A legenda tovább él - A Puskás Hungary filmbemutatója

2009.03.12. - 01:45 | Boros Ferenc

A legenda tovább él - A Puskás Hungary filmbemutatója

Helyszín: Savaria Filmszínház

Dátum: 2009.03.12 - 18.

Puskás - a legismertebb magyar szó, és a legismertebb magyar név világszerte. Egy felejthetetlen legenda. Egyes helyeken a Boom Ágyú, máshol Pocakos, vagy épp Pancho. Almási Tamás (Sejtjeink, Márió a varázsló) rendezésében egy nagyszabású portéfilm készült az ország Öcsijéről, aki ennek a filmnek az elkészülését már sajnos nem élhette meg, de archív felvételek segítségével újra láthatjuk, és hallhatjuk őt. A filmet a Savaria Filmszínház mától egészen jövő hét szerdáig vetíti.

HIRDETÉS

A szerdai premier előtti vetítésen a tizenéves korosztálytól egészen a Puskás-féle generációig, a focibolondtól a focihoz nem értőig (én vállalom ez utóbbi titulust) terjedt a nézőközönség. Két óra néma tiszteletteljes csend, és filmvégi hatalmas ováció fogadta a közel kétórás dokumentumfilmet. Ezekkel a sorokkal már szinte mindent el is mondtam.

Mindig is azt tartottam, hogy a dokumentumfilm maga az élet, az emberi emlékezés, az érzés, a gondolat, a tett, az alany. Egy megismételhetetlen pillanat, egy vissza nem forgathatott idő, és mindemellett egy teljes kordokumentum. Ez a dokumentumfilm a portéfilmek sorát növeli, mely egy legendán keresztül bemutatja a magyar történelem sötét és kegyetlen, egy emberi életen átívelő korszakait is. A film kronológiai sorrendben - a gyermekkortól kezdve egészen a 2006-ban bekövetkezett halálig - veszi sorra Puskás életének eseményeit, kudarcait és legfőképpen sikereit. Mindemellett érintjük a II. világháború, a svábok kitelepítése, az 56-os forradalom, és legfőképpen a megtorlás időszakát, azaz a rendező az életpályát a huszadik századi hazai és európai történetbe ágyazva mutatja be. Enélkül ugyanis kevésbé lennének érthetők a döntések, a miértek, és ezzel a háttérrel válik a film teljes egésszé, feledhetetlen emberközeli élménnyé.

Archív felvételeken látjuk a Kispesti (Honvéd) kezdéseket, az 1952-ben Helsinkiben kimaradt 11-est, a híressé vált Anglia elleni 6:3-at, majd a kevesebb felhajtást kiváltó 7:1-et, a ma is  utánozhatatlan cseleket és bombagólokat, az 1954-es világbajnokság góljait, helyzeteit, és a végső, 3:2-es vereséget. Szepesi hangja pedig tovább fokozza a vizuális élményt és érzést. Szinte kirázza a nézőt a hideg, mintha ott ülnénk több mint 50 évvel ezelőtt, és együtt izgulnánk a játékosokkal, és a szurkolókkal.

Aztán jött a Honvéd világkörüli útja, amely mindent megváltoztatott, hisz Puskás Cziborral és Kocsissal együtt úgy döntött, hogy külföldön marad. Ebben közrejátszottak a világbajnoki vereség utáni magyarországi lázadások, és a politikai támadások. Puskás ezen döntése után következett a megtorlás, vagyis a FIFA és a politika befolyásolás miatti két évre szóló eltiltás, melynek során élete lejtőre került. 1958-ban politikai hazaárulással vádolták. Látjuk, ahogy a hatalom újraforgatja Puskás jeleneteit a Csodacsatár című filmben egykori csapattársával. Aztán jött a mélyből való, minden izzadságot, és fáradságot megérő felemelkedés, és a film mesél a Real Madrid-beli Pancho időszakról, az elfelejtett athéni edzős időszakról, az emberbaráti adakozó történetekről. Látjuk, ahogy Puskás hazatér 1981-ben, majd a Melbourne-i edzői időszakát is.

Életének meghatározó - első és utolsó beteges - éveit Magyarországon élte le, és akkor lábadt könnybe igazán a szeme, ha magyarul skandálták a nevét a stadionokban. Mindenhol, ahol megfordult a világon, igyekezett a helyi szokások szerint élni, beilleszkedni, ember maradni, és ezek mellett megtanulni a nyelvet. A filmben felhasználtak levéltári dokumentumokat és Puskás Ferenc által írt leveleket is, melyek sokszor Csuja Imre hangján szólalnak meg. Életét a labdarúgásnak szentelte, igazi barát és sportember volt a pályán és a pályán kívül is. Erről tanúskodnak a filmben megszólaló barátai, Öcsi bácsi testvére, felesége, magyarországi csapattársai - Grosics Gyula, Buzánszky Jenő -, madridi csapattársai - Alfredo di Stefano, Raymond Kopa, José Emilio Santamaria -,egykori ellenfelei és volt játékosai, a Panathinaikos vezetői, és ezek mellett legendás labdarúgók és edzők, így Franz Beckenbauer, Sir Alex Ferguson, Pelé és Michel Platini.

A történelem sötét múltja folyamán, egy szerethető emberi élet bontakozik ki. Egy olyan emberi élet, aki ha másképp dönt a történelem, meghurcolt alanyaként végezte volna egy kötél végén, vagy épp egy pocsolyába fulladva. Egy ember, aki politika mentesmaradt, és így vált a pályán sportoló zsenivé, s maradt az életben érző ember. Puskás élete a könnyes vallomások és a klisék nélkül is hollywoodi mesékbe illő álomsztori. A dokumentumfilm végén kivétel nélkül mindenkinek hevesebben kezd dobogni a szíve a büszkeségtől. A többségében tizenévesek hada pedig vastapssal bizonyítja, hogy ez egy méltó film a legismertebb magyar emlékéhez, mely generációkat, nemzeteket, és talán a magyarságot is összeköti. Puskás Öcsi neve és emléke él, és e film segítségével élni is fog!


Puskás sztorija önmagában hollywoodi történet: a városszéli nyomortanyáról indulva, a szomszéd kisfiúval együtt a világ tetejére jutva, a polgári kispesti belvárosból menyasszonyt találva őrjöngve rajongott világsztár lesz, aki táviratok százait kapja minden szállodában, ahol csak pár éjszakára megszáll bárhol a világon... Olyan világsztár, aki egész életében - politikától, háborútól, társadalmi konvencióktól függetlenül - mindig csak azt csinálja, amit szeret, s amit a legjobban tud a világon: focizik.

Puskás - a legismertebb magyar szó, és a legismertebb magyar név világszerte. Egy ember, akit Spanyolországban Panchoként ismertek, aki játszott és edzősködött a Föld minden táján és akit mindig, mindenhol szerettek.

Most egy egész estés, nagyszabású dokumentumfilm készült az ország Öcsijéről, aki ennek az alkotásnak az elkészülését már nem élhette meg, de archív felvételek segítségével a közönség újra láthatja, hallhatja hangját.

A hazánk határain innen és túl is nagy hírnévnek örvendő dokumentumfilm-rendező, Almási Tamás bejárta a világot, hogy a nagyérdemű a filmből olyan dolgokat tudhasson meg Puskásról, amelyek eddig a legnagyobb rajongók előtt is ismeretlenek voltak. Puskás Öcsi a magyar labdarúgás legragyogóbb csillaga volt, még akkor is, ha pályafutásának nagy részét nem töltötte ebben az országban.

Életének meghatározó - első és utolsó - éveit itt élte le, és akkor lábadt könnybe a szeme, ha magyarul skandálták a nevét a stadionban. Puskás Öcsi a legendás aranycsapat tagjaként számtalan elismerést söpört be, játszott a Real Madridban, válogatott volt Spanyolországban.

A róla készült dokumentumfilm életének olyan részleteit mutatja be, amelyek a nagyközönség előtt még ismeretlenek lehetnek, olyan archív felvételeket, amelyek azokban az országokban készültek, ahol élt és játszott 1956 után. A filmet, amely minden bizonnyal nagy érdeklődésre tart számot, az egyik legismertebb dokumentumfilm-rendező, Almási Tamás jegyzi. Almási számos hazai és nemzetközi díjat nyert alkotásaival, ő az, aki a Guiness Rekordok könyvében is szerepelhetne, hiszen az egyetlen rendező, aki öt Filmszemle-díjas alkotást jegyez.

Természetesen nemcsak a hazai szakma ismeri el filmjeit, nemzetközi szinten is többször díjazták munkáit. A Puskás, Hungary című alkotás zenéjét Dés László szerezte, és feltűnnek benne Puskás pályatársai, barátai, testvére, felesége, akit mindenki Bözsikeként ismer, ahogyan Öcsi hívta az ő párját. Legjellemzőbben talán csapattársa, Buzánszky Jenő jellemezte Puskást egy régi interjújában: Életét a labdarúgásnak szentelte, igazi barát és sportember volt a pályán és a pályán kívül.

A pályán zseni, az életben ember tudott maradni. Beírta nevét abba az "Aranykönyvbe", amely a magyarok nagy cselekedeteit és világörökségét rögzíti. Ez megőrzi nevét örökre a XXI. század és a jövő évezredek magyarjai számára. (kulturpont.hu)

megosztom a twitter-en megosztom a facebook-on megosztom a delicious-on megosztom a startlapon megosztom a google+-on NyomtatásKüldés e-mailbenAz oldal tetejére Forrás: puskasferenc.hu (képek)

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

lamperta 2009.03.14. - 22:52
nem bántam meg, hogy megnéztem. Pedig először rettegtem a gondolattól, hogy dokumentumfilm (mely nem egy favorit műfaj), ráadásul 2 órán keresztül..mindent összevetve egy értékes munka