Legios kalandregények – Richard Scarrow ókori regényciklusa

2013.03.02. - 00:00 | Dart

Legios kalandregények – Richard Scarrow ókori regényciklusa

A Római Birodalom katonai gépezetének működését ismerhetjük meg Simon Scarrow történelmi regényfolyamából. Claudius császár uralkodásának korát olyan események fémjelzik, mint Britannia meghódítása, kalóztámadások, rabszolgalázadás, határvillongások, mindez udvari belső intrikákkal fűszerezve.

HIRDETÉS

A Gold Book kiadásában 2008-ban jelent meg Magyarországon két római legionárius Macro és Cato történetének első része „A sas árnyékában" Simon Scarrow tollából. Azóta pedig összesen tizenegy kötet látott napvilágot. Napjainkban a római kori történelmi regények reneszánszukat élik, talán ez részben az Oscar-díjas Gladiátor című film hatalmas sikerének is köszönhető. Sok köztük a középszerű írás. Ezek a művek viszont igényesek, ugyanakkor jó nyelvezetűek. Szerzőjük történelemtanár. Stílusa élvezetes, leírásai képszerűek, jól adagolja a feszültséget, a humort és a történelmi ismereteket.

Cato a császári palota rabszolgájának művelt gyermeke ajánlólevéllel érkezik Germániába, a római hadsereg egyik legkeményebb alakulatához, a II. legiohoz. A választékos modorú fiatalember nehezen alkalmazkodik a durva katonaélethez, társai ellenszenvével is meg kell küzdenie. Azonban mindenki (még saját maga) meglepetésére számos csatában helytáll, és rohamos léptekkel emelkedik a ranglétrán.

A kemény germán harcok után a cél a kékre mázolt barbárok földje: Britannia. A nyugat felé tartó hosszú menetelés és csaták közt Cato és Macro különleges küldetést is teljesít, melynek során egy összeesküvés kusza szálai közé keverednek...


Mind a tizenegy regény önmagában is élvezhető kerek történet. Igazi szórakoztató irodalom valós történelmi személyekkel. A két római legionárius kalandjai során bejárja a Római Birodalom több provinciáját, közben az olvasó megismeri az ie. 40-es évek birodalmát. Marco és Cato akcióhősökké válnak, mindig a háborús gócpontba kerülnek, vagy épp rabszolgafelkelés tör ki ottjártukkor. Egyfajta ókori James Bonddá is válnak egy-egy kötetben, amikor titkos megbízást teljesítenek. Megelevenedik Claudius kora, udvari intrikákkal, feltűnik bizalmi embere a felszabadított görög rabszolga, a nagy befolyású és veszedelmes Narcissus. Britanniától, Rómán és Szírián át Egyiptomig ível a történet. Különlegesen jól sikerült regény a Legio, amely a parhtusok elleni hadjáratot örökíti meg.

Catoék egyszer rabszolgalázadást vernek le, másszor a núbiaiak ellen vonulnak. A regények értéke a míves szórakoztatás mellett, a csaták stratégiai tervezésének bemutatása, a megfelelő haderőnemek célszerű alkalmazásának magyarázata a hadműveletek során. Mi az a plusz, ami eldönti felek közt a győzelmet, akár a túlerővel szemben? A kiképzés, a felszerelés, a vezér, a jó haditerv, vagy ezek kombinációja?

A regények minden olvasni tudó korosztálynak ajánlható, bár a sok csatajelenet miatt vélhetően inkább az erősebb nem körében lesz népszerű. Azt még meg kell jegyezni, hogy a könyvek nem egyenletes színvonalúak. Például a „A sas próféciája" története számomra kissé hihetetlen volt, a valószínűtlen kalandok sora miatt. A többség azonban remek olvasmány.

A kötetek címei sorrendben: A sas árnyékában, A sas hódítása, A sas vadászata, A sas és a farkasok, A sas prédája, A sas próféciája, Sas a sivatagban, A centurio, A gladiátor, A legio, A praetorianusok. 

Sok könyv közülük már a könyvtárakban is hozzáférhető. Ha valaki belekóstol a Sas-univerzumba, utána keresni fogja a folytatást.

Új hozzászólás