Szövegének - irodalmi felolvasóest az MMIK-ban
Képgaléria megtekintése2009.05.18. - 11:00 | Egyed Betti - Fotók: Bonyhádi Zoltán
A mai nemzedék jó helyzetben van, hisz számos lehetősége adódik publikálni, pályázni, esteket szervezni. Az olvasás mennyiségével sincs probléma, hisz naponta sms-ezünk, levelezünk. Nem a betűk száma kevés, csak éppen nem klasszikusokat veszünk a kezünkbe. Május 14-én egy családias légkörű irodalmi estre várta látogatóit az MMIK aulája, melyen Dr. Fűzfa Balázs relikviái mellett két, írói vénával megáldott fiatal, Pintér Tibor és Bondár Zsolt olvasta fel saját műveit.
Az MMIK és a vaskarika.hu közös szervezésében megtartott felolvasóest vendégeit Parais István, az MMIK szakmai igazgatóhelyettese köszöntötte, majd átadta a szót Dr. Fűzfa Balázsnak, a NymE-SEK egyetemi docensének, aki röviden az alkalmazott irodalom feladatáról, lehetőségeiről szólt. Bevezetőjében elmondta, hogy körülbelül száz évvel ezelőtt, Szombathelyen egy bizonyos Ady Endre nevű irodalmár 17 fő előtt tartott író-olvasó találkozót, így kisszámú érdeklődő ide, vagy oda, a körülmények és a lehetőség is adott Pintér Tibor és Bondár Zsolt előtt is.
„Mit kezdjünk a kultúrával, a költészettel a harmadik évezredben?"
Ez az a kérdés, amit Fűzfa tanár úr próbált megválaszolni szeretetteljes, barátságos beszédében. Szerinte bizonyos értelemben a mai nemzedék jó helyzetben van, hisz számos lehetősége adódik publikálni, pályázni, esteket szervezni. Az olvasás mennyiségével sincs probléma, hisz naponta sms-ezünk, levelezünk. Nem a betűk száma kevés, csak éppen nem klasszikusokat veszünk a kezünkbe, nem azt olvassuk, amit az idősebbek szeretnének. De érdemes előröl kezdenünk, érdemes megtanulnunk, hogy maga a megértés a lényeg... Hogy legyen egy közös nyelv, hogy szellemileg, és érzelmileg egyaránt azonosuljunk a művel.
A fiatalok...
A fiatalokat, Bondár Zsoltot, és Pintér Tibort már egy korábbi cikkünk alkalmával bemutattuk. Ez alkalomra Zsolt néhány versét osztotta meg velünk, „Út a Rútfolyóhoz, „ A kivonás előtt", „Koloratúr", illetve „Vonzás" címmel, míg Tibi egyik legfrissebb, „B" című novelláját olvasta fel nagy sikert aratva. Bár nehéz első hallásra véleményt formálni alkotásaikról, az bizonyos, hogy tehetséges, egyéni gondolkodókról van szó, akik keresik az egyéni hangot, s rengeteg időt áldoznak az "ékesszólás" oltárán. Ennek egyik legfőbb bizonyítéka, hogy Tibor novellája hét hónapon keresztül íródott. Jeles szereplésük ellenére igen szerények maradtak, s gyorsan visszaadták a szót Fűzfa Balázsnak, hogy bemutathassa magával hozott relikviáit.
Szokatlan halmazállapotú irodalom...
Csehov Sirálya lepedőn, Kosztolányi Hajnali részegség című versének méltatása egy boroskancsón, pénztárgépszalagra másolt Helyiség kalapácsa... Fűzfa tanár úr gyakorlati jellegű óráin lehetőséget ad diákjainak, hogy hasonló munkákkal teljesítsék a tantárgyat. A diákoknak maguknak kell mind az ötletet szerezniük, mind azt megvalósítaniuk. Így azonban nemcsak rengeteget dolgoznak, de egy különös kapocs születik mű és befogadó között.
Parais István az estet lezárva megosztotta velünk, jó ötletnek találta a kezdeményezést, a kis „nappalivá" alakított előteret, úgyhogy a következőkben is kész hasonló események lebonyolítására, legyen az irodalom, képzőművészet, vagy zene.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás