Beteljesül-e az amerikai álom? - Hip-hop világbajnokságra menne a Westside TSE (videóval)
Képgaléria megtekintése2015.05.28. - 00:30 | Büki László 'Harlequin'
A Westside TSE második helyezést ért el a Hip Hop International Hungary táncbajnokság junior kategóriájában, ezáltal lehetőséget nyert arra, hogy részt vegyen az augusztus 4-i, San Diego-ban megrendezésre kerülő világbajnokságon. A honi táncszövetség csak a felnőtt első helyezett csapat utazási költségét fizeti, de a szombathelyi táncosok így sem vetik el a kijutás lehetőségét: megpróbálják előteremteni az összeget, amihez szponzorokat, jó szándékú segítőket is keresnek. Egyesült álmok lesz-e Egyesült Államok?
Először indult a hazai hiphop bajnokságon, és junior kategóriában kapásból a második helyet szerezte meg a hét fős, 12-13 évesekből álló csoport. Külföldön mindannyian jártak már, de a tengerentúlon még senki sem. A lehetőség, az „amerikai álom" most előttük áll, ám az utazás költségeit saját pénzből fedezni lehetetlen. Hét táncos és két edző várja a csodát, hogy felléphessenek a műfaj őshazájában, az Egyesült Államokban. Vincze Csabát, az egyesület vezetőjét, koreográfusát kérdeztük a részletekről.
Mivel jár az út költsége, hiszen itt vagytok heten táncosok, plusz két edző?
8-9-en mennénk, ez nagyjából 7 millió 900 ezer forint, azaz fejenként 810 ezer forint. Csak a repülőjegy lenne 430 ezer forint, két 2 átszállással, 40 óra repüléssel.
A szövetség a második helyezetteknek már nem ad támogatást. Minden divízióból az első három helyezett jutott ki a világbajnokságra, és ez az első év, hogy a felnőtt divízió első helyezettjének kifizetik a költségeit, mert az elmúlt három évben senki nem tudta önerőből megoldani. Budapestieknek nehezebb, mint itt kisvárosban, ugyanis itt a lokálpatriotizmus jobban működik. Június 20-ig kellene összeszednünk az utazás költségét. Augusztus 4-9-ig tart majd a világbajnokság.
Szállásunk egy kaszinó stílusú hotelben lenne. Maga az esemény egy helyszínen, egy komplexumban lesz, itt mindenki egy helyen lakik. Ez azért jó, mert nagyon sok mellékprogram van a versenyen kívül. A verseny mindig délután van, így az egész délelőtt szabad. Sok fakultatív programot ajánlanak, ez is benne van az árban, ráadásul jön egy központi videós-fotós is, aki az egész magyar csapat utazását megörökíti, és akkor abból készülne egy videó mindenkinek.
Hány csapat, hány ország képviselteti magát a hip-hop világbajnokságon? Érzékeltessük, mégis milyen rendű, rangú rendezvény ez?
A csapatok maximum nyolc főből állhatnak, és van egy divízió, amit megacrew-nak hívnak, ennek létszáma 15-40 főig terjedhet. Itt a színpadon már ki-be futások vannak folyamatosan. A megacrew-ból 40-45 formáció, csapatból pedig kb. 50 lép fel minden divízióban, tehát gyerekben, juniorban, felnőttben. Általában kb. 30 ország képviselteti magát - ebből a szempontból ez a világ legnagyobb táncversenye.
A hét fős westside-os csapatnak ez az első éve, hogy együtt táncolnak. Öt éve foglalkoznak hiphoppal, kivétel nélkül „Westside-nevelések". A munka, ahol tartanak, csak nekik és edzőiknek köszönhető. Az egyesület versenycsapatainknak 98%-a saját nevelés.
Van e különlegessége a koreográfiátoknak, amit díjazott a zsűri és meghozta ezt az eredményt?
Szerintem az a különlegessége, hogy az idén kimondottan ennek a versenyrendszernek a szabályzatára koreografáltuk, ami egy nagyon hosszú és kötött szabályzat, tehát itt a zsűrinek nincs „kilengési" lehetősége, hogy a szubjektív érzéseit bele tudja vinni. A zsűrinek 8-10, vagy még annál is több szempontot kell értékelnie. Nem minden zsűri pontoz mindent, hanem valaki a koreográfiát, valaki az előadást, valaki a technikát nézi.
A korosztályon belül világbajnokságra kijutott külföldi csapatokat mennyire ismeritek?
Az idei résztvevőket még nem tudjuk. A tavalyi nyertesek természetesen fenn vannak a videómegosztókon, azokat megnéztük. Nos, vadállatok. Fiatal gyerekek felnőtt technikával, felnőtt erővel táncolnak.
Mit kell tudni a verseny forgatókönyvéről és mit vársz a csapattól?
50 csapat között 3 körben dől el a döntőbe jutás. Úgy megyünk neki - ha egyáltalán kijutunk -, hogy egyet mindenképp táncolunk a selejtezőben, de elsősorban tanulni megyünk. Figyelni, inspirálódni. Most még nem lehet esélyünk a döntőbe kerülni.
Várhatóan mindegyik magyar csapat képviseltetni fogja magát azok közül, akik helyezésük alapján kijutottak a vébére?
Egyedül mi futunk neki úgy, hogy megpróbáljuk rá összeszedni az összeget, mindenki más eleve elvetette a kijutás lehetőségét. Mint már említettem, egyedül a felnőtt divízió első helyezettjének fizeti minden költségét a szövetség, de ez idén először történik így, mert még soha senki nem utazott ki önköltségen. Mi úgy döntöttünk, hogy mindenképp megpróbáljuk!
Ugyanezt a koreográfiát viszitek ki, amivel másodikak lettetek, vagy valamilyen teljesen új koreográfiával léptek fel?
Teljesen újjal biztos nem, a jelenlegin alakítunk.
Akik úgy gondolják, hogy támogathatják a csapat kijutását a táncvilágbajnokságra, hol kereshetnek fel benneteket?
Facebook-on tudnak nekünk írni, nekem is személyesen, a honlapon tudnak nekünk üzenni, minden adatunk nyilvános, tehát aki szeretné támogatni a kijutásunkat, a fenti elérhetőségeken nyugodtan keressen minket.
A második helyezett csapat tagjai, akik azért is szeretnék látni az óceánt, hogy ezt a koreográfiát tolhassák gőzerővel a zsűri előtt: Borsos Eszter, Tóth Evelin, Horváth Dávid, Kinöhl Bálint, Mikula Stella, Jakab Maja, Fülepp Réka.
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások