Kaland kerekesszékkel - Akadálymentes drótkötélpályát avattak a Holdfényligetben

Képgaléria megtekintése2013.05.10. - 03:00 | Büki László 'Harlequin'

Kaland kerekesszékkel - Akadálymentes drótkötélpályát avattak a Holdfényligetben

Május 9.-én ünnepélyes keretek között megnyílt Magyarország első és egyedülálló, mozgásukban korlátozottak által kerekesszékkel használható erdei drótkötél akadálypályája. Az átadón beszédet mondott Szőnye Péter, a Holdfény Liget ügyvezetője, Szekeres Pál, sportért felelős helyettes államtitkár, többszörös paralimpiai bajnok tőr- és kardvívó, valamint Schaffhauser Franz, a Pető Intézet igazgatója.

HIRDETÉS

A hivatalos megnyitó előtt Horváth József mozgássérült próbálta ki kerekesszékével először a pályát, s mindjárt meg is tapasztalhatta, hogy a puding próbája valóban az evés, ahogy a pályáé a próba. A mondjuk úgy, lélegzetelállítóra sikeredett "akadály" tanulságos visszajelzés volt animátoroknak és pályaépítőknek egyaránt - előbbieknek a szakszerű mentésben, amit mintaszerűen meg is oldottak, utóbbiaknak pedig a biztonsági, kibiztosítási feladatok finomhangolásában.

Ezt követően a nyitóbeszédet Szőnye Péter, a Holdfény Liget ügyvezetője stílszerűen egy játékon ülve mondta el. Kiemelte, hogy a pálya jelen állapotában tesztfázisban van, s már csak finomhangolások szükségesek ahhoz, hogy tökéletes legyen. Ezeket a "javító intézkedéseket" azonban csak az élet, a teszt tudja előhozni. 

A pálya létrejöttével kapcsolatban Szőnye Péter elmondta, hogy ami motiválta őket, az az a fajta tudatosság és értékrend, amit a Holdfényliget a 7 évvel ezelőtti megalakulása óta képvisel, valamint az, hogy olyan munkatársakkal működtethetik a mindennapok során, akik szakértelmükkel, meglátásaikkal ennek a pályának az elkészültét is segítették. 

Schaffhauser Franz, a Pető intézet igazgatója elmondta, hogy olyan pályát avat ma a Holdfény Liget, amit közösségi erőfeszítés gondolt ki, épített fel, és fog éltetni, s amelyből Európában is csak négy van. 

Szekeres Pál, sportért felelős helyettes államtitkár kiemelte, mennyire fontos a mozgássérültek számára a szabadidő aktív és biztonságos, élményszerű eltöltése, annak megtapasztalása és átélése, aminek a nem mozgássérült emberek nap mint nap részesei.

Ezt követően Szekeres Pál és Szőnye Péter átvágta a nemzeti színű szalagot, és az első bátor jelentkezők - animátori felügyelet mellett - meg is tették első útjukat a pályán.


b-j: Schaffhauser Franz, Szekeres Pál és Szőnye Péter

A hazánkban egyedülálló pálya két pályaszakaszból áll: az egyik kerekesszékkel és járóbottal, a másik csak járóbottal teljesíthető akadályokkal felszerelt. A két pályaszakaszon 10-10 akadályt helyeztek el a pályakészítők, melyek mindegyike élőfára épült, 3-5 méteres magasságban található.

A pályákat, mint ahogyan az erdei kötélpályákat is, teljes biztonságban használhatják a park látogatói. Mozgáskorlátozottak, kerekesszékkel közlekedők esetében természetesen az emberi biztonságon kívül a jármű biztonságára is figyeltek az építők a pályák kialakítása során.

Az új és egyedülálló pálya a helyi Leader pályázat keretében elnyert 5 millió Ft-os támogatás segítségével valósult meg a környék beszállítói által.


Hozleiter "Mosolyka" Fanni és Kiss Enikő, a Holdfény Liget értékesítési vezetője

Az átadásra az NYME-SEK „Együtt, vállvetve" c. kulturális és szakmai rendezvénye keretében került sor, melyen a Vas megyei fogyatékkal élő szervezetek tagjain kívül a budapesti Pető Intézet vezetése is jelen volt. Ezenkívül a rendezvény vendége volt Hozleiter „Mosolyka" Fanni, akinek Kerekesszékkel a világ című blogját több ezren követik az interneten, valamint a Gencsapáti Gyermekotthon lakói. 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás