Az igazi kincs – élő hangjáték a Berzsenyi Könyvtár Gyermekkönyvtárában

2012.11.25. - 12:00 | Rozán Eszter

Az igazi kincs – élő hangjáték a Berzsenyi Könyvtár Gyermekkönyvtárában

Helyszín: Szombathely, Berzsenyi Dániel Könyvtár

Dátum: 2008.11.27.

Rozán Eszter és Társulata egy újabb kinccsel lepi meg ifjú nézőközönségét. Mesejátékában most is az interaktivitásé a főszerep, ezúttal Tündérországba invitál minket. Kincs – ez a szó bűvösen cseng mindnyájunk előtt, tartozzunk bármelyik korosztályhoz. Mi történik a jó tündérek kincsével? Vajon valóban a rossz tündérek martalékává válhat? Mindez kiderül Az igazi kincs című élő hangjátékból.

HIRDETÉS

2012. november 27-én, kedden 14.00 órától kerül bemutatásra a Berzsenyi Dániel Könyvtár Gyermekkönyvtárában Rozán Eszter legújabb interaktív élő hangjátéka Az igazi kincs címmel. A darab tündérországban játszódik, ahol a jó tündérek féltve őrzik kincsüket az erdő szélén, melyről senki sem tudja valójában, hogy mi az. Természetesen a gonosz tündérek oldalát is furdalja a kíváncsiság, és ahogyan a mesékben lenni szokott, meg akarják szerezni a kincset rejtő ládikát. Ez sikerül is nekik, és a jó tündérek elkeserednek. Szerencsére azonban ott vannak a nézők, a gyerekek, aki segítenek nekik visszaszerezni. Az alsó tagozatosoknak játékos feladatokat kell megoldaniuk, hogy megtalálják a varázsigét, és a kincs visszakerülhessen eredeti gazdájához. A mesejáték igazi biblioterápiai kuriózum, hiszen nemcsak megmozgatja a gyerekek fantáziáját, hanem gondolkodásra készteti őket, sőt tovább is szőhetik a történetet a saját ízlésük szerint.

A biblioterápia görög eredetű szó, a könyvekkel történő gyógyítást jelenti. Mesék, versek, történetek, regények, de akár egy-egy mondat is annyira megragadhat, hogy képes lelki változást előidézni, az arisztotelészi katarzist elindítani. A biblioterápiához nem feltétlenül szükséges, hogy valaki jól tudjon olvasni, mert egyrészt más is felolvashatja nekünk az éppen aktuális történetet, vagy akár el is mesélheti, játszhatja. A cselekmény követése során azonosulni tudunk valamelyik szereplővel, egy általunk feldolgozatlan problémára bukkanunk, vagy éppen olyan élethelyzettel találjuk szemben magunkat, mely minket is érint. Ez segít legyőzni az elszigetelődés érzését, hiszen rájövünk, más is küzd hasonló nehézségekkel, és megoldási mintát is kapunk.

A biblioterápia nemcsak betegeknek ajánlott, problémáink, nehézségeink bármelyikünknek adódhatnak, és gyakran nincs időnk vagy lehetőségünk ezt másokkal megbeszélni, de az is előfordulhat, szégyelljük. Az irodalom segít bepillantani belső világunkba, oldani a feszültséget, megküzdési technikákat mutatni. A biblioterápiának két ágát különböztetjük meg egymástól: a fejlesztő biblioterápia az egészséges embereknek szól, a személyiséget fejleszti, krízishelyzetekben megoldási mintát nyújt. A klinikai biblioterápia mentálisan vagy szomatikusan beteg embereknek segít leküzdeni a veszteségérzetet, és új kaput nyitni a teljes élet felé.


Az igazi kincs szereplői:

- Grünwald Zsolt, aki már számos hangjátékban bizonyította rátermettségét, könnyen megtalálja a gyerekekkel a hangot, a drámai feszültség fokozásának és megoldásának mestere. Ő Vladot, a Tündérek Királyát jeleníti meg.

- Horváth Zoltán Rosszcsontot, a tündérfiút játssza. Igazi színészi tehetség, a Ferrum színpad tagjaként sok darabban megcsodálhattuk. Kiválóan alakítja a kicsit szeleburdi, ám jószívű tündérfiút.

- Pukkancs, a gonosz tündér, Németh Zsolt.  A verseléssel is foglalkozó Németh Zsolt remekül ért karakterének eljátszásához. Tehetségét a Nyuszika kalandja a piros festékkel című mesejátékban is bebizonyította.

- Joó Ágnes Kárment, Pukkancs feleségét mutatja be nekünk. Az eredetileg zenetanár munkatársunk előadóként is remekül megállja a helyét, kitűnően formázza a duzzogó, férjén uralkodó mesebeli rossz tündér szerepét.

- Lilla, a tündérlány Molnár Leonóra. A nyolcadik osztályos diáklány valódi gyermeki bájjal alakítja a kis tündérlány szerepét. Életkora és remek megjelenítő képessége miatt gyorsan belopja magát a gyermekek szívébe.

- Stella, a kincs őrzője, maga a szerző, Rozán Eszter. Évtizedes hangjátékírói pályafutása után most élő hangjátékokkal jelentkezik. Úgy gondolja, interaktív darabokkal lehet igazán meghódítani közönségét, akik úgy érzik, maguk is a darab részeseivé válnak.

Bemutató: 2012. november 27. 14.00 Berzsenyi Könyvtár

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Gróf István 2012.11.27. - 08:59
Sok sikert a darabhoz!