Tegnapelőtt óta tudom, hogy mi a dolgom - Egy este Dr. Fűzfa Balázzsal Csepregen
Képgaléria megtekintése2013.04.13. - 12:00 | T. Molnár Zsuzsanna, Fotó: Kóbor Károly
A Költészet Napján Csepregen tartott előadást 12 legszebb magyar vers címmel Dr. Fűzfa Balázs. Egyetlen verset sem hagyott értelmezés nélkül, melyek Adytól Weöres Sándorig költészetünk eszenciái voltak.
Április van. Bogarat, gyereket napfényre pergető idő. Danaida-felhők az égen kényelmes lebegéssel vonulnak el. A járda betonja mellett a fűben ibolyabokor, le kell hajolni hozzá, érte. Békés utcai hangok.
A Magyar Költészet Napja van, és ebből az alkalomból Dr. Fűzfa Balázs tartott előadást Csepregen. Az általa kiválasztott 12 legszebb magyar vers adja az est tematikáját, mi pedig költészetről várunk gondolatokat, ehelyett ő felindultan kérdez: "Mit kezdjünk a kultúrával?"
Az „Adj gázt!" akciózókról szól az „Élet menetével" szemben. Gondolatok kavarognak bennünk: Miféle gyűlölet szüli az ötletet? Miféle „kultúra" vagy kultúrahiány? Miféle hiánya a történelem ismeretének? A humanizmus alapvető értéke az emberiségnek, a költészet zsinórmértéke. A vers az énről, vagy a közösségről szól, s mindarról, ami hozzátartozó.
"Tegnapelőtt óta tudom, hogy mi a dolgom" - mondja a professzor határozottan. A kultúra az emberi megértés eszköze. Ilyen esetben nem érdemes kultúráról beszélni. A név mögöttes értelmében van az ordas szándék. Kimondta. Egy magasan kvalifikált, a magyarság nyelvi-érzelmi összetartásáért sokat tevő, hiteles tanár mondatai. A miniszerelnök is kimondta. Az értelmiség soraiban azonban sokan hallgatnak, ha a tolerancia, a humánum szenved durva csorbát. Közömbösek? Félnek? Azokkal összekacsintanak? Ezen érdemes elgondolkodnunk.
A tanár úr a tizenkét költeményből egyet sem hagyott értelmezés nélkül, melyek Adytól Weöres Sándorig költészetünk eszenciái voltak. A lényegest, a lényeget elmondó versek rólunk magyarokról, emberekről szólnak. A professzor a költészet kuriózumairól beszélt, közben meggyőzött, tanított, mesélt.
Szívesen említette a közös versmondások mozgalommá válását itthon és Erdélyben, Szabadkán, Pozsonyban, Újvidéken. A konferenciákon összefogta a magyar költészet képviselőit, tudósait a nyelvterületeinkről. Lassan körbeér ez a program, amely 2007-ben kezdődött. Nagyszerű, elkötelezett partner kísérte missziós útjaira, a versmondás varázslója, Jordán Tamás.
Még megemlíti abdai terveit: az abbahagyott Radnóti-menet felélesztését, gyertyás virrasztással: „Sem emlék, sem varázslat" lesz a program neve a költő halála napján.
Kellemes, tartalmas, szép este volt, Professzor úr!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás