Hazaért a Nektármadár - Kéky-Magyar Éva: Átélt mítoszok kiállítása a Képtárban

Képgaléria megtekintése2012.11.10. - 12:45 | Kánya Dóra

Hazaért a Nektármadár - Kéky-Magyar Éva: Átélt mítoszok kiállítása a Képtárban

Ausztrál őslakos kultúra költözött Szombathelyre, Kéky -Magyar Éva művészetén keresztül. Az itthon nem-, és el nem ismert festőre emlékeztek a héten a Szombathelyi Képtárban. A súlyos betegségben elhunyt alkotó neve Németország és Ausztrália után végre itthon is méltó helyre került.

HIRDETÉS

Absztrakt és expresszív, idegen és közeli egyszerre Kéky -Magyar Éva művészeti ujjlenyomata. Átütő színekkel, provokatív vonalvezetéssel és kimagaslóan szokatlan témákkal találkozhat az érdeklődő, ha ellátogat a Szombathelyi Képtár első emeletére. Az egyedi stílus nagyban köszönhető annak, hogy a művésznő Nyugat-Németország után Ausztráliában alkotott, a 70-es években húzta haza a honvágy. Az Átélt mítoszok című kiállítása is erre utal: ősi maszkok, állatalakok, és kéznyomatok mutatnak utat, egy roppantmód más világba. Keserű kísérője a tárlatnak, hogy a művésznő már nem élhette meg megnyitóját - helyette és róla mesélnek a képek. Művészetének ellentétes mivoltát jól jelzi, hogy az ősi ausztrál népek bemutatása mellett az akkori modern, számítógéppel szerkesztett képek is megjelentek. Magyarországi viszonylatban az elsők között volt, aki a számítógép segítségével próbált alkotást létrehozni.

A kiállításon felszólalt Prof. Dr. Horváth Boldizsár oktatási és tudományos igazgató, aki a művésznő orvosa volt. Hagyatékának egy része a Markusovszky Kórház folyosóin köszön vissza, Dr. Horváth Boldizsár szerint a betegeket is jó kedvre derítik a festmények. „Éva hihetetlenül gazdag életútjába most csak egy nagyon kicsi betekintést kaphatunk." A művésznő egészségügyi gondokkal küzdött nagyon sokáig, hősként jellemezték a hozzászólalók.

Tóth Csaba képzőművész beszédében közös emlékeket idézett fel, majd elmondta, hogy az 56-os forradalom miatt kellett elhagynia a művésznek és férjének az országot. „Vasi képzőművészek közül most olyan emberre emlékezünk, aki aktív részese volt a forradalomnak. Életében nem köszönhettük meg neki, nem ünnepelhettük, mint hőst."

Mikor emigrált, nyugaton az absztrakt expresszionizmus volt kibontakozóban, és ezt vette fel ő is. Később, mikor a világ másik felére utazott, európaiként nagyon vonzották az olyan tradicionális, ősi kultúrák, mint az ausztrál, de az egész életművén észrevehető egy kettős identitás, ami az európai és az aborginal keveréke. Másik karakteres vonala a fotóalapú családi mitológia megjelenítése. A család jelképét transzformálja a képekbe.


A művészete evidencia volt, a nagyok között említették a nevét, például Sydneyben, a National Art Galleryben is fellelhető nyolc képe (minden korszakából kettő darab).  A nagy törés akkor következett be életében, mikor hazajött, mivel nem kapott itthon támogatást, csak örök mecénásától, férjétől.

„Én a kisfiammal együtt jöttem el, és ő is talált olyat a képek között, amire azt mondta, hogy ez tetszik. Szerintem mindenki így van ezzel, úgyhogy én azt kérem mindenkitől, hogy keresse meg azt a művet, amire belül egy hang azt mondja: tetszik."- zárta a szavait Tóth Csaba.

A kiállítás megtekinthető december 15-ig a Szombathelyi Képtárban.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás