Öt tévhit Kelet táncáról

2015.05.20. - 00:30 | vaskarika.hu

Öt tévhit Kelet táncáról

Zárt körű keleti táncbemutatót tartott a Keleti Tánctréning kezdő csoportja hétfőn este Szombathelyen, az MMIK-ban. Amit a közfelfogás hastáncként ismer, valójában csak kis szelete Kelet táncának. A tanfolyam résztvevői közül 5 hölgy döntötte le táncbemutatójával az orientális tánccal kapcsolatos tévhiteket.

HIRDETÉS

1. tévhit: Az orientális táncot szoknya-melltartós, kétrészes kosztümben táncolják. TÉVES!

Kelet táncának rengeteg fajtája van, a hozzá előírt öltözékkel. Ebből csak egy a hollywoodi filmek hatására elterjedt kétrészes, keveset takaró kosztüm. Valójában Egyiptomban máig kötelező a fedett has,  és legalább hasháló viselése a színpadon.
A lányok shaabi zenére táncoltak, az ennek megfelelő egyberészes hosszú ruhában, a galabeyában. Két lányon rövid utcai egyberuha volt. Hogyhogy? A shaabi stílus az utca emberének tánca, elterjedtek mostanában a rövid shaabi ruhák is. 

2. tévhit: A hastáncot a has mozgatásával táncolják.

Napóleon katonái nevezték el az Észak-Afrikában látott táncot hastáncnak. Valójában a hashullám és a hasrezegtetés csak kettő elem az orientális tánctechnikák bőséges eszköztárából.  Kelet táncában a felsőtestet és a medencét izoláltan mozgatjuk, a medence mozdulatai adják az alapot: a csípőt ejtjük, emeljük és gördítjük, nyolcasokat, köröket rajzolunk vele.  A mellkas és a karok hagyományosan kevesebbet mozogtak, de a modern orientális táncban és a törzsi fúzióban sokkal nagyobb szerepet kapnak. 

3. A hastánc zenéje az arab pop.

Az csak egy a számtalan stílus közül. Lehet 30 fős zenekarra írt arab klasszikus zenére táncolni raqs sharqit. Lehet eldobható népi hangszerekkel játszott zenére folklórt táncolni. Vagy dubstepre törzsi fúziót. A tanfolyam résztvevői most egy közkedvelt shaabi zenére táncoltak.

4. A hastánc az a gagyi lötyögés. Én is meg tudnám csinálni.

Tényleg? Kezdjük egy hashullámmal. Ha évekig jógáztál, talán menni fog. Az átlagembernek eleinte egy egyszerű csípőejtés is kihívást jelent. Alapos testtudat, több éves mozgástapasztalat kell hozzá, hogy valaki rögtön le tudja követni az izolált mozgásokat. De a Keleti Tánctréningen 3-6 hónap alatt már elsajátíthatóak az alapok - a lányok ennyi ideje járnak a tanfolyamra.  

5. A hastánc az, amit hiányos mozgáskoordinációjú, lelkes amatőrök adnak elő.  

A színpadi raqs sharqi, amit ma a legtöbben hastáncként ismerünk, valójában a Közel-Keleti folklór és az orosz balett fúziója. Ezért hat nagyon komikusan, ha valaki pár hónap gyakorlás után merészen színpadra áll vele - és tönkrevágja az egyébként gyönyörű tánc imidzsét... A folklór mozdulatai kevésbé kidolgozottak, ezért velük kezdjük a tánctréninget. Az első bemutatkozásokra jó alkalmak a zárt körű estek, tanítványgálák. Aztán lehet az elhivatottabbaknak versenyezni, színpadra lépni. Nemzetközi szinten is elismert hastáncművészeink vannak Magyarországon, de ők egyrészt klasszikus táncalapokkal is rendelkeznek, másrészt 15-20 éve kezdték. A tánc nem a hobbijuk, hanem a főfoglalkozásuk, a hivatásuk.

A 3-6 hónapja táncoló lányok most koreográfiát mutattak be, saját duó- és szólóbetéteikkel. De Kelet tánca nem egy jól-rosszul elsajátított koreográfia. Az már csak hab a tortán. Hanem egy csodálatos, évezredek óta élő, női mozgáskultúra. Az órák bemelegítéssel kezdődnek, aztán új elemeket, kombinációkat tanulunk és gyakorlunk. Majd a kreativitást fejlesztő feladatok, játékok következnek. A levezető önálló tánc vagy erősítés után nyújtó gyakorlatokkal zárjuk az órát. A tánccal közelebb kerülünk a testünkhöz, és önmagunkhoz is." - mondta el Kovács Ágnes, a Keleti Tánctréning vezetője. Tízéves (klasszikus és törzsi) orientális tánctapasztalatát ötvözte a jóga és Pilates elemeket tartalmazó Bellyfittel - így született meg a Keleti Tánctréning Szombathelyen.

"Ez a fajta mozgásforma nem csupán egy aktív és kellemes időtöltés, nem egyszerűen csak tánc, ennél sokkal többet jelent számomra; teljes kikapcsolódást és feltöltődést, a test és lélek harmóniájának felszabadító megélését, a gyönyörű nőies mozdulatok-mozdulatsorok végzésén keresztül a test minden porcikájának egy "másfajta" csodás megismerését. Szívből ajánlom korhatár nélkül minden nőnek, akinek mindez fontos..." - Zsuzsa, Szombathely

Új hozzászólás