KOMPART: pályaorientációs előadássorozat III.

2014.02.01. - 02:40 | vaskarika.hu

KOMPART: pályaorientációs előadássorozat III.

A KOMPART projekt keretében folytatódtak a pályaorientációs előadások. A Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében képzőművészek mutatták be munkásságukat, pályájuk alakulását, s az egyetemeket, melyeken tanítanak. A Szombathelyre érkezett, kimagasló alkotói munkássággal bíró, kreatív ipar területén dolgozó művészek közül az ötödik és hatodik napon - január 30. és 31. - Hegyi Csaba festőművész (PTE MK Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar, Pécs), Kósa János festőművész (MKE Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest) Bordács Andrea esztéta (NYME- SEK Savaria Egyetemi Központ, Szombathely Művészeti Kar) és Nagy Csaba grafikusművész (BKF Budapesti Üzleti és Kommunikációs Főiskola Művészeti Kar) mutatkozott be.

HIRDETÉS

Hegyi Csaba
festőművész

Fogalmak és tárgyak alapvető jelentéseinek elemzéséből, a jelentések és jelek feszültséggel teli kombinálásával jöttek létre első alkotásai. Nincsenek privilegizált eszközei, anyagai és technikái. Éppen annyira veszi igénybe a fotót, mint az olajfestés hagyományos anyagát és módszereit, vagy a konceptuális művészet fogalmi eszköztárát. Műveiben a festői jelzéseket gyakran szövik át írott szövegek, logikai karakterű levezetések, definíciók. 1990-ben elnyerte a Tatabányai Városi Tárlat fődíját. 

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/iFpMaaqrPSs?hl=hu_HU&amp;version=3"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/iFpMaaqrPSs?hl=hu_HU&amp;version=3" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

Kósa János
festőművész

Szövegeket, vonalas rajzokat és figurákat használó korai műveire a képtárgy gyakori átfestése, részleges lefedése és az intenzív fakturális hatások jellemzőek (Cím nélkül, 1990). A 90-es évek közepétől a klasszikus festészet formanyelvét és stílusát idéző figurabeállításokat, tárgyegyütteseket, megvilágítást és színhasználatot a tudományos-fantasztikus filmekből, a virtuális valóság és a cybertér populáris ábrázolásaiból ismert motívumokkal kombinálta festményein (Az infravékony réteg közelében, 1996; Hackerek, 1997; Összeesküvők, 1997). A figurák és a klasszikus művészetből vett keretmotívumok ábrázolásában a reneszánsz és a barokk festészet stílusa és a fotorealizmus imitatív hűsége, az ezredvégi témák ábrázolásában pedig a műszaki rajz vagy a számítógépes grafika technikai képének rajzos megjelenítése érvényesül. A fantáziaelemekkel keveredő festészeti toposzok sajátos pszeudomitologikus műveket eredményeznek.

Bordács Andrea
esztéta  
Képzőművészeti kritikái, tanulmányai 1995 óta jelennek meg a szakmai folyóiratokban, 1997-től az Új Művészet olvasószerkesztője, szerkesztője, számos kötet, katalógus szerkesztője (pl. Street art szám, Enigma). A Műcsarnok kurátora és szerkesztője, 2006-tól az Ernst Múzeum munkatársa, majd a galéria bezárásáig a Dorottya Galéria vezetője volt. Jelenleg a Nyugat-Magyarországi Egyetem docense.

Fő kutatási területe: a Fluxus, a kortárs művészet - különösen a hazai az orosz és a kínai, a nőművészet, az erotika és szexualitás a kortárs művészetben, a magaskultúra és tömegmédia határterületei, a digitális művészet, a portré és a művészek önreprezentációi, a kortársa kortárs művészetelméletek.

Nagy Csaba
grafikusművész

Pályája kezdetén nyomott grafikai lapokat készített. Érdeklődése - megőrizve alapmestersége iránti kötődését - fokozatosan a plasztikai, térbeli problémák, installációk felé fordult. A fa inspirálta vonzalom geometrikus metszeteire, a fadúc használatára vezethető vissza, amely társul az ősi kultúrák ébresztette érdeklődéssel. Festett, égetett falapokat vés, karcol, alakít lapos reliefekké vagy kultikus hatású téri építményekké. A körvonal esetlegességeit a motívumok belső, mértanias rendjével ellensúlyozza, soha nem az anyag természetes megjelenésének rovására. Tárgyegyüttesei eredendően mágikus jelleget hordoznak.

Új hozzászólás