„A boldogságot csak az bírja el, aki elosztja" - Pitti Katalin előadása a Premontrei Gimnáziumban
Képgaléria megtekintése2013.12.19. - 00:30 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
December 18-án a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumban vendége volt az adventi várakozás harmadik hetében Pitti Katalin Liszt-díjas operaénekes, érdemes művész.
Pitti Katalin, az NyME-SEK Zenei tanszékének docense az opera nagyköveteként érkezett a szombathelyi gimnáziumba, amely az iskolai látogatások sorában a 29. alkalom volt. A patinás díszteremben közel 400 diák várta a művésznőt, aki az igazgatónő köszöntő szavai után előadást tartott elsősorban az operáról, a zenetörténet korszakain végighaladva, az őskortól napjainkig. Mesélt, előadott, verset szavalt, énekelt, miközben operarészleteket hallhattak, láthattak a fiatalok. Részletek csendültek fel Haendel: Julius Ceasar, Mozart: Varázsfuvola, Verdi: Traviáta és Otello című operáiból is. Megidézte a művésznő egykori példaképét, Házy Erzsébet operaénekesnőt is, egy régebbi felvételen láthattuk őt, Csajkovszkij: Anyegin c. operájából Tatjana levelét énekelte. Ismert, hogy Pitti Katalin egykor Tatjána szerepében debütált.
Nem hagyományos előadás volt a szerdai, hanem interaktív, a diákokat aktivizáló, lelkesítő, energikus dívát láthattunk, aki Reményik Sándor „Az ige" című versét is elszavalta.
Pitti Katalin hiteles közvetítőként értékes útravalót adott át az új generációnak. Rámutatott arra, hogyan ismerhetjük fel a bennünk rejlő tehetséget, hangsúlyozta a testi-lelki egyensúly fontosságát, és arra bíztatott, hogy tanuljunk meg örülni a másik ember sikerének. Fontos, hogy kapcsolatainkban mindig a szeretet vezérelje cselekedeteinket.
A Magyar Állami Operaház egykori magánénekese, és különösen az általa képviselt zenei műfaj kevésbé ismert a mai tizenéves korosztály előtt. Ezért is tekinthető igazi missziónak a művésznő fiataloknak szóló előadása.
Pitti Katalin
Az együtt töltött két óra elegendő volt ahhoz, hogy igazolja számunkra azon gondolatok valós tartalmát, amit Ézsiás Erzsébet „Az érzelmek papnője" c. könyvében Pitti Katalinról, az EMBERRŐL írt:
„Itt, az Operaház színpadán kezdődött minden, és ezekhez a deszkákhoz sohasem lett hűtlen. Magyar énekesnő maradt, pedig lehetett volna világsztár is. Énekelt Németországban, Olaszországban, Japánban, Kanadában, Brazíliában, de mindvégig a Magyar Állami Operaház tagja maradt. ... Ez a törékeny szépségű énekesnő, akinek megadatott, hogy az operairodalom legnagyobb lírai szopránszerepeit több mint húsz éven át hitelesen énekelhesse, soha egy pillanatra nem felejtette el, hogy az az adottság, amivel született, egyben életfeladat is: szolgálni a zeneszerzőket, a műveket, átadni az embereknek a szépség, a tisztaság, a szenvedés üzenetét."
A művésznő saját ars poétikáját Hamvas Béla szavaival vallja: „A boldogságot csak az bírja el, aki elosztja. A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle. Mert amikor bennünket elküldtek, az útrabocsátó Hatalom így szólt:... amit szerzel, amit elérsz, amit tudsz, amit átélsz, osszad meg! Szabad vagy a kövektől az éterig, de jaj neked, ha magadnak tartod meg!"
Útravalóul azzal búcsúzott a diákoktól, hogy gazdálkodjanak jól az idővel. Mai rohanó, és a számítógépek által vezérelt világunkban törekedjenek tartalmas személyes kapcsolatokra és találkozásokra, legyenek nyitottak, hogy megtapasztalhassák a közösség összetartó erejét, amelyben növekedésük rejlik.
Pitti Katalin első alkalommal volt a premontrei közösség vendége, de visszavárják őt a következő tanévben, az iskola újraindulásának 20 éves jubileumára.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás