Mélyen zengő hangok jönnek - a Körmendi Fúvószenekar Újévi koncertje

2013.01.07. - 07:00 | Waldo

Mélyen zengő hangok jönnek - a Körmendi Fúvószenekar Újévi koncertje

Január 5-én tartotta hagyományos újévi koncertjét a Körmendi Fúvószenekar. A repertoárból nem hiányoztak idén sem a filmzenék, a hatvanas, hetvenes évek zenéi, és Johann Strauss sem. A rendezvényen mondta el újévi köszöntőbeszédét Bebes István polgármester, és hallhattunk a zenekar elért eredményeiről, terveikről is.

HIRDETÉS

„A jó öreg Idő mindennél többet tud, több problémát old meg, mint a világ összes elméje, több csomót bogoz ki, több kusza kérdést válaszol meg, több akadályt söpör félre, mint bármely hatalom a világon."

Ezekkel a gondolatokkal kezdte újévi köszöntőbeszédét Bebes István polgármester. Rámutatott arra, az új évben fontos, hogy meglegyen a hitünk az új élet céljaihoz, hiszen csak az érzi, hogy érdemes élni, akinek életcélja van. Azt kívánta, hogy az év minden napjának reggelén újra fogjunk hozzá hitünk, emberségünk csiszolásához. Beszéde végén megköszönte a tavalyi évben aranyminősítést kapott zenekarnak, hogy ott voltak minden városi rendezvényen, és most már évről-évre ilyen színvonalas újévi koncerttel ajándékoznak meg minket. Szilágyi Domokos szavaival búcsúzott: „Bennem is fölzsong egy dallam, mélyen zengő hangok jönnek, bennük van az egész élet: vidám mosolyok és könnyek, hősi munkák, hősi harcok, a kék ég - s ez a kis terem, - fölzsong bennem sejtelmesen az egész nagy történelem!"

A körmendi fúvószenekar immár ötödik éve tartja január első napjaiban újévi koncertjét. Bebes István polgármester kezdeményezésére ez a második év, hogy a színházból a sportcsarnokba költözött a rendezvény, hiszen előbbi helyszín már kicsinek bizonyult: idén a koncert már kosárlabda mérkőzésnyi közönséget vonzott. A Városi Fúvószenekar Egyesület 2007-től változatlan tagokkal működik, és ugyanettől az évtől Morvay András a karnagy.

Idén teljesen új műsorszámokkal, fúvósátiratokkal, 60-70-es évek zenei mixével készültek, és természetesen az előző évekhez hasonlóan a filmzenék sem hiányozhattak.


A koncerten hallhattunk Jacob de Haan szerzeményeket, valamint azt, ahogy James Horner sajátos hangzásvilágával próbálta a zenekar visszaadni a Zorro filmek hangulatát, szenvedélyességét. Ennio Morricone több mint ötszáz filmzenét írt, mégis igazán ismertté a westernfilmek betétdalaival vált. A koncerten ezek közül is a legismertebb, a Volt egyszer egy vadnyugat filmzenéje szólalt meg.

„Egy Strauss keringőben több a dallam, mint Beethoven szimfóniáiban" - mondták saját korában a keringőkirályról, Johann Straussról. Éljen a magyar című gyorspolkáját hallhattuk, amibe a szerző a Rákóczi induló taktusait is beleszőtte. Vezényelt: Komor András, tiszteletbeli karnagy.

A szünet után a Városi Fúvószenekar Egyesületről megtudtuk, hogy rövid és középtávú terveiket megvalósítva hosszú távú célkitűzéseik közt szerepel, hogy 5 év múlva, fennállásuknak 125. évfordulóján „C" fokozatban is arany minősítést szerezzenek. Ehhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a zenészlétszám a mostani harmincöt főről ötven-hatvan főre emelkedjen. Több zenészhez több hangszerre is szükség van, mégis az utánpótlásnevelés a legnehezebb. Terveik közt szerepel, hogy a Szentgotthárdi Fúvószenekarral közösen egy modern filmzenei koncertre készülnek.

A második részben ismét Jacob de Haant hallhattuk, a Pacific Dreams-el hozott tengerparti hangulatot a télbe, majd a Rómeó és Júlia mindenki által ismert betétdala szólalt meg. Andrew Lloyd Webber pályafutása alatt 16 musicalt, számos filmzenét szerzett, és Oscar-díjjal is jutalmazták. Az Evita, a Jézus Krisztus Szupersztár mellett az Operaház fantomjának zenéjét is ő szerezte. Utóbbi betétdalát rendhagyó módon énekhangon szólaltatta meg Kozmics Krisztina, a zenekar egyik trombitása. Zárásként nem hiányozhatott a latin hangulat, így megszólalt a Tequila és a La Bamba is.


A koncert után Morvay András karnaggyal beszélgettünk.

Immáron ötödik alkalommal rendez újévi koncertet a Városi Fúvószenekar, idén második alkalommal a sportcsarnokban. Egy ilyen nagyszabású koncert mennyi felkészültséget igényel? Külön próbákra is szükség van?

Az újévi koncertre a megelőző év februárjában elkezdem összeállítani a műsort, a még friss élményekből és leszűrt tapasztalatokból. Egy-egy művet belecsempészek a nyári próbafolyamatba, de az érdemi munka októberben kezdődik. Mire elérünk az előadásig, körülbelül 15-20 próbánk van, ami viszont csak a közös felkészülést jelenti. A háttérmunkák ennél jóval több időt és embert igényelnek.

A sportcsarnokot annak idején nem azért építették, hogy koncerteket rendezzenek itt. Ez a merőben más akusztika más perspektívát, más felkészültséget kíván? Az utolsó próbákat már itt tartottátok?

Önmagában sportolásra való a csarnok, ezért mesterségesen kell változtatni az akusztikát hangosítással. Ez egy helyszíni próbát igényel és némi türelmet, de nem okozott még fennakadást, és a zenekar amúgysem játszott még sohasem igazán steril környezetben. Viszont egy fagyos szabadtéri koncerthez képest ez kifejezetten kényelmes.

Azt hiszem, talán évről-évre azért is népszerűbb ez a koncert, mert ismert, populárisabb dallamokkal készülnek, és úgy érzi a közönség, hogy ez a zene még inkább neki szól. Nehezebb ezeket begyakorolni, mint a klasszikus darabokat? Van kedvence az itt hallottak közül? 

A klasszikusokat nehéz begyakorolni, de mi ezek között is inkább a populárisabbakat játsszuk. Fontosnak érzem adni mindkettőből, én inkább egyfajta egyensúlyra törekszem a stílusok között. A kedvencem a koncert nyitányának szánt „Ross Roy" , ami elég színes, karakteres ahhoz, hogy valamennyire beleszeressek.

Elhangzott, hogy a szentgotthárdi fúvószenekarral közösen egy filmzenei koncertet terveznek. Lehet erről valami közelebbit megtudni? Folynak már a próbák, vagy van tervezett helyszín és időpont?

Az előkészületi munkák már megkezdődtek, sőt mondhatnám azt is, hogy a nagyszerű repertoárral októberre tervezett koncertek teljesen biztosnak látszanak. A szentgotthárdi zenekar már elkezdte a próbákat, nálunk ez kicsit késik, de szerintem három héten belül mi is elkezdjük a betanulást.

A következő újévi koncertig még egy év van hátra, de a zenekart biztosan láthatjuk idén is a városi rendezvényeken, tartanak nekünk zenés ébresztőt, ott lesznek nemzeti ünnepeinken, és sokszor örvendeztetik majd meg városunk lakóit. 

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Czillinger Ernő 2017.06.05. - 11:31
https://drive.google.com/drive/folders/0B4ksHG8j-LrGVkJaSnEwX2MtdHM?usp=sharing Köszönjük a fantasztikus műsort! További sok sikert kívánunk.