Szombaton indul a büki kultúrtúra - A nyári programokról kérdeztük Tóth Tamás intézményvezetőt

2014.05.29. - 17:30 | Büki László 'Harlequin'

Szombaton indul a büki kultúrtúra - A nyári programokról kérdeztük Tóth Tamás intézményvezetőt

Test és szellem kikapcsolódik, feltöltődik Bükön - a wellnesskultúra mellett a kultúra közérzetjavító hatását is szeretné látogatóival megismertetni a város. Ehhez Rúzsa Magdi, a Csík zenekar, a PASO vagy épp a Besh O' Drom ad kiváló alapot, a kiemelt programok közül pedig az Aratóünnep, a Büki Gyógy-bor Napok, az Etno-Folk Forgatag illetve a Szent Mihály napi forgatag. Aki nem követte az elmúlt időszak kulturális "eszmélését" Bükön, a gazdag felsorolásból azt is hihetné, hogy egy megyeszékhely kulturális kínálatát lapozgatja. Az izgalmas és változatos nyári programokról kérdeztük Tóth Tamást, a művelődési központ igazgatóját.

HIRDETÉS
Vaskarika: A nyári programfüzetben már az első oldalon olvashatjuk Rúzsa Magdi, a Csík zenekar, a PASO vagy épp a Besh O' Drom nevét, a kiemelt programok közül az Aratóünnepet, a Büki Gyógy-bor Napokat, az Etno-Folk Forgatagot, a Szent Mihály napi forgatagot és még sorolhatnánk. Aki nem követte az elmúlt időszak kulturális "eszmélését" Bükön, a gazdag felsorolásból azt is hihetné, hogy egy megyeszékhely kulturális kínálatát lapozgatja. Hogyan sikerül megőrizni, megteremteni a "kisváros" nyújtotta személyességet, közvetlenséget a nagyvárosi jellegű nívórendezvényekkel?

Tóth Tamás: Az volt a cél, hogy ezt a kettős feladatot megoldjuk, illetve emiatt van az, hogy a régi büki programokat nem megszüntettük, hanem talán egy kicsit újragomboltuk, de törekedtünk arra is, hogy a régi tartalom ne vesszen el. Nagyon odafigyelünk még a nagyrendezvények szervezésénél is, hogy a bükiek is megtalálják a számításukat, és kiemelt szempont volt, hogy az idén igyekeztünk figyelembe venni minden korosztály igényét. 

Véleményem szerint nem csak szervezni kell jól tudni, az is fontos, de egy fürdőváros kulturális intézményeként nekem egyben jó vendéglátónak is kell lenni, hiszen ha jól csináljuk a dolgunkat, akkor azzal ugyanúgy hozzájárulunk a város pozitív megítéléséhez, mint a fürdő, a hotelek, vagy éppen a szobakiadók.


Firkin a tavalyi Gyógy-Bor Napokon

A kommunikációban megjelennek a Kultúr Wellness, Kultúr kúra kifejezések, amik egyértelműen a fürdőváros új irányvonalát kívánják kijelölni. Test és szellem kikapcsolódik, feltöltődik Bükön - a wellnesskultúra mellett a kultúra közérzetjavító hatását is szeretné látogatóival megismertetni a város. Tud találkozni a fürdőn kikapcsolódó vendégek igénye a meghirdetett programokkal, illetve fordítva: marad-e a városban például a több napos programok idejére az idelátogató? Cél-e, hogy Bük vonatkozásában kulturális programok kapcsán is több napos itt tartózkodásban gondolkodjanak a vendégek?

Most feladtad a leckét! A válaszom az, hogy igen. A névválasztással kapcsolatban teljesen jól fogalmaztad meg a célunkat: a gyógyászat és a wellness mellett a kulturális programokat is szeretnénk olyan szintre emelni, hogy ezzel látogatóéjszakát generáljunk. Sőt, ezt már el is mondhatjuk, hiszen vannak visszajelzéseim, hogy a programok láttán választották azt a hetet, amit el szeretnének tölteni Bükön.

A programok között kiemelt szerepet kap a hagyományok ápolása, a családi programok, de megtalálhatóak a stand up estek, színházi előadások, sőt, lesz rockabilly éppúgy, mint operett és jazz. Biztosan megvan mindennek a saját közönsége is, de hogy látod, mennyire nyitottak a bükiek és a környékbeliek az újdonságokra?

Lassan nyílnak az emberek, de ezt megértem, és nem vagyok türelmetlen. Talán az volt az első, amit megtanultam, hogy türelmesnek kell lenni. A Majálisért például nagyon sok dicséretet kaptunk, illetve alakult egy egyesület büki fiatalokból, akik nagyon sok jó ötlettel állnak elő. Mindemellett, ahogy a kérdésedben is jelzed, kicsit jobban ráerősítettünk a színházi- és az operettvonalra. Azonban az nagyon fontos, hogy már tudatosan keresik a programjainkat.


Aratófesztivál 2013 - Fotó: Kóbor Károly

Több visszatérő vendéget, zenekart láthatunk a programkínálatban. Hogyan tekintenek ezek fellépők Bükre, mennyire újdonság számukra egy fürdőváros kulturális sokszínűsége?

Igen, lesz néhány, de előző fellépéseik mind közönségsikerek voltak, és azért hívjuk őket újra. Nagyon pozitív visszajelzéseket kapunk, és ahogy már említettem, nem elég szervezőnek lenni, jó házigazda nélkül nincs jó program. Az Etno-Folk Forgatag esetében például több zenekar is úgy jelzett vissza, hogy "arról már hallottunk, oda megyünk".

A programok annyira sokrétűek, hogy nem lepődnék meg, ha azt mondanád, hogy a környező településekről is szívesen járnak át ide szórakozni, a meghívott művészek pedig az egész ország területéről érkeznek. Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy Bük immár nemcsak a gyógyvízéről, hanem a kulturális programjairól is ismert?

Jaj de szeretném ezt megérni! Viccet félretéve, vannak biztató jelek, és egyre többen keresik programjainkat a környékből.

Évről-évre a Pannon Cigányzenekar nyárköszöntő koncertjével indul a szezon. Számíthat a közönség valamiféle meglepetésre, kiemelt fellépőre a zenekartól?

Valóban, ez már hagyománnyá vált. Az idén Bangó Margit művésznő látogat el hozzánk s lép fel a zenekarral. Ahogy az eddigi években mindig, most is fergeteges hangulatú koncertre számíthatunk a zenekartól.


Pannon Cigányzenekar

A Gyógy-Bor Napokon négy tematikus színpad (gyermek-, gasztro-, jazz-blues- és nagyszínpad) fogja kiszolgálni a közönségigényt. A rendezvény idén elnyerte a „Nyugat- dunántúli régió kiemelt kulturális- és örökségturisztikai rendezvénye" címet. Ez is ösztönzött Benneteket a programpaletta bővítésére?

Igen természetesen, ez egy fontos ösztönző erő volt, de a fesztivál bővítését már a 2013-as Gyógy-Bor Napok után elterveztük és a szervezés is ezzel a tematikával indult meg. Az utolsó építő eleme a Jazz-Blues udvar lett, de nagyon örültem, hogy a Fürdő - étterem részéről ifj. Pereznyák Zoltán megkeresett és lehetőséget teremtett számunkra. Ez a helyszín a fesztivál hétvégéje alatt egy különös, de nagyon izgalmas kerté fog átalakulni. Nagyon örülök, hogy a válalkozó szvérát is be tudjuk vonni.

Mit tartasz kimondottan olyan programnak, ami a város kulturális védjegye (lehetne)?

Kettőt kell megemlítenem: az Aratófesztivált és a Gyógy-Bor Napokat. Előbbi idén lesz 21 éves, s a város legnagyobb múltú - kulturális értelemben is vett - hagyománya, míg utóbbit kilencedszer rendezzük meg, s idén kiemelt kulturális- és örökségturisztikai rendezvénye lett a régiónak. Úgy gondolom, a kettő közül bármelyik rendezvény méltó lenne a városi kultúrvédjegy "viselésére".


Kandász Andrea lesz az idei gyógy-bor napokon is a Gasztro Udvar háziasszonya

Az egész éves eseménysort látva úgy képzelem, egy elhivatott, szakmailag képzett csapat dolgozik azon, hogy minden témát felölelve teljes kínálatot adjon a kulturális kikapcsolódáshoz. Mennyire nehéz ezt így leszervezni, és végül egy kerek programsort összeállítani?

Nagyon sok munkánk van benne. Amit fontosnak tartok, hogy a kollégák ezt ne munkának, hanem kihívásnak tekintsék. Minden év egy új megmérettetés. Vannak elvárások velünk szemben, és mi is támasztunk magunk felé. Sok megbeszélés és egyeztetés előz meg egy ilyen programsort, és itt kell megemlítenem a Bük, Bükfürdő Közhasznú Turisztikai Egyesületet, ezen belül a munkaszervezetet, akik nagyon nagyon sokat segítenek, kiváló a kapcsolat velük. Szóval munka és munka, egyeztetés, néha vitatkozás, pályázatírás majd újra egyeztetés. És a tárgyalások sorozatát meg sem említettem! Ez ettől szép, ezért szeretjük.

Így a vége fele engedj meg néhány személyesebb jellegű kérdést. Hogy érzed magad a bőrödben? Mivel tudom, hogy soha nem vagy maximálisan elégedett, úgy teszem fel a kérdést: picit elégedett vagy már azzal, amit az utóbbi 3 évben itt elértél? Van kulturális értelemben vett büki virtus?

Kicsit igen, de mindig van bennem egy kis kétkedés. Hamarabb meghallom a negatív kritikát, mint a pozitívat, de ez szerintem segít abban, hogy ne legyek önelégült. Mindig a következő lépésre koncentrálok. Néha elvonulok az irodámba, és csak gondolkodok - ilyenkor már a kollégák is tudják, hogy nem kell zavarni, majd jön az ötlet, amit bedobok, és a csapat - kiegészülve a TDM-ből Horváth Líviával - készre gyúrja vagy éppen azt mondják, hogy csináljuk. Természetesen ez visszafele is működik. Szóval köszönöm, jól vagyok a bőrömben. Amit pedig megtettünk, arra büszke vagyok, és hangsúlyoznom kell: a csapat nélkül nem jött volna létre.

Ha szeptemberben a Szent Mihály-napi forgatagon a 30 éves Boglya zenekar koncertje után leülünk beszélgetni a nyári programokról, és azt kérdezném, hogy látod az elmúlt bő három hónapot, mikor lennél a legboldogabb, ha mit válaszolhatnál?

Egy rövid mondatban megtudom válaszolni: jól sikerültek a nyári rendezvények.

Új hozzászólás