Szent Márton Nap: az eső, a kirakó és a Fondor

Képgaléria megtekintése2013.11.10. - 14:25 | Nagy Zoltán

Szent Márton Nap: az eső, a kirakó és a Fondor

A Szent Márton Ünnep programjai közt pénteken a Fondor zenekar szilágysági táncházára penderültünk be, másnap délelőtt pedig megnéztük, hogyan boldogulnak a gyerekek a Márton-napi kirakókkal és az esővel.

HIRDETÉS

November 8-án este az Agora pincegaléria teljesen megtelt a Fondor zenekar koncertjén. A szilágysági népzene mellett néprajzi, földrajzi, és hangszerismereti információkra is szert tehettünk, valamint a zenék származásáról, az adott térségben történő hangszereléséről is ízelítőt kaptunk. A Fondor-koncert után pillanatok alatt átalakult a nézőtér tánctérré, hogy az elhangzott zenei stílus táncos formáit is kipróbálhassuk. Bizony, senkinek nem kellett kétszer mondani, hogy táncoljon. A terem előbb egy, majd kettő nagy tánckörré alakult. A lépések a helyükre kerültek, máris mehetett a páronkénti tánc. Rég láttunk ennyire lelkes táncosokat együtt mulatni.

Nyolc éve, hogy egy kellemesen-közösen végigmuzsikált németországi szereplést követően megalakult a Fondor. A zenekart azóta is a barátság és a falusi vonós zene iránti elkötelezettség kovácsolja össze. A tagok (Csernók Klára - hegedű; Maruzsenszki Andor - hegedű; Zimber Ferenc - cimbalom; Papp Endre- brácsa; Prihoda István - nagybőgő) kivétel nélkül húszas éveikben járó fiatalok, akik gyerekkoruk óta a népzene bűvkörében nevelkedtek. Bár mindannyian vidékiek, mégis budapesti táncházakban és folkkocsmákban acélosodott igazán táncházi zenekarrá a banda, s vált a vonós népzene tolmácsolójává. Az első komolyabb elismerést 2006-ban kapta a zenekar: elnyerte a Hagyományok Háza által kiírt 50 órás stúdiópályázatot. Így jelenhetett meg 2006-ban, a Fonó Records gondozásában, a Nótás Szilágy című lemez, amely specifikusan egy tájegységre, Szilágyságra koncentrál. 2009-ben a zenekar az Oktatási és Kulturális Minisztérium által kiírt pályázat keretein belül megkapta a „Népművészet Ifjú Mestere" címet.

Másnap sok gyerek kedvence, a Márton-napi kirakó jól indult, de végül a ruhák is eláztak, és a libák is inkább úszva távoztak az eső áztatta Fő térről. Sok gyerektől, illetve szüleiktől hallottuk, hogy mennyit emlegették a gyerekek, s mennyire várták ezt a pecsétgyűjtő, ügyességi játékot, amit nagy népszerűséggel az Agora Gyermekek Háza szervez a Szent Márton Ünnep alkalmából. Voltak már zord időszakai ennek a rendezvénynek: hatalmas köd, idejéhez képest korai, kemény hideg, kisebb eső, de sem az egyes állomások játékvezetőit, sem az záróműsor, a néptáncbemutató résztvevőit nem tudták ezek eltántorítani. Most viszont hiába a sok érdeklődő és résztvevő, a kitartó, nagy mennyiségű eső miatt félbe kellett szakítani a programot. Így a kiteregetett ruhákon és a libákon kívül még a személyzet is alaposan elázott, az emléklapokból pedig csöpögött a víz, mire minden pecsét belekerült. Sajnos a folytatáshoz újra egy évet várni kell, de hasonló kreatív foglalkozásokra továbbra is lehet jelentkezni a Gyermekek Házában.

A Márton-napi kirakó Szent Márton napjához kötődő, néphagyományokat megismertető játszóprogram óvodás és iskolás gyermekcsoportoknak, családoknak. A játszóprogram egy pontgyűjtő játékos versenyt tartalmaz 8-10 játékhelyszínnel: kirakójáték és szerencsekerék, állatterelés szokása, lámpagyújtás és adakozás hagyománya, mosás és teregetés szokása, jelképes borkóstolás, rétes nyújtás, libatömő játék. A játékhelyszíneken ügyességi és gondolkodtató feladatokon keresztül a résztvevők megtudhatják, mi a jelentősége annak, hogy milyen színű lovon érkezik Szent Márton, mit jelent, ha Márton napján a lúd jégen áll, mi is az a Szent Márton vesszeje, szabad-e Márton napon ruhát mosni, libát enni, miért e napon verik csapra az újbort tartalmazó hordót, miért sütöttek rétest az asszonyok, miért ekkor gyújtanak lámpást. Minden megoldott feladatért pecsét és a játék végén jutalom jár.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás