Műtét egy jobb, szebb életért? - érvek a plasztika mellett és ellen
2009.08.07. - 07:00 | vaskarika.hu
A különböző magazinok XX. századi csillagaiban általában egy dolog közös: a plasztikai műtét. Hollywood kedvencei szinte mindannyian feküdtek már esztétikai sebész asztalán. Volt, aki pályafutása csúcsa előtt, volt, aki a hosszabb, fényesebb karrier érdekében vállalkozott a beavatkozásra. Egyesek erőteljesen elítélik, míg mások úgy vélik, ha boldogabb élethez vezet a műtét, miért ne végeztetnék el?
Az elmúlt években az egyik magyar kereskedelmi csatorna népszerű műsorának számított a 'Kés alatt' című produkció. Az amerikai sorozat két plasztikai sebész cseppet sem mindennapi életét mutatta be, olykor görbe tükröt állítva az amerikai társadalom elé, erőteljesen kigúnyolva az újgazdagok világát. Bár az esztétikai beavatkozásoknak hazánkban is megkérik az árát, az önbizalomhiánnyal küzdő hölgyek és urak egyre nagyobb számban keresik fel a sebészeket.
"Nem éreztem teljes embernek magam"
A műtét után sokszor a páciens lelkiállapotának egyensúlya is helyreáll - állítják egybehangzóan a sebészek és a plasztikára vállalkozók is. Hasonlóan vélekedik erről Horváth Judit, aki harmincévesen, hosszú évek vívódása után döntött a beavatkozás mellett.
- Régóta foglalkoztatott a plasztikáztatás gondolata, a mellméretemben találtam kivetnivalót - kezdte a történetét Judit. Gyerekkoromban kövér voltam, majd fogyás után a bőröm tág maradt. Ezt a részt akartam kitöltetni. Gondolom, sok hasonló cipőben járó hölgy van ezzel így, hiszen a probléma önbizalom csökkentő. Amikor anyagilag megengedhettem magamnak, rögtön bejelentkeztem egy plasztikai sebészhez. Korábban bizalmatlan voltam, most azonban már annyian végeztetnek hasonló beavatkozást, hogy ez rutinműtétnek számít. Ahhoz, hogy magabiztosabb legyen a fellépésem, a megjelenésem, muszáj volt rászánni magamat. Eddig úgy éreztem, kevesebb vagyok, mint a többiek.
Judit öt lánnyal dolgozik együtt egy szépségszalonban, és hármuknak volt már ilyen műtétje. Úgy véli, rendkívül fontos utánajárni a beavatkozással kapcsolatos részleteknek. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy minden ember szervezete másképp reagál az idegen testre. Ráadásul minden orvos megkéri az árát - magyarázza tovább a harmincéves nő.
- Egy magánklinikán végeztettem el a beavatkozást. Amikor megcsináltattam a mellemet, több mint 700 ezer forintot fizettem. Az implantátum ára csaknem 400 ezer forint volt, az altatási díj 80 ezer, az egyéb költség pedig további 200-300 ezer forint. Attól nem félek, hogy később a vágás miatt csúnyább lesz a testem, vagy újabb beavatkozásra lenne szükség. Sok ismerősöm túl van már a plasztikáztatáson, senki sem panaszkodott. A változás pedig az egész viselkedésemre pozitív hatással van. Úgy érzem, a műtétnek köszönhetően kiegyensúlyozott és boldog a magánéletem, és ez motiválja munkahelyi sikereimet is.
A pszichológusok többsége nem ért egyet az esztétikai beavatkozásokkal. Szerintük a plasztikai műtétek sokasága a médiának köszönhető. Ma a reklámok, a filmek azt közvetítik, hogy mindenki szép és okos. Olyan kép alakul ki a legtöbb nőben, amit soha nem tud elérni. A rossz önismeret is vezethet műtőasztalra.
Egyre fontosabb a szép külső
Magyarországon a plasztikai sebészet 1978 óta létezik, azóta tehetnek szakvizsgát az orvosok. Hazánkban a műtétek száma elmarad a nyugati országokétól. A sebészek is elismerik: egyre fontosabb, hogy valaki hogy néz ki. Sokat számít a belső értékek mellett a megjelenés, a külső. Munkavállalásnál, párkapcsolat megteremtésénél, megtartásánál is egyre lényegesebb, hogy az emberek korrigálják azokat az esztétikai problémákat, amelyek korábban nem voltak annyira fontosak.
El kell különítenünk a helyreállító, rekonstrukciós műtéteket a szépészeti vagy esztétikai beavatkozásoktól - hívja fel a figyelmet dr. Horváth Károly.
- Az utóbbit kérik többen - teszi hozzá a sebész. A rekonstrukciós műtéteket elsősorban valamilyen csonkítás - például emlőeltávolítás - után igénylik a hölgyek. A leggyakoribb esztétikai beavatkozás a zsírleszívással történő alakformálás, utána következnek a ráncfeltöltési módszerek, az emlőműtétek (nagyítás, felvarrás, kicsinyítés), az orr-és fül, illetve a szemhéj-és hasplasztikák.
A szakorvosok is rendkívül fontosnak tartják, hogy a műtét előtt állók legyenek tisztában a beavatkozás előnyeivel és hátrányaival. A pereskedés minimálisra fordítása miatt is fontos a felvilágosítás.
A pácienssel a szakorvos több alkalommal is elbeszélget, kikérdezi, mit szeretne konkrétan elérni. Többször előfordult, hogy a plasztikára vállalkozó egy sztár fényképével jelent meg a rendelőben. Nos, nem biztos, hogy mindenkiből Demi Moore, Scarlett Johansson varázsolható. Arra is volt példa, hogy az elbeszélgetések után a műtét előtt álló meggondolta magát.
A beavatkozás nem mindig sikeres, hisz a szervezet kilökheti az implantátumot. Néhány hónap várakozás után ismét meg lehet próbálni a műtétet.
Még mindig inkább a hölgyek plasztikáztatnak, de az uraknál is egyre többen érdeklődnek a szépészeti beavatkozás iránt. Régen nagyon ritkán fordul elő, hogy a férfiak is felkeresték a sebészt. Jelenleg a páciensek 20-30 százalékát teszik ki az erősebb nem képviselői.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás