Versenyben a jogokért – NLG-s diákok vesézik ki az EU-t egy nemzetközi versenyen
2013.11.28. - 00:10 | Jene Bogi
A verseny egyik célja, hogy felhívja a felnövő generációk figyelmét az EU-tagság adta lehetőségekre, és ezek kihasználására ösztönözze őket. A négyfordulós megmérettetésen a magyar diákok horvát, lengyel, szlovák és szlovén társaikkal is összemérhetik tudásukat. A vetélkedő már a második fordulónál jár, és a Nagy Lajos Gimnázium diákjai eddig sikeresen vették az akadályokat: az iskolából több csoport is versenyben van.
„A fiatalok lelkesedése az, ami ráveszi a társadalmat, hogy vitatkozzon, cselekedjen, és végül a lehető legjobb következtetésre jusson" - mondta egykor Brenda Joyce írónő. Hasonló gondolat fordulhatott meg a szervezők fejében is, akik meghirdették a Versenyben a jogokért című nemzetközi vetélkedőt.
Az Eurobarometer kutatása szerint az európaiak nagy része nem érzi magát az Unió polgárának, sokan pedig nem is igazán tudják, mit jelent ez. A verseny egyik célja ezért az, hogy felhívja a felnövő generációk figyelmét az EU-tagság adta lehetőségekre, és ezek kihasználására ösztönözze őket. A négyfordulós megmérettetésen a magyar diákok horvát, lengyel, szlovák és szlovén társaikkal is összemérhetik tudásukat. Motivációból sincs hiány, hiszen nem csak a dicsőségért folyik a küzdelem. A fődíj egy ötnapos, négy éjszakás brüsszeli jutalomút a nemzetközi döntő győztes csapata és felkészítő tanára számára.
A vetélkedő már a második fordulónál jár, és büszkén írhatom, hogy a Nagy Lajos Gimnázium diákjai eddig sikeresen vették az akadályokat. Iskolánkból több csoport is versenyben van, köztük mi is, a Péleusz csapat. Helyzetünk azért is különleges, mert nem csak iskolatársainkkal, hanem saját osztálytársainkkal is „harcban állunk". Ebből olykor kisebb konfliktusok is adódnak, de alapvetően még inkább motiváljuk egymást, hiszen mind a legjobbak akarunk lenni. Csapatunk tagjai: Jene Boglárka, Kovács Márió, Miklós Balázs, Pinczker Olivér és Zsömbölyi Ábel.
Felkészítő tanárunk, Dr. Vigné Csordás Rita kérdésünkre így nyilatkozott a versenyről: „Történelem és földrajz tanárként tudom, hogy az Európai Unió ismerete a tananyag részét képezi, a vetélkedő viszont más jellegű ismereteket, egészen sokoldalú tudást, valamint kreativitást is igényel a versenyzőktől. Ráadásul az ismeretekről angol nyelven kell számot adni, ami egy nemzetközi versenyen természetes, de a tanulókat ez újabb kihívások elé állítja. Örülök ennek a sokszínűségnek, mert ezzel válik ez a verseny életszerűvé, élménnyé a diákok számára."
Az Európai Unió kiemelkedő figyelmet fordít az ifjúságra. Mi ezt saját bőrünkön is megtapasztalhattuk, mikor két évvel ez előtt az NLG épülete felújításra került. Ezúttal, mint fiatal polgárai, betekintést nyerhetünk az EU működésébe, s így tisztábban láthatjuk alapvető jogainkat, lehetőségeinket is. A verseny a korábban megfoghatatlan, tankönyvekből tanult adatokat és elveket közelebb hozza számunkra, ezáltal Magyarország EU-tagságát sokkal inkább magunkénak érezhetjük, mint korábban, s akár csapatunk jelmondatává is válhatna: Európa a miénk!
Új hozzászólás