20+1 tipp fesztiválozóknak és sátrazóknak
2018.07.05. - 08:30 | vaskarika.hu - Fotó: favim.com
Sátorozni jó, és magunk is így fogjuk ezt gondolni, amikor száz wattos mosollyal hazaérkezünk a fesztiválról vagy a családi kempingezős kirándulásból. Meglehet, erre a pozitív érzésre emlékeztetni kell magunkat az első reggelen, amikor a hőség már pirkadatkor kiver minket a sátorból a gázon használható kávéfőző fölé, amelyen nem gombnyomásra készül a kávé. Viszont a néhány réteg takaró és matrac ellenére mégiscsak a természetben vagyunk. Itt van most 20+1 tipp, hogyan is lehet megkönnyíteni a nomád életmódot.
02. Kempingezőknek szól: a kempingben vannak környezetvédelmi szabályok, melyeket nagyon szigorúan vesznek. Az első és legfontosabb, hogy a felszerelést, amellyel megérkezünk, haza is vigyük hiánytalanul. Lyukas matracokkal és szakadt sátrakkal nem illik teletömni a szemetest. Ha természetes vízforrás van a kempinghelyen, szappant és sampont használni tilos, mosogatás pedig csak egy elkülönített helyen lehetséges. Ha fához kötjük a sátrunkat, a drótok eltávolítása szintén kötelező, szögek beverése megölheti a fát, ezért ez általában tilos csak úgy, mint a nem kijelölt helyen való tűzgyújtás.
03. Még mindig a kempingezőknek: a kemping általános viselkedési szabályai szerint nem hangoskodunk fülsértő módon, a házi állatokat pórázon tartjuk. A csendes órák pedig este 10-től reggel hatig tartanak, ilyenkor a zajt a minimumra kell csökkentsük.
04. A tavalyi évi fesztivál időjárást figyelembe véve, ezt mindenki tartsa szem előtt: igaz, hogy a mai kempingsátrak már percek alatt felállíthatók és merevítő van bennük, de a kikötésüket ne hanyagoljuk el, ellenkező esetben egy szélvihar rendesen megtépázhatja a felszerelést. A lelkiismeretes kikötés a belmagasság növeléséhez is kell, mert ha a sátor nincs kifeszítve, a teteje berogyhat és sokkal nehezebb este be, vagy reggel kitalálni belőle.
05. Helyválasztás: a sátornak árnyékos helyet válasszunk, hogy ne kelljen kiköltözni belőle a meleg miatt. Ha nincs teljes árnyék költözzünk ki a szabadba reggel és folytassuk tovább a szundikálást egy napernyő alatt.
06. A méret sem utolsó szempont: a kisebb és olcsóbb négyszemélyes dómsátorokban nem fér el két kétszemélyes dupla gumimatrac, és négy felnőtt sem bírja két-három éjszakánál tovább. Ne dőljünk be a marketingnek.
07. Családi kirándulásokon tipikusan előforduló családfő: arra számítsunk, hogy a család férfitagja a sátor felállítása után, a technika és kényelem hiányában az első nap főleg csak téblábolni fog, de hamar túljut ezen, ha kiokoskodunk valamiféle családi munkabeosztást, amely folyamatos elfoglaltságot nyújt mindenkinek.
08. Kis- és nagy gyerekes kempingező családoknak: a gyerekek ugyancsak nem tudnak mit kezdeni magukkal a technikai kütyük megvonásában. A „Ne nyafogj nekem itt légy szíves, hanem menj játszani!" totálisan hasztalan, hiszen nem csak tévé nincs, de gyerekszoba sem a megszokott játékokkal. A Dominó, a Marokkó, a magyar kártya, és a Gazdálkodj okosan remek szórakozás lehet minden korosztálynak. A francia kártyával szintén nem csak az idősebbek játszhatnak, de lehet színre-színnel, számra-számmal elütni az időt a kisebb gyerekekkel. Még a társasjátékot kevésbé kedvelő gyerekeknek is bejön ez a szórakozás, hiszen a játszma a szabad levegőn, petróleumlámpa mellett sokkal izgalmasabb.
09. Sportos kempingezőknek: a legtöbb kempingben van ilyen-olyan sportpálya. Egy labdával (a gumilabda univerzálisabb, mint a bőr) sok mindent lehet kezdeni: a foci mellett lehet kidobósozni, strandlabdázni egy nem használt tenisz pályán, vagy a régi falra dobós, mondókás labdajátékokat is megtaníthatjuk a gyerekeknek.
10. Fesztiválos újonc sátorozók: a sátor használati utasítását ne hagyjuk otthon! még akkor sem, a erről az "eldobod és magától feláll" csodáról van szó. A textil alatti negyven fokra pedig jobb, ha időben felkészül az ember, a hosszú alvás itt feledésbe merül az első napon. Viszont egy jó polifoam-hálózsák kombó kiválóan alkalmas egy fa alatti szunyókálásra.
11. A heti menü megtervezése fontos, ne cipeljünk és ne vásároljunk felesleges élelmiszereket. A kitalált étrend szerint zárható zacskókba spájzoljuk el a hozzávalókat, ne vigyünk felesleges adagokat. Próbáljunk egyszerű ételekben gondolkodni, hogy a hozzávalók és az élelmiszeres dobozok ne foglaljanak sok helyet az autóban és a sátorban se keljen kerülgetni őket.
12. Aki esetleg étkezni is szeretni a kiránduláson: a főzéshez elengedhetetlen eszközök: kés, villa, kanál, tányérok, egy pici vágódeszka, húsvágó kés, olaj, só, bors, paprika egyéb fűszerek. Nyársak, egy kicsi bogrács, lábas vagy fazék, fakanál,vízhordáshoz szükséges kanna, edény fogó ruha, konyharuha, tészta szedő, merőkanál, fogóvilla. Lavór mosogatáshoz, mosó és mosogató eszköz, szivacs.
13. Tűzrakással óvatosan: nem minden kempingben tudunk vagy épp nem is engedélyezett a tűzrakás, úgyhogy egy jó minőségű, kemping-gázfőző beszerzése erősen ajánlott.
14. Vásárlásra is gondolni kell, ha tényleg szeretnénk enni: ugyan ritka dolog de előfordulhat, hogy nincs vegyesbolt a kemping környékén, de legyünk benne biztosak, hogy az első napokra minden élelmiszert bepakoltunk, annál is inkább, mert ezek a boltok erősen túlárazzák a termékeiket. A többi napokra is pakoljunk száraz élelmiszert. A helyi boltból csak a friss zöldséget, a pékárut és a tejtermékek vegyük.
15. Fesztivál egyik alapszabálya: az időjárást feltétlenül ellenőrizzük, mielőtt nyaralni megyünk, majd az előrejelzések szerint pakoljunk a bőröndökbe. Legyen nálunk vízhatlan ruhanemű és elég étel vészhelyzet esetére.
16. Egy remek tipp a kupis bőröndökre: a ruháinkat osszuk be napokra és mindegyiket külön zacskóba csomagoljuk, főleg, ha gyerekekkel utazunk. Így nem kell feltúrni a bőröndöt egy pár zokniért és a nap végén a koszos ruha visszacsomagolható az aktuális nejlonszatyorba.
17. Elemlámpa nagyon kell: a srácok mindegyikének (és magunknak külön) utaljunk ki egy elemlámpát, így nincs veszekedés. A gyerekek imádnak elemlámpával játszani és legtöbb esetben égve hagyják, ezért legyünk benne biztosak, hogy elég elem van nálunk a pótláshoz.
18. Ha leszáll az éj: az esti világításhoz feltétlenül szerezzünk be egy-két petróleum vagy dinamós, felakaszthatós lámpát, a gyertyánál ezek sokkal praktikusabbak és biztonságosabbak. Akasszuk őket kellő magasságban és ne legyenek az útban, mert a lámpák hamar felforrósodnak, és így balesetveszélyesek.
19. Ha süt a nap és reméljük, hogy süt: a napernyő hasznos kellék. Jó az árnyékoláshoz és nem csak a játszó gyerekeket lehet védeni tőle a leégéstől, de a sátrat is a reggeli naptól. Főzés közben magunknak is árnyékot nyújthatunk, hiszen a tűz mellett már nap nélkül is elég meleg van.
20. Ha a nap nem elég forró egy tükörtojás megsütéséhez, kénytelenek vagyunk tüzet rakni: vigyünk magunkkal egy kevés tűzifát és ha tüzet rakunk csak szárazfát használjunk. Ne rakjunk túl nagy tüzet és mindig legyen kéznél víz a kioltáshoz. Ha elmegyünk „otthonról" legyünk benne biztosak, hogy a tűz teljesen kialudt.
+1 tippként pedig azt tanácsoljuk, hogy akár milyen csábító is, a hordozható DVD lejátszót és a mobiltelefonokat hagyjuk otthon. Audiovizuális eszközök helyett vadásszunk felhőket, nézzünk csillagképeket, vagy merüljünk bele egy remek könyvbe. A totális feltöltődés így feltétlenül garantált.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás