A rovarok birodalma – a Magyar Természettudományi Múzeum vándorkiállítása a Savaria Múzeumban

Képgaléria megtekintése2015.02.13. - 20:00 | Rozán Eszter - Fotók: Baki Orsolya

A rovarok birodalma – a Magyar Természettudományi Múzeum vándorkiállítása a Savaria Múzeumban

Végtelen sokféleség címmel nyílt kiállítás a Savaria Múzeumban. A Természettudományi Múzeum vándorkiállításának célja a rovarok sokszínűségének bemutatása tablók, dobozokban lévő rovarok, játékos fejtörők segítségével.

HIRDETÉS

A megnyitón Csapláros Andrea múzeumigazgató üdvözölte az egybegyűlteket. Dr. Puskás Tivadar Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere köszöntőjében elmondta, a rovarok számukat tekintve félelmetesek, hiszen a létező fajok számát kb. 30 millióra becsülik. Dr. Korsós Zoltán a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója megerősítette, a rovarok valóban ijesztőnek tűnhetnek, csupán biológiai adottságuk szab határt, hogy nagyobb méreteket öltsenek, ami nem is baj, mert képzeljünk egy óriási rovart rágó szájszervével. A rovarok fajszámát nehéz megállapítani, ténylegesen 1-1,5 millió fajt ismerünk, a többi faj tekintetében különféle logikán alapuló becslésekre hivatkoznak a szakemberek, így 10 és 30 millió körülivel számolnak. Nemcsak a rovarok, hanem a többi állatfaj pontos számát is nehéz meghatároznunk, hiszen a tengerfenék még ma is felderítetlen terep.

Rovarok nélkül elképzelhetetlen lenne az életünk, a földön szinte mindenütt jelen vannak, a legtisztább otthonokban és a legzordabb vidékeken is megtalálhatjuk a különböző fajok képviselőit. Sokan félnek tőlük, mivel betegséget terjesztenek, vagy a mezőgazdaságban okoznak kárt, mások pedig lelkesen kutatják élőhelyeiket. Egy biztos, ha egyik napról a másikra eltűnnének, szegényebb lenne a világ, sőt, akár mindennapi zöldségeinkről, gyümölcsinkről is le kellene mondanunk, gondoljunk csak a méhekre. Növényeink többségét a méhek porozzák be, vagyis ha nem lennének többé, nem lenne például alma, hagyma vagy uborka.

A rovarok az ízeltlábúak törzséhez tartoznak, a hatlábúak altörzsének osztályának képviselői. Az ismert állatfajoknak több mint a fele a rovarokhoz tartozik. Az egyik tablóról megtudhatjuk, hogy a magyar rovar szavunk a nyelvújításkor keletkezett a rovátkolt barom összevonásával. A bogarak a rovarok osztályának egyik rendje, vagyis, ahogy Puskás Tivadar a bevezetőjében mondta, minden bogár rovar, de minden rovar bogár. A bogarakra jellemző, hogy felső pár szárnyuk megkeményedett kitines fedőszárnnyá módosult, és alatta található a hártyás szárny, amivel repülnek. A táplálkozásuk nagyon változatos, vannak, melyek csak egy bizonyos növényt, vagy a növénynek csak egy bizonyos részét fogyasztják, és vannak köztük dögevők, ürülékevők is. A kiállított tablókon érdekes információkat tudhatunk meg a rovarokról, például, hogy a szitakötő negyven méterről is felismeri zsákmányát, vagy, hogy az óriás madárlepke színét fototronikus kristályok alkotják.  A kiállítást a Magyar Természettudományi Múzeum és a szombathelyi Kiss Szilárd gyűjteményéből állították össze, mely 2015. április 19-ig tekinthető meg.

 

A kiállítás kísérőrendezvényei:

Március 26. A rovarok birodalma

Március 28. és április 11. Családi nap

Április 16. Rovarok a képzőművészetben

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás