a kiállítást, sőt ezen a napon két alkalommal magyar nyelvű tárlatvezetést is szerveznek, így erre a napra időzítettem szokásos bécsi utazásomat.

A Kunstforum a belvárosban, a Freyung-on található. Legutóbb éppen két éve jártam itt, amikor a híres mexikói festőnő, Frida Kahlo kiállításakor jó egy órát álltam bejutásra várva a téren. Most szerencsére kígyózó sornak és a képek előtt akkor tapasztalt tolongásnak nyoma sem volt.

A kiállítás „A Nyolcak" elnevezésű - ahogy a név is mutatja - 8 magyar festő által létrehozott művészcsoport előtt tiszteleg. Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan és Tihanyi Lajos az 1909/10-es években csatlakoztak - a magyar festészetben ezzel egy új korszakot teremtve - az akkor legmodernebb európai művészeti irányzatokhoz.

Az említett művészek Párizsban tanulmányozták Henri Matisse vezette „Vadakat" (Fauves), Paul Cézanne festészetét és Pablo Picasso, valamint Georges Braque kubizmusát. A csoport radikálisan és konzekvensen szakított a hagyományos festészettel. Képeik hirtelen már nem feleltek meg az 1900-as évek késői impresszionista és szimbolista stílusának.

A bécsi gyűjtemény időrendben és tematikusan mutatja be az alkotásokat. A kezdeti szakasz az 1905-1910-es időszakot öleli fel. Az első terem ajtaján belépve balra Czóbel Béla havas „Oktogon"-ját (1906. március 15.) láthatjuk, továbbhaladva többek között Pór Bertalan a „Család" című művét és Kernstok Károly aktjait.

Természetesen kiemelkedő szerepet kap a csoport 1909-ben Budapesten megtartott „Új képek" címet viselő első kiállítása is, mely - ahogy az elnevezés is mutatja - a képek újszerűsége miatt felért egy botránnyal: A harsány színvilág, a szokatlan kompozíciók érezhetően zavart okoztak a kor közönségének és kritikusainak soraiban egyaránt.

Ebben a csoportban található Czigány Dezső 1907 körül festett „Színésznő" című festménye is: a sárga kalapos művésznő a kiállítás egyik „reklámarca" lett, hiszen nemcsak plakáton, szórólapon invitál a Kunstforumba, hanem a katalógus borítójáról is ő néz vissza ránk.

A második rész az 1911 körüli időszakot mutatja be, ami „A Nyolcak" ismertté válásának szakasza volt. 1911-ben a Nemzeti Szalonban rendezett második kiállításukkal a csoport a csúcspontra ért. Megfigyelhető volt, hogy a szertelennek ható, vad ecsetkezelést fokozatosan felváltotta a fegyelmezettebb képalkotás, a színvilág is szelídült, a kontrasztok tompultak. A csoportos aktoknál megjelent egyfajta klasszicizmus. Ebből az időszakból látható - többek között -  Kernstok Károly „Lovasok a parton" és „Hajnali lovas" című művei vagy Berény Róbert szalmakalapos önarcképe, melyet a Kunstforum bejáratánál plakát formában is kifüggesztettek.

Egy egész termet betöltenek Orbán Dezső, Márffy Ödön és Tihanyi Lajos, csendéletei, de tájképekkel és tusrajzokkal is találkozhatunk. Ugyancsak itt található Kernstok Károly budapesti Schiffer-villához készült szecessziós üvegablak-tanulmánya.

A 1912-1919-ig tartó harmadik szakasz a csoport lassú felbomlásának időszakában készült alkotásokat mutatja be. A Nyolcak harmadik tárlatára fél éves csúszással, 1912. november 15-én került sor a Nemzeti Szalonban, de már csak négyen - Berény, Orbán, Pór és Tihanyi - vettek rajta részt. A harmadik kiállítást követően többé már nem rendeztek nagyobb, átfogó, közös csoporttárlatot, egészen 2010-ig, amikor megrendezték „A Nyolcak - Cézanne és Matisse bűvöletében"  című kiállítást Pécsen, Európa akkori kulturális fővárosában.

A bécsi Kunstforum elsőként mutatja be Magyarország határain kívül „A Nyolcak" csoportot, azzal a nem titkolt céllal, hogy egyrészt felvegye a párbeszédet Magyarországgal, másrészt, hogy az eddig kevésbé ismert magyar modern művészetet nemzetközi porondra helyezze, ezáltal elősegítse ismertebbé válását. - olvasható a kiállítás katalógusában.

A „Die Acht - Ungarns Highway in die Moderne" című kiállítás Bécsben, a Bank Austria Kunstforumban (Freyung 8) még 2012. december 2-ig megtekinthető. Mindenkinek ajánlom, akár egy november végi adventi kirándulás délelőttjére is. Aztán pedig üljenek be egy jó kis kávéházba, vagy sétáljanak egyet a szépen kivilágított Császárvárosban, a karácsonyi vásárok egyikén vagy éppen a Naschmarkt-on.

Új hozzászólás