Kicsik és nagyok – Eurovíziós Dalfesztivál 2013 – döntő
2013.05.19. - 13:45 | Orsó - Fotók: Sander Hesterman (EBU), Dennis Stachel (EBU)

A „nagyok” izgultak és viszonylag sokat hibáztak, a „kicsik” javítottak szereplésükön az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjében. 26 ország dala hangzott el milliónyi színes pillangó kíséretében. Welcome, Alex!
A világ legaranyosabb világutazó hernyójának hosszú útja után, melyet Bakuból Malmőig követhettünk végig, a külön az erre az alkalomra készült eurovíziós himnusz hangzott fel egy népes kórus prezentálásában. A grandiózus bevezető bevallottan az olimpiai megnyitóra hasonlított, bevonultak a zászlók, majd a versenyzők is, a fellépés sorrendjében. A mindig magabiztos, markáns hangú, tökéletesen érthetően beszélő műsorvezető (Petra) csodás, vidám színű Jean Paul Gaultier-ruhában pompázik (és külön említést érdemel a csizmája). A svédeknek egyébként viszonylag furcsa humoruk van, de nekem tetszik. Országuknak például nemhogy a szépségeit és előnyeit mutatnák be a kisfilmjeikben, inkább a hideget, a havat, és a furcsán barátságos (=az idegenről egyáltalán tudomást nem vevő) modort parodizálják. Nos, így is lehet! Azonban következzenek végre a versenyzők, elvégre ezért van ez az óriási körítés.
A dalok:
1. Franciaország: egy tehetségkutatós lánnyal kezdődik a verseny, aki alaposan feladja a leckét. Marha jó hang, érdekes dal. Jó a kiállása, nem is kell semmi különösebb körítés ehhez a számhoz. és hanghoz. A végén lebontja az arénát, jó értelemben vett Tina Turner-utánérzéssel. Ez igen.
2. Litvánia: ez a dal semmilyen. Sem a hang, sem a szöveg, sem a zene, sem a fiú nem mutat semmit. Otthon holtversenyből hozták ki győztesnek, el se tudom képzelni, milyen lehetett a másik nyertes?
3. Moldova: a brutális hangú moldáv lány jó dalt énekel, jó hanggal. Izgulni látszik, mintha erőtlenebb, bizonytalanabb lenne az előadása, mint az elődöntőn. Látványos színpadi kép társul az érdekes hangszínhez.
4. Finnország: a ding-dong-dal állítólagos politikai üzenete engem sajnos képes hidegen hagyni, mert ilyen komolytalan előadásmód mögött nem vagyok hajlandó üzenetet keresgélni. Az énekesnő hangja egyébiránt tiszta és stabil, pedig sokat mozog, ugrál, táncol. Azért én nem fogadnék nagy tétekben, hogy valami előkelő helyen végeznek (bár, mint tudjuk, ez inkább szimpátia-verseny, mint a daloké).
5. Spanyolország: nos, Fernando Alonso exfelesége sajnos nincs olyan jó énekes, mint amilyen jó pilóta a volt férj. A skótduda kissé meredek a dal elején, de szerencsére hamar véget ér. A roppant csinos, mezítlábas, ám reszkető hangú, hamiskásan éneklő hölgy nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, bár nagyon szimpatikus. A dal közepére mintha magára találna, de a vége megint rossz. Kár, mert a dal egészen jó lehetne.
6. Belgium: ismét itt az olasz Oasis-man (majdhogynem olaszabb kinézettel, mint az olasz versenyző). Jobban énekel, mint először, sőt, mintha még a dal is jobb lenne, mint korábban. Határozottabb a kiállása, bár a végén összeomlani látszik, remélem, túlélte a dolgot.
7. Észtország: ez a lány remekül énekel egy elég tipikus fesztiváldalt, miközben a nők azért imádkoznak, hogy a ruhája fent maradjon a helyén. Jó produkció.
8. Fehéroroszország: a saját combjaiba öltözött lány dala teljesen szörnyű. Miért ezt? Miért itt? Minek? Nyilvánvalóan a férfiszavazók mobilonként rá szavazták a maximális 20-at, más magyarázat nincs rá, énektudás teljes híján legalábbis. Cha-cha hey!
9. Málta: a vidám orvos, akinek vállfa épült a testébe, félelmetes mosollyal énekel (aki látott valaha is egy South Park-részt, az tudja, mire gondolok). Ha egy játszótéren találkoznánk, nem engedném a közelébe a gyerekem. A színpadon szerencsére kellő távolságban van mindenkitől. Mindemellett kedves hangú, vidám őrültek csoportja, reméljük, olyan ártalmatlanok, mint amilyennek látszanak.
10. Oroszország: nem nyúlhatnak mellé, svéd szerzők dalával indulnak. Kedves, jó kisugárzású, szép hangú, szelíd előadó. Természetesen tehetségkutatós, de hát ki nem? A dal pontosan az a típus, amit egy ilyen versenyre írnak, külön felkérésre (kellő mennyiségű petákért). Együtt, megváltoztathatjuk, tegyünk ellene, stb. Teljesen felesleges, himnikus befejezés.
11. Németország: a Cascada régóta ismert formáció, megnyerő kinézetű és hangú énekesnőjük bizonyára sokaknak szerzett már kellemes perceket - ellentétben a mostani szerepléssel. Hamis, erőlködős (a kötelező elöl rövid, hátul hosszú szoknyában), úgy tűnik, az elődöntőben nem szereplő énekesek jobban stresszelnek ma este.
12. Örményország: ők valóban csak egy szál szakadt farmernacit hoztak magukkal a versenyre? Sajnos a rocknak öltözés csak álca, ez bizony egy sima eurovíziós ballada. Izgulós, reszketős, nem meggyőző, mi van veletek, fiúk? A múltkor jobban tetszett, ez most elég ergya. „We can stop it" - én is ebben reménykedem a vége felé.
13. Hollandia: Anouk, a 4 gyermekes anyuka is svéd zenére írt saját szöveget, de ez a zene egészen más dimenzió, mint a többi szerzemény itt a versenyben. Egyedi hangja és egyszerű megjelenése a szöveg erejével együtt szerintem felülmúlhatatlan. Egyértelműen őt hoznám ki győztesnek.
14. Románia: a mulatós-musicales-popszerű közhelydalt egyedül az egyedi hang tehetné érdekessé, és teszi is a szavazók számára, hiszen döntős a román versenyző. Engem mégsem győz meg a szörnyen felöltöztetett énekes. A hangja igen, de nem ezzel a dallal, nem itt, nem most. A fiú meghatott és rokonszenves, de rossz dalt hozott.
15. Anglia: a jó öreg Bonnie Tyler 62 évesen is ügyesen domborít. Egyedi hangja, hihetetlen profizmusa, csillogó szeme eladja ezt az amúgy egészen aprócska jelentőségű dalt, és feledteti a kezdeti bizonytalanságokat is. Lássuk, mire lesz elég a nagy név.
16. Svédország: kíváncsi vagyok erre az érdekes dalra élőben. A fiatal, kiváló hangú énekes meggyőző élőben is, ez egy roppant nehéz dal, és ő nagyon jól csinálta a dolgát. Nem csodálkoznék, ha elöl végezne.
17. Magyarország: szerencseszám-e ez ma este nekünk? Nos, az előadás nem hibátlan, de jobb a múltkorinál. Jól van, túl vagyunk rajta, most már alhatsz, Alex. Azért még nem kezdjük írni a gyerekkórusos verziót a jövő évi megnyitóra, de bármi megtörténhet, mint tudjuk.
18. Dánia: a mezítlábas, nagy esélyesnek tartott Shakira-copy jól énekel, nekem bejön ez a szám, bár én Shakirát is szeretem. Szuggesztív, jó előadó ez a fiatal lány. Jó helyre várom.
19. Izland: a szép halászfiú, aki láthatóan szintén nem aludt mostanában, most is szimpatikus, és jól is teljesít. „Ég a lift" című száma kedves és egyszerű. Nem akarja lerobbantani az aréna tetejét, és jól követi a kedvesem kevesebb - több elvét. (Te jó ég! Még a végén megkedvelem Alex dalát.)
20. Azerbajdzsán: tökéletesen összerakott, aprólékosan kidolgozott, jól felépített, alapos munka áll a kis Johnny Bravo-klón mögött. Ügyes, de azért a dal nem a legjobb.
21. Görögország: hát erre nem lehet mit mondani, a görögök teljesen őrültek, de ez jó. Alcohol is free!
22. Ukrajna: a szép, karcsú, kellemes hangú ukrán énekesnő energikus előadásmódja, erőteljes jelenléte, kisugárzása még ezt a dalt is jobbá teszi.
23. Olaszország: a bemutatkozó kisfilmben mintha ByeAlexet látnánk, de a színpadon már sapka nélkül jelenik meg az énekes. Erről van szó! (Romániának üzenném, hogy öltönyt az énekesre!) Egyedül, egyszerűen, olasz hanggal, a tipikus olasz popzene tipikus képviselőjeként. Jó ez, bár nem különösebben kiemelkedő.
24. Norvégia: a dal most is tetszik, a szép, szőke lány is szép és szőke, de a zene továbbra is túl visszafogott, a refrén nem igazán nyílik ki, a hang is kissé erőtlen; mindezekkel együtt mégis befutó lehetne ő is, mert ez nem az a tipikus fesztiváldal. Én még dobogóra is tenném.
25. Grúzia: a két kiválasztott dala is rendelésre készült (méghozzá a tavalyi nyertes dal írójától vették). Hát erről már nincs is véleményem. Sajnos alaposan túllőttek a célon, ilyen az, ha nagyon biztosra akarnak menni. Egyszerűen elviselhetetlen, bár most legalább tisztán énekeltek. Inkább simogatnék rózsaszín ruhás Barbie-babákat.
26. Írország: a félmeztelen dobosok közt feszítő Ryan dala az előző szörnyűség után jobbnak tűnik, de a látszat csal, ez a dal nem jó. Hiába a vetkőztetős tekintet, talán nem csak süket és kiéhezett vénkisasszonyok nézik a műsort (mondjuk ha a magyar tehetségkutatókból indulunk ki...?). Írország jövőre mindenesetre rendezhetne egy normálisabb válogatót.
Nos a 26 dal után negyedórányi szavazás következik (hála az égnek, hogy csak ennyi), majd a szavazatok részletes és hosszú ismertetője. Nagy kár, hogy Szlovákia az idén nem indult, egyrészt kitűnő énekeseik vannak, másrészt talán érkezhetne onnan is pár szavazat.
Nem bocsátkozom különösebben jósolgatásokba, hiszen én nem politikailag számolok, hanem saját ízlésem szerint. Én az első tízbe várnám Hollandiát, Franciaországot, Moldáviát, Észtországot, Oroszországot, Svédországot, Dániát, Izlandot, Norvégiát, Ukrajnát (nem ebben a sorrendben). Sőt, megkockáztatom, az népszerűsége miatt akár a mi ByeAlexünk is befutó lehet.
A végeredmény:
281 pont Dánia
234 pont Azerbajdzsán
214 pont Ukrajna
191 pont Norvégia
174 pont Oroszország
152 pont Görögország
126 pont Olaszország
120 pont Málta
114 pont Hollandia
084 pont Magyarország
071 pont Moldova
071 pont Belgium
065 pont Románia
062 pont Svédország
050 pont Grúzia
048 pont Fehéroroszország
047 pont Izland
041 pont Örményország
023 pont Nagy-Britannia
019 pont Észtország
018 pont Németország
017 pont Litvánia
014 pont Franciaország
013 pont Finnország
008 pont Spanyolország
005 pont Írország
Magyarország ilyen pontokat kapott:
6 pont San Marino
3 pont Svédország
8 pont Albánia
7 pont Hollandia
2 pont Szerbia
2 pont Norvégia
3 pont Olaszország
10 pont Finnország
6 pont Bulgária
4 pont Észtország
12 pont Németország
2 pont Görögország
4 pont Horvátország
10 pont Svájc
5 pont Litvánia
Ebben a versenyben most nem éreztem olyan nagy ellentéteket, igazságtalan helyezéseket, mint a tavalyiban, vagy akár a tavalyelőttiben. Senki nem volt olyannyira bűn rossz, és senki nem volt olyannyira kiemelkedően hihetetlenül jó, hogy ne kerülhetett volna gyakorlatilag akármelyik helyre a végén. Úgy látszik, legalább oda eljutottak a küldő országok, hogy énekelni legalább nagyjából tudó, többé-kevésbé értékelhető produkciókat nyújtó versenyzőket küldtek az eurovíziós versenybe. Ennek köszönhetően aztán túl mély nyomokat nem is hagy bennem az egész, megvolt, köszönjük szépen, jövőre találkozunk.
A döntő részletes eredménye ide kattintva elérhető!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások