Emlékezni a felejtésre - I. Zsidó Fesztivál Szombathelyen
Képgaléria megtekintése2012.11.16. - 00:30 | Kánya Dóra - Fotók: Görcz Andrea
Mit jelentett és mit jelent most zsidónak lenni Szombathelyen, Berlinben vagy épp Budapesten? Miértek, mikéntek és hogyanok sokaságának végén jelzőtűzként ad(hat) választ az I. Szombathelyi Zsidó Fesztivál, ami a vidéki városok között elsőként tiszteleg ilyen formában a XX. századi zsidó történelem előtt.
„A történelemnek a szemébe kell nézni"- mondta tegnap Kovács Ferenc a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, aki ezzel Illyés Gyulát idézte az I. Zsidó Fesztivál megnyitóján a Szombathelyi Képtárban. Az egyhetes programsorozat egy fotókiállítással indult, melyen Peter Hudley: Titkos helyek - Secret places című válogatása debütált. A művész Berlin, Hamburg, és Budapest helyszíneit dokumentálta, melyeken német és magyar zsidók estek áldozatul a náci terrornak.
A legártalmatlanabbnak tűnő lakóépületek, terek, iskolák, kórházak vagy épp állomások időkapszulaként mesélnek a múltról. Nemegyszer hideg fénnyel párosította a képeket, amik a maguk egyszerűségükben nyomasztóan fejezik ki a kifejezhetetlen valóságot. Sokszor alulról fotózta a helyszíneket, máskor egy bizarr részlet sejtet valamit, párszor pedig nyersen, direkt szemből örökítette meg a lényeget. 2010 és 2011 között járta végig a helyszíneket a fotós, a megnyitón pedig tolmács segítségével kimerítő részletességgel mesélt a II. világháború zsidókkal kapcsolatos eseményeiről. Később Murai András felolvasta az amerikai nagykövetség levelét, melyben gratulálnak a kiállítás és a rendezvény megvalósításáért. A koncentrációs táborokba hurcolt zsidók egy tizede magyar volt, előttük tiszteleg és állít emléket a Zsidó Fesztivál.
A Szombathelyi Zsidó Hitközség a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Bölcsészettudományi Kar kommunikáció és médiatudomány szakkal együttműködésben döntött úgy, hogy a budapesti rendezvény mellett először itt, Szombathelyen rendez fesztivált.
A szeretet ellentéte nem a gyűlöltet, hanem a közöny -mondta Marton Zsolt alpolgármester, aki Dr. Puskás Tivadar polgármester szavait tolmácsolta a megnyitón. A közöny elleni első lépcsőfok jelen esetben a Zsidó Fesztivál, ami a tenni akarás mintapéldája a vasi megyeszékhelyen. Tervben van egy Holokauszt Látogatóközpont létrehozása is, amit az önkormányzat is támogat, ahogy a zsidó kultúra népszerűsítését is. Fontos, hogy felhívják a figyelmet a holokauszt borzalmaira. Úgy gondolják, a rendezvény megtalálta méltó helyét a helyi kulturális kínálatban.
Zoltai Gusztáv a MAZSIHISZ igazgatója saját bőrén tapasztalta az antiszemitizmust, öt éves korában a budapesti gettóban élt, részese volt a felszabadításnak is. Elmondta, hogy minden hasonló rendezvény célja, hogy soha többé ne legyen megkülönböztetés, továbbá tisztelni kell a múltat a jövőnk érdekében.
(Kánya Dóra)
Secret places, vagyis Tikos helyek címmel nyílt fotókiállítás a Szombathelyi Zsidó Fesztivál részeként szerdán a Szombathelyi Képtárban.
Peter Hundley amerikai fotóművész a kiállítás megnyitóján elmondta: képei azokat a helyszíneket dokumentálják, amelyeken német és magyar zsidók lettek áldozatai a náci terrornak; a fényképfelvételek Berlinben, Hamburgban és Budapesten készültek tavaly és tavalyelőtt.
A fotókon egykori zsinagógák és lakóházak láthatóak, rajtuk olyan ártatlannak tűnő épületek, parkok és intézmények, amelyek egytől-egyig borzalmas események helyszínei voltak hajdan, és amelyekről csak a képek mellé helyezett magyarázat alapján tudja meg az igazságot a szemlélődő.
Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ) ügyvezető igazgatója a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet: nem hisznek a kollektív bűnösségben, de nem szabad elfelejteni, hogy Magyarországon a zsidókat nem a németek, hanem a magyar csendőrség terelte vagonokba és adta át a német hatóságoknak.
Megfogalmazása szerint Horthy Miklós kormányzóként minden zsidóellenes törvényt aláírt, "velejéig antiszemita volt", éppen ezért emelik fel szavukat napjainkban a Horthy-korszak újraéledése, restaurálása, a Horthy-szobrok és az Árpád-sávos zászló - mint az egykori nyilaskeresztes párt szimbóluma - ellen.
A Szombathelyen először megrendezett zsidó fesztiválnak és a hozzá kapcsolódó, a holokauszt-visszaemlékezéseket középpontjába állító kisfilmek szemléjének mintegy hivatalos megnyitóját jelentette a vernisszázs. A tárlat november 28-ig tekinthető meg.
(Forrás: MTI)
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás