Könyvtárak, ahol tutira olvasnál

2020.11.04. - 00:15 | Shirley - Fotó: soterline.hu

Könyvtárak, ahol tutira olvasnál

Vagy nem, mert a könyvek helyett az foglalja le a szemed, mennyire szép és patinás a nyomtatott kultúra lakhelye. Nem véletlenül néznek ki ezek a könyvtárak úgy, mint a paloták: lakóik is könyvek arisztokratáinak számítanak.

HIRDETÉS

Kényelmetlen fa székek, szűk tér, a könyvtáros néni pedig azt is tudni akarja, mit ebédeltél tegnap. Pár évvel ezelőtt a kolozsvári egyetemi könyvtárakban azt is érezted, tusolt-e aznap a szomszéd olvasó. Megmutatunk hatot a világ legszebb régi könyvtárai közül, hogy enyhítsük sokkos élményeidet, és ne csak a kopott asztalokra és a várakozásra emlékezz.

A Sankt Gallen-i könyvtár, Svájc

A Sankt Gallen-i kolostorban lévő könyvtárat a világ egyik leggazdagabb középkori gyűjteményének tartják. A kolostor évszázadokon át Európa egyik legjelentősebb benedek rendi apátsága volt.

2005-ben a könyvtár állományában több mint 160 ezer könyvet tartottak nyilván. Ebből például ötszáz kézirat több mint ezer éves. A könyvtárban őrzik azt az Ekkehard szerzetes által írt, Casus monasterii Sankti Galli című krónikát, amely beszámol a kalandozó magyarok 926. évi támadásáról is.

Különleges értéke a könyvtárnak egy egyedülálló, 9. századi dokumentum, amely Sankt Gallen-i alaprajz néven ismert. Ez az egyetlen jelentős építészeti rajz, amely fennmaradt a Római Birodalom bukása és a 13. század között eltelt hétszáz évből. A tervből soha nem készült épület.


Fotó: konyvmegallo.hu

Prágai Nemzeti Könyvtár, Cseh Köztársaság

Jezsuita kolostorban található a Cseh Nemzeti Könyvtár. A könyvtár egyik legértékesebb terme a Barokk könyvtárterem.

A könyvtár gyűjteményében olyan különlegességek találhatóak, mint pl. a Vysehradi Codex (1085), Husz János kéziratai, eredeti W.A. Mozart- és Comenius-írások.


Fotó: Wikipédia

Trinity College könyvtára, Dublin, Írország

A Trinity College-ot, a legpatinásabb ír egyetemet 1592-ben alapította I. Erzsébet királynő a protestáns diákok számára. Itt koptatta a padokat például Oscar Wilde vagy Samuel Beckett. Az épületegyüttes fő attrakciója az 1732-ben elkészült Old Library, amelyben kétszázezer könyvet őriznek, de itt található Írország legrégebbi hárfája is.

Az összesen nyolc épületből álló, nagyjából ötmillió nyomtatott írásművet tartalmazó gyűjtemény legizgalmasabb része a Long Room, egy közel 65 méter hosszú terem. Itt őrzik Írország legértékesebb könyveit, melyekhez az egyszerű látogatóknak hozzányúlni szigorúan tilos.

A könyvtárban fotózni sem lehet. Pletykák szerint George Lucas filmrendezőnek annyira megtetszett a Long Room, hogy a Csillagok háborújában erről akarta mintázni a Jedi-archívumot. A rendező ahelyett, hogy engedélyt kért volna a könyvtártól, egyszerűen lekoppintotta. Állítólag odaküldte embereit, akik több száz titkos fotót készítettek a teremről. Később persze tagadták a hasonlóságot az eredeti és a virtuális könyvtár között.


Fotó: Wikipédia

Sansovino könyvtár, Velence, Olaszország

A Libreria Marcianának is nevezett könyvtárépület Velence központjában, a Szent Márk téren található. A könyvtárnak szánt palota építését Jacopo Sansovino kezdte el 1536-ban.

Jelenleg a könyvtár gyűjteménye több százezer kötetből áll, közülük kiemelkedik a Grimani breviárium, Fra' Mauro világtérképe 1450-ből, latin és görög nyelvű kódexek és Marino Sanudo történetíró naplója.

Az Előcsarnok díszítése 1559-ben kezdődött, a mennyezetfreskókat egy bresciai testvérpár, Cristforo és Stefano Rosa festette. A keretekben elhelyezett vászonképek között látható Tiziano 1560-ban készült alkotása, a Bölcsesség allegóriája.


Fotó: Wikipédia

Admonti Bencés Apátság, Ausztria

Az apátságban található a világ legnagyobb kolostori könyvtára, mely az európai késő-barokk építészetének egyik gyöngyszeme.

A Gesäuse Természti Park bejáratánál fekvő kolostort Gebhard salzburgi hercegérsek alapította 1074-ben. A XII-XIII. században az egyik leggazdagabb és legnagyobb kolostor volt Ausztriában. Az apátságban 1865-ben tűzvész pusztított, azonban világhírű könyvtára csodával határos módon átvészelte a katasztrófát.


Fotó: kirandulastippek.hu

George Peabody Könyvtár, Baltimore, USA

A könyvtárat 1878-ban Edmund G. Lind építész tervezte. Több mint 300 ezer kötetet gondoznak az intézményben, pontosabban a Johns Hopkins magánegyetemen.

A könyvtár névadója George Peabody brit szabadkőműves bankár, aki a 18. század végén és a 19. század elején élt. Igen bőkezűen adakozott nemes célokra. Többek között Londonban mintalakásokat épített a szegényeknek.


Fotó: soterline.hu

Új hozzászólás