Abraka-dabra – varázslatos illúziók régen és ma
2015.03.16. - 16:15 | vaskarika.hu

Mágia, varázslat, bűvészet. Sokan nem is gondolnák, hogy ezen titkos tudományok eredete, egészen az őskorig vezethetők vissza. Az idők során a bűvészet céljai és módszerei folyamatosan változtak, mindig az aktuális korszakhoz igazodtak – többek között ennek is köszönhető, hogy ma az egyik legkedveltebb szórakoztató műfajjá nőtte ki magát.
A bűvészet szó hallatán a legtöbbünknek eszünkbe jut egy híres mutatvány, mint például Houdini híres bilincsből szabadulós száma, David Copperfield New York-i Szabadság-szobrot eltüntető showja, vagy Rodolfo híres, még fekete-fehér televízióból ismert színpadi műsorai. A varázslatos, megmagyarázhatatlan történések mindig vonzották az emberek figyelmét. A történelem során minden korszaknak megvolt a különleges képességekkel rendelkező kultikus személye, aki jó vagy sok esetben rossz célok eléréséhez alkalmazta tudását. Az őskorban a sámánok szertartásaiból bátorságot merítettek, melytől sikeres vadászatot és a betegségek leküzdését remélték. Az ókorban az uralkodók segítői voltak a varázslók, akiknek a mágikus és szemfényvesztő eszközeivel félelemben tartották a népet. Közkedvelt trükk volt akkoriban a magától nyíló templomajtó vagy a hullámzó templompadló.
A mai értelemben vett bűvészek a középkorban jelentek meg. A városok főterein és piacain varázsolták el az érdeklődő közönséget. A korszak legkedveltebb szemfényvesztő mutatványa a levágott fejű ember volt, melynek nagy valószínűséggel a továbbfejlesztett verziója, a mai napig is nagy ámulatot okozó embereket kettévágó mutatvány is.
A 18. század fellendülést hozott a bűvészeknek, és egyre többen cserélték az utcai fellépéseket színpadra. Európa szerte hatalmas érdeklődés volt a bűvészetek iránt. A bűvész kultusz a 19. századra odáig fejlődött, hogy a bűvészek színházakat béreltek vagy építettek maguknak előadásaikhoz. Ebben a korszakban kezdték el használni a színpadi trükkök és illúziók mai napig is alapvető segédeszközeit, mint például a színpadba épített csapóajtókat és egyéb titkos szerkezeteket. Napjaink egyik legjelentősebb bűvésze, Robert Houdin is előszeretettel alkalmazott kreatív és kifinomult megoldásokat, melyek gyorsan meg is hozták számára a hírnevet. Houdinit több híres bűvész is követte, mint például Thomas Nelson Downs, akinek a nevéhez köthetőek a két nagy illúzió közti manipulációs számok megjelenései.
A 70-es évekre a bűvészet egyike lett a legkedveltebb szórakoztató műfajoknak. A bűvészek arra törekedtek, hogy minél egyedibb és látványosabb előadásokat mutassanak be a színpadon. Ebben az időben indult David Copperfield, valamint a bűvészduó, Siegfried és Roy virágzó pályafutása Las Vegasban.
Szerencsére mi magyarok is sok világhírű bűvésszel büszkélkedhetünk. Igaz a rendszerváltás előtti időszakban, lassabban bontakozott ki ez a műfaj, de végül Rodolfo meghozta hazánkban az áttörést. Őt követte a magyar származású Uri Geller, aki a bűvészet eszközeivel próbált parajelenségeket előidézni, új színt víve ezzel a műfajba. A magyar bűvészet mára odáig fejlődött, hogy a legutóbbi bűvész világbajnokságot hazánk egyik ifjú illuzionistája, Hajnóczy Soma nyerte, mellyel ismét az élvonalba varázsolta hazánkat.
A 21. századra már csak a képzelet szab határt a bűvészek számára, akik az új technológiákat kihasználva nyűgöznek le minket újabbnál újabb hihetetlen előadásokkal. A bűvészek számára évente több nemzetközi konferenciát és versenyt is rendeznek, hogy megoszthassák egymással tapasztalataikat, illetve összemérhessék tudásukat.
„Mindig is lenyűgözött, hogy a bűvészet milyen változatos múltra tekint vissza. A mai napig szívesen nézem meg „nagy klasszikusok" előadásait, gyermekkoromban Copperfield tévéműsorait nem tudtam megunni. Nagyon kedvelem, és gyakran építem be klasszikus trükkök újragondolt és modernizált elemeit az előadásaimba, mint például a Kínai Karikát." - nyilatkozta a téma kapcsán bűvészvilágbajnokunk, Soma.
Nekünk, szombathelyieknek sem kell messze mennünk, ugyanis 4 nap múlva Nagy Jonathan illuzionista várja a közönséget egy lenyűgöző bűvész show-ra!
"Ne lássam a tükörben, mi is a trükk" - Nagy Jonathan illuzionistával beszélgettünk
2015.02.25. - 00:30 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: Kiss Roland

"... számítógépezés közben is forog a kártya a kezemben és egy galamb ül a vállamon. Szinte minden nap gyakorolni kell, egészen addig, hogy már én se lássam a tükörben azt, hogy mi is a trükk." Nagy Jonathan illuzionistával beszélgettünk, aki március 20-án az MMIK-ban egészestés bűvészshow-val szórakoztatja a publikumot. Előre szólunk: lélegzetelállító lesz!
Új hozzászólás