VI. Dialektológiai Szimpozion az NYME SEK-en

Képgaléria megtekintése2015.09.05. - 19:30 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

VI. Dialektológiai Szimpozion az NYME SEK-en

A tudomány akkor gazdag, ha tematikailag sokszínű, szemléletében és módszerében változatos. Szeptember 2–4. között hatodszor került sor a magyar nyelvjáráskutatók konferenciájára Szombathelyen. A rendezvényt a Magyar Nyelvtudományi Társaság és szombathelyi csoportja, a Nyugat-magyarországi Egyetem Esztétikai, Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete és a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület szervezte.

A VI. Dialektológiai Szimpozion fő témája, amelyre a több mint 60 előadás felfűződött, az ezredforduló utáni dialektológiai kutatásokról szólt. A szerdai napon kezdődő szimpoziont a rendezvény fővédnöke, Vizi E. Szilveszter akadémikus nyitotta meg, majd köszöntőt mondott Majtényi László, Dr. Puskás Tivadar, Prof. dr. Faragó Sándor és Dr. Antonio Donato Sciacovelli.

A köszöntők után plenáris ülések kezdődtek olyan elismert kutatókkal, mint Kiss Jenő, Juhász Dezső vagy Molnár Zoltán. A megyeháza után a konferencia az egyetem főépületében folytatódott, ahol megkezdődtek a műhelyekben, szekciókban való előadássorozatok. A különböző szekciók elnöki tisztségét olyan elismert emberek töltötték be, mint Vörös Ottó vagy Bokor József.

A második napon az egyetemen már négy párhuzamos helyen - kiegészülve a könyvtári konferenciateremmel - folytak a jobbnál jobb szakmai előadások a legszínesebb témapalettát felhasználva. Érdekességként megemlítendő, hogy az előző évekhez képest kiemelkedően sok határon túli előadó jelent meg a konferencián. A nap megkoronázásaként egy kerekasztal-beszélgetésre került sor az egyetem dísztermében, ahol a kiváló szakembereken kívül szombathelyi középiskolás diákokat is felfedezhettük az érdeklődők közt.

A tanácskozáson főként az előadásokon felmerült kérdések, problémák és a lehetséges megoldások kaptak szerepet. Természetesen a legtudományosabb párbeszédek ebéd közben, illetve a büfézés perceiben - némi pogácsa és kávé - mellett folytak. 

A zárónapon ugyanazon szisztéma szerint folyt a program: plenáris ülések, majd bontásban megkezdődtek az előadások. Délután P. Lakatos Ilona tartotta meg az összegző, értékelő beszédét, amelyet Dr. Czetter Ibolya tanárnő élvezetes elköszönő sorai követtek. Az utolsó, közösen elfogyasztott ebéd után záróakkordként egy rövidebb városnéző sétára invitálták a közönséget.

A konferencia esszenciáját egy mondatban összefoglalva talán Kiss Jenő gondolatával tudnánk szemléltetni: "A magyar nyelv és nyelvjárások akkor maradnak meg, ha lesznek olyan emberek, akik ezt a nyelvet s ezeket a nyelvjárásokat kapják anyanyelvükül, ha lesznek olyan emberek, akik megtartják és tovább is adják őket." /Mészáros Vivien/

A szombathelyi Dialektológiai Szimpozion a hazai és a határon túli magyar dialektológiai kutatások egyik fontos rendezvényévé nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben. Alkalmat adott arra, hogy a kutatók megvitassák a magyar dialektológia helyzetét és legfontosabb feladatait.

Több régióban szinte teljesen leálltak a nyelvjárásgyűjtések, pedig a globalizálódó világban az anyanyelv táji értékeinek vizsgálata különösen fontos, nem is beszélve arról, hogy a nyelvtörténet, a településtörténet és etimológia számára is elsőrendű forrás.

Ugyancsak időszerű a nyelvjárásokat érintő kihívások és a globalizáció regionális nyelvváltozatokra gyakorolt hatásának elemzése. A tájszó- és nyelvatlaszgyűjtések, a nyelv- és nyelvjárásszigetek kutatásának fontossága szintén a dialektológia kiemelt feladata.

A konferencia teret adott a számítógépes dialektológia lehetőségeit, a nyelvjárások és az anyanyelvi oktatás kérdéseit, a nyelvjárási attitűdöt, a nyelvek közötti kölcsönhatásokat és a regionális köznyelviséget vizsgáló kutatók előadásainak.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás