Korongoló – Folkfree: Claptrap

2009.02.24. - 02:15 | Vidaotone - Fotók: Bonyhádi Zoltán

Korongoló – Folkfree: Claptrap

Olyan lemezt tettünk a lejátszóba, ami gyökeresen átrendezte a magyar népzene más zenei stílusokkal való ötvözésének erővonalait. Kifene gondolta volna, hogy a tekerőlant és a hiphop ilyen jól megférnek egymás mellett? Csak a Folkfree! Szuperlatívuszok sorjáznak a következőkben, a hat éve alakult zenekar eddigi munkásságát összefoglaló album kapcsán. A kedves olvasónak három dolga maradt mindössze: szemeket írásra mereszteni, füleket hegyezni, albumot beszerezni!

FolkFree - Free folk

A zenekart lapunk hasábjain már nagyrészt bemutattuk, de rendhagyó módon kívánunk képet adni azok számára is, akiknek ez az első virtuális randevújuk a bandával. Ezt a svungmester, Erdélyi Zsolt aka. Superman segítségével tesszük, aki mint minden egyedi kezdeményezést, ezt a kitűnő csapatot is kellőképp minősíti és respektálja.

Hatásvadászat

Mind a zenekar neve, mind az albumcím (hatásvadász, népszerűséget hajhászó beszéd) tökéletes telitalálat, igaz, ez csak akkor válik világossá, ha már hallottuk a produktumot. Előre bocsájtjuk, hogy aki az un. világzene kategóriában gondolkodik a zenekar kapcsán, mindenképp csalódni fog - bár vélhetően pozitívan. Az eddig fellelhető hangi és képi élményeink azt mondatják velünk, hogy végre egy olyan kezdeményezést hallhatunk és láthatunk, ahol a modern, urbánus felfogású mozgalmi stílusok tökéletes harmóniában vannak a magyar folklórelemekkel. Erre pedig eleddig nem nagyon volt jó példa. Az albumon közreműködik Mc Sirreal a Frrestylers, Mc KW Arms a Phoenix Quarter, Bina a Bauchklang, Krsa a PASO színeiben, illetve Tribuman franciaföldről. Kijelenthetjük tehát, hogy egy komoly nemzetközi összedolgozás eredményét tarthatjuk a kezünkben.

A lemez kartonborítást kapott, matt-fekete domináns színnel. A betűtípus és a borító arculata is a számítógépek hőskorának pixelbeteg megjelenését idéző grafikával lett kialakítva, ami Ferencsák István gitáros szellemi és grafikai kreativitását dicséri.

Belbecs

Szerbia

Mi mással is kezdődhetne az album, mint a zenekar védjegyévé vált, Hajas Gábor, zenekar-alapító által megszólaltatott tradicionális csoda, a tekerőlant hangjával. A dalban - ahogy az egész albumon -, tökéletesen passzol egymáshoz MC Lomex szövegelése és Ferencsák István népdaléneklése. A dobhangzás ennél élőbb már nem is lehetne, minden tisztán és érthetően szól, a belehúzós részeknél kicsit mosódik a hangkép, de ez törvényszerű. A Szerbia egy középtempós, behatárolhatatlan ritmusképű, leginkább az Asian Dub Fundation crossoverjéhez hasonlítható darab.

Megy a nap

Etno-hiphop, a belassultabb fajtából. Katonanóta-alap viszi a vokális témát, amibe Lomex minimálisakat speakel bele. Teljesen azonosul a zene és a szövegvilág - pont úgy „vánszorog" a dal előre, ahogy a nyári ég alja felé csorog életadó égitestünk, és úgy, ahogy egy bakának az ideje folydogál a kaszárnyában.

A Folkfree koncertezett Valentin napon a moziaulában

Nem szereti - feat. Tribuman

Az album első „feat-fecskéje", amiben a vendégeskedő francia reggae-dancehall dumaember egyértelművé teszi, mire számíthatunk a hallgatása közben. Ismét egy nagy találkozás fültanúi lehetünk, a francia reggae jellegzetes világa találkozik a magyar néphagyományokkal. Szépen kézenfogják egymást a dalban, az etno-raszták legnagyobb örömére. Az első harmadban a kloffolós kettőnéggyel zakatoló agymenés - majdnem hardcore - belelassul egy tipikusan gallos, a Saian Supa Crew legjobb perceit idéző lüktetésbe. Telitalálat, elsőre megszerettük. More fire!

Intro

Rendhagyó zenekar, rendhagyó intrója. Azt, hogy miért is került a negyedik számként az albumra, nem tudni, hacsak nem zenei temperamentuma miatt. Az angolra átköltött népi mondóka zseniális ötlet, és üt is. Azért varrták a csizmát, hogy táncoljunk benne.

Misi2

Mister Hurdy Gurdy. A chilles „tekergőzés" után egy igazi crossover darab bontakozik ki. Középtempos break, mézesbödön-folyós mély, és sámán-rockos dumafolyam. A számközépi dobszóló egyszerűen állat, a visszaváltás a kezdőtémára pedig a hatásvadászat magasiskolája. Itt jegyezzük meg azt a fontos tényt, hogy ahhoz, hogy valaki jó zenét tudjon csinálni, jó zenésznek is kell lennie. A jó zenész meglátásunk szerint az, aki nem a lehető legtöbb hangot akarja, és tudja lejátszani a legrövidebb időn belül, hanem aki kellő alázattal bír a közös produktum sikeréért. Ebben a számban mindenki villant egy kicsit, pont annyit, amennyi ahhoz kell, hogy megtudhassuk, mennyire is „józenészek" a fiúk. Nagyon azok.

Folkfree sound I. - feat. Mc SirReal & KW Arms

A két angol dumaember három számban featuring-ol az albumon. A Folkfree sound valószínűsíthetően egy zenei hitvallás akar lenni, ez a dubos hangulatú, torzított gitárral a triphop vonalán menetelő track ismét egy, „le a kalappal" fazon.

Biotrance

A tekerőlant a szám elején nagyon hajaz szigetországi „hangrokonaira (duda), a középrész pedig egy punkos - a'la Dead Kennedys - szövegfokozás. Ennek ritmikájára és hangsúlyozására tökéletesen ráhasalna a PUF egyik örökbecsűje, mégpedig az „Utolsó évé" - „Üres az ország, menekülj el, jöjjön, aminek jönnie kell, tombol a vihar, a forradalom, mások jönnek, más utakon..." A húszéves szöveg teljesen aktuális ma is. Tessék ráolvasni!

Szakítós - feat. Mc Sirreal & KW Arms

Nem a zeneileg, hanem az érzelmileg értelmezett szakítósról, tehát lassú számról van szó, ami úgy kezdődik, mint egy modern metálos zenekar kiállás utáni tempófokozása. Eddig a pontig a zenei eklektika olyan színes, és jó érzékkel megválogatott tárháza lett elénk tárva, melyről csak a legnagyobb elismeréssel tudunk szólni. A hatásvadászat cím abszolút telitalálat, és még csak a felénél tartunk az albumnak. 10 pont ez is.

Vérrel írom

Reggae-alap, a lüktetős fajtából. A tekerőlant végigfolyik a számon, folyamatosságot kölcsönözve az amúgy sem túl vidám sugallatú dalnak. Lomex nagyon él, a dalvégi súlyosodás és a széttekerés is „faja".

3ad napra - feat. Bina

Amikor már azt hittük, sok meglepetés nem nagyon érhet minket, akkor rá kellett jönnünk, hogy itt van még a Bauchklang szájdobgépe, Bina. A mozis koncertről talán mindenki jól emlékszik a közös számra. Az izomajkú beatboxoló egy komoly, halálpontos breaket pakolt a zenekar alá, igaz, a ráillesztett téma hagyja is élni a nagynevű vendéget.

Folkfree sound II.

Ha az I.-re azt mondtuk, hogy zenei hitvallás, erről még inkább azt kell mondanunk. Ha pedig ez így van, akkor elkönyvelhetjük, hogy a zenekar sokszínű hatása az angolszász, középtempós - talán legjobban Tricky korai korszakát említhetnénk -, és a késői Zagar hangulatát egybegyúró népzeneként mutatkozik meg. A stíluskeveredés eddigi legfrappánsabb megnyilvánulása ez a darab.

Kimentem - feat. Mc SirReal & KW Arms

Spanyolgitáron indul a kezdőtéma, nem lassú, de semmiképp nem vetíti előre a folytatást, amely egy népdal, amely Faith No More-szerű susogó-rappes angol vendégmunkává kerekedik. Aztán odaverős pogószimulátorrá. Hihetetlen, habár nem annyira, ha figyelembe vesszük, hogy SirReal legfoglalkoztatottabb formációja a Buddhist Punkz zenekar. A Folkfree - mondhatni törvényszerűen - csuklóból hozza ezt is.


Too Many - feat. KRSA

Végre egy magyar vendég, és mivel Lord Panamo a PASO énekese, nyilvánvalóan ska a menüpont. Komoly úthenger-effektust kölcsönöz a tekerőlant az amúgy sem lazulós rohanásnak.

Outro

A zárótétel a Braveheart azon jelenetét idézi, mikor az ifjú William Wallace apját temetik egy fa alá, az éjszaka közepén. Sír a duda, és az ifjú hős kérdésére, miszerint ők mit is csinálnak, a válasz - „tiltott dallamokat játszanak, tiltott hangszereken". A tekerőlant szerencsére nem tiltott, és a dalok sem azok, csak - fogalmazzunk így -, méltatlanul elfeledettek. Ha valamikor, akkor most épp időben jut a köztudatba - talán pont a zenekaron keresztül -, ezek a motívumok.

Bónusz - Number's Game - feat. Mc SirReal & KW Arms

Milyen világ is lenne az, ahol nem kapnánk desszertet? A ráadást valószínűleg KW Arms ihlette, aki a Phoenix Quarter nevű, hasonló hiphop-témákkal operáló banda tagja.

Soha nem fogjuk megtudni, mit szólna Bartók a közös melegágyba vetett zenei kultúrák találkozásához. Bizonyára érdekesnek találná. A hiphop, a népzene és a punk olyan ideális egyvelegét és eszenciáját adja ez a lemez, amely teljesen átrendezte - legalábbis eddigi, nem éppen pozitív tapasztalatainkból adódóan - a magyar népzene más stílusokkal való ötvözésének erővonalait. A zenei korlátok ledöntése nem újkeletű, divatosan hívhatnánk crossovernek is, de ennek a produkciónak a pikantériája, az, ahogy egy ősi magyar hangszer, a tekerőlant beleolvad a legbrutálisabb hiphop és punk motívumokba, már-már szentségtörés. Jó érzékkel és jó arányban adagolt szentségtörés - ha ilyen egyáltalán értelmezhető -, ópium a fülnek, permanens „eztnemhiszemel"-érzéssel. Ajánljuk ezt az albumot minden embernek a földön, idehaza és külföldön egyaránt, mert megismerhet egy olyan magyar zenekart, akik haladnak a korral, rajtuk keresztül pedig azt az érzéseiben mélyen gyökeredző, olykor búskomor, de mégis idealista népet, akinek kellene lennünk.

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

hollostony 2009.02.24. - 15:48
Nekem nagyon tetszik ez a banda.Nemcsak azért mert eredeti és magyar népi elemekre épül , hanem mert bátor és tudatosan tervezi meg azt amit akar.
Mit akarhat...hát a magyar elemeket ötvözni a menő irányzatokkal hogy a fiatalok szeressék azt amit ők nagy szeretettel és hozzáértéssel meg főleg nagy lelkesedéssel csinálnak......HAJRÁ!!
Paja 2009.02.25. - 08:34
Ezek a fiúk szuperek!!
vidaotone 2009.02.25. - 11:08
Igen azok, de most hogy már 5x meghallgattam, komoly hangcuccon is a lemezt, azt kell mondjam, hogy amit leírtam teljesen visszafogott, és nem reális. Az van, hogy szorozza meg mindenki százzal amit kiolvas belőle. Úgy szól, hogy az itthon ritka, vagy talán még nem is volt. BE KELL SZEREZNIE MINDENKINEK!!! A Folkfree-ről még rengeteget fogunk hallani, és ha van igazság a földön, akkor külföldről jönnek majd a hírek :). TISZTELET FOLKFREE!!!
majoros 2009.02.25. - 13:48
Azt kell írnom vidaotone után , hogy a magas minőségű lejátszó rendszeren magyon jó a hangzása:EGYEDI.
épp ezért félek az mp3-tól.
én is HAJRÁ!!
lika 2009.02.25. - 14:06
"modern, urbánus felfogású mozgalmi stílusok tökéletes harmóniában vannak a magyar folklórelemekkel. Erre pedig eleddig nem nagyon volt jó példa" Na ja. Volt anno egy jópofa Anima nevű zenekarunk - akkor még eredeti volt és nagyon is hallgatható - , Shalom lemezzel, Hungarian Astronauttal, a többit nem is sorolnám. 1995-től kezdődően. No comment. Ezek a freestylers-es pofák pedig egy nagy MC név árnyékában élnek - amennyire tudnak - , akinek a kilépése után - milyen meglepő - az említett banda is mélyrepülésbe kezdett. Nézzetek utána ki volt ő ha érdekel valakit. Ez a FF amúgy nem rossz - "hallottukmár" kategória kicsit, és szerintem annyi köze van a hip-hophoz mint Mos Defnek a lekváros derelyéhez. Már bocsánat.
Marossy Éva 2009.02.25. - 14:45
miután már megszereztem a lemezt , nagyon nagyra tartom ezt a zenekart.
vidaotone 2009.02.25. - 14:48
Kedves lika, több dologban is igazad van. Az Anima tényleg a népi hatásokat ötvözte a modernnel, de nem épp a magyarokat, vagyis főképp nem. Jiddis, csángó, roma, és egyéb keleteurópai hatásokat használtak fel, és nem is autentikusan, tehát nem telibe elénekelve, hanem darabolva, széttekerve.....
Az FF mc-k részvétele nem baj, sőt jó. Teljesen mindegy, hogy honnan jöttek jó mc-k, és ez számít csak. Ha egy vendég sem szerepelne a lemezen, akkor is tökéletes lenne, pláne elsőnek....
Nem tudom, hol hallottál már ilyesmit, de dobhatnál pár linket, írtó kíváncsi vagyok, de ha mondjuk, a DeepForest, vagy Balkan Fanatic vonalról beszélsz, akkor tárgytalan az érdeklődés....
Persze van még Ghymes meg BOD, de ezeknek sincs köze ahhoz amit nálam pl. a mozgalmi stílusok jelentenek.....
A hiphop mint hozzáállás szerepel jobbára itt, de írhattunk volna még vagy nyolc stílust kb., amit frankón egybegyúrtak, és ezek a stílusok, ha másban nem is, de ideológiájukban vérrokonok, ahhoz, hogy ezt valaki átlássa, széleslátókörű és sokmindent befogadó emberkének kell lennie.
Akik eddig hallották a lemezt, mind függők lettek kb a 3. számnál már...
Mos Def.nek, ha erre jár tuti viszek egy lekváros derelyét, simán bejönne neki :)
hoolberti 2009.02.25. - 14:48
Nem értünk egyet likával , de az nem baj.Nekem mindig az jó amit élvezek azt az együttest élvezem
Harle 2009.02.25. - 15:04
Szerintem senki nem írta, hogy a FF hiphop zenekar, ergo Mos Defnek egészségére a lekis derelyét! :) Visszamehetünk Ádámig, persze, az Anima is helytálló 95-ből, a különbség csak annyi, hogy a FF zenéje jóval erősebben tartalmaz szerintem népzenei elemeket, míg az Anima "nyomokban népzenei elemeket is tartalmazHAT" kategória. ;))
iki 2009.02.26. - 00:50
remek......
holubi 2009.02.26. - 11:19
Harle-nak igazat adok hiszen itt népzenén alapul a kemény zene amely hiphop ot is tartalmaz.de sokat mást is.nekem nagyon tetszik!
Sunnyogó 2009.02.26. - 15:32
Ha csak azt veszem , hogy egy új magyar zenekar lemezbemutatója után ilyen nagy az érdeklődés , akkor az is jelez valamit:
a palackot kinyitptták a folkfree-sek és kiengedték az új szellemét....végre!
hollyman 2009.02.28. - 11:02
Nekem egy barátom hívta fel a figyelmet erre a bandára , mert tudta hogy a világzenét és a magyar népzenét szeretem.Hát mit mondjak ...meglepődtem! De nagyon tetszik.Főleg ha többszerö meghallgatom őket és amit összehoznak.Újítók.
VIGYÁZZATOK MERT LE FOGJÁK LŐNI A PÉNT MÁSOK !!!!
GRATULÁLOK.
NEKEM IS KELLENE EGY LEMEZ.
marhaazertnemvagyok 2009.03.04. - 18:39
Hát nekem is nagyon tetszik a Folkfree.Az is tetszik ahogyan a vidaotone leírta,,,tartalmas jellemzés.Köszi
Modortalan 2009.04.09. - 16:58
Nagyon tetszik a Folkfree zenéje.
Kellene őket nyomatni több helyen!
Hajrá!