Itthon vagy - Magyarország, szeretlek! Szombathelyen
Képgaléria megtekintése2013.09.30. - 16:45 | FrankenVi - Fotók: Dart, Nagy Zoltán
Az idén a szombathelyi Szent Mihály Nap inkább volt hideg őszi eső, de a Főtér helyett az Agora Szalonba és pincébe betérő érdeklődők jó eséllyel feledhették el a kinti időjárás okán felmerülő kedvetlenség vagy őszi levertség fogalmait.
Történt ez velünk is, amint szinte vacogva érkeztünk az épp a húrok és egyéb, változatos módon felsorakozó hangszerek közé csapó Karak zenekar koncertjére, az amúgy is hangulatos, de ezúttal különösen kellemesen világított pincetérbe. Első ijedelmünk az egyetlen kézfélen megszámlálható hallgatóság létszámát illetően szerencsére elmúlt, mikor az emeletről és az utcáról érkezők megtöltötték végül azt a néhány négyzetmétert, ami erre a célra volt kijelölve.
A gitárok, dob, harmonika, brácsa és trombita parádés összjátéka, no és a zenekar védjegyévé vált hanyag és pimasz lazasággal zajló „önkonferanszié" a frontember által egy pillanat alatt teljesítik azt, amit egy igényes zenekartól elvárunk. Sőt, alkalomadtán többet is. Még a melankóliába is életvidámságot záró játékos, ám költői szövegek mosolyra, a zene táncra görbíti érzékszerveinket és végtagjainkat; és eső ide vagy oda, a pincében és a lelkünkben bizony hamar kisüt a nap. A népzenei betétekkel, „folkos" beütéssel operáló zenekar amellett, hogy egy egész más szemszögből sorolható a népi vagy hagyományos kategóriákba, az emeleten zajló néptánc csoportok produkcióival is kerek egészt alkotott.
A Karak koncertje a Pincegalériában
Az érdeklődők nagyobb része fent volt megtalálható, ahol a néptáncosok lendületes és szintén életerővel megtöltött tánclépései varázsoltak hagyományt és örömöt a négy fal közé a szabadtér helyett, ami talán végül nem is negatívumként, mint inkább pozitívumként írható e nap számlájára. A falak között ugyanis a látogatók száma kissé nagyobb bizakodásra ad okot a kulturális programok létjogosultságát illetően. Számuk így épp ideálisnak tűnt, s mivel sok ember volt kis helyen, melegebb volt, több volt a mozgás, nagyobb volt az öröm, de mindenképp volt egy kis közösségérzése annak, aki megjelent.
Este a Szökős Néptáncegyüttes táncosai az AGORA Szalon felét elfoglalták, alaposan felforrósították a hangulatot. A Savaria Szimfonikus Zenekar Rézfúvós Quintettje finomabb hangokat rezegtetve aratott zajos tetszést, míg a Westside TSE „Modern magyar táncok" koreográfiája újra egy hullámhegy tetejére röpítette a közönséget.
Szökős Néptáncegyüttes az AGORA-Szalonban
„Virtus" nevet kapta az egészen estig kitartó, a Kárpát-medence hagyományos értékeit bemutató zenés, táncos műsor, melyben többek közt, a Westside tánccsoport, az Ungaresca, a Szökős, a Muravidéki, és a Dr. Pesovár Ernő AMI néptánc együttesek, a Boglya, Koprive, Karak, zenekarok, valamint Meggie & Géza, és a Rézfúvós Quintett szórakoztatta az érkezőket. Tették ezt váltogatott helyszínen, percről-percre változó forgatókönyvvel - mindez a kedvezőtlen időjárás számlájára volt írható. De a szervezés toppon volt, és a kicsi hely ellenére igen hangulatos, néha családias hangulatú, de zökkenőmentes rendezvényt prezentáltak.
Polgármesteri köszöntő, és a Fő téri szökőkút fényfestése után néptánccsoportok közös tánca zárta az estet, hangulatos fáklyás megvilágításban. Összességében tehát ez a vasárnap jó okot adhatott arra, hogy találjunk egy kis reményt a hulló levelek ideje előtt vagy alatt, akár a szombathelyi kulturális élet, akár csak saját életünk vonatkozásában.
Új hozzászólás