Portrék feketén, fehéren - Nagy Jácint fotótárlata a Zsinagóga Udvarban

Képgaléria megtekintése2016.07.07. - 11:00 | vaskarika.hu - Fotók: Déri Norbert

Portrék feketén, fehéren - Nagy Jácint fotótárlata a Zsinagóga Udvarban

Beszámoltunk már róla egy videóinterjún keresztül és számos fotóval, ám most itt egy újabb képanyag Németh Miklós méltató nyitószövegével. Nagy Jácint fotótárlata újratöltve!

HIRDETÉS
"Felüdülés számomra ez az esemény, végre nem a monitor előtt ülve nézhetem a képeket, hanem elidőzhetek, elmerenghetek a kézzel fogható képek keletkezéséről és tartalmáról. 

Gyakran felteszem magamban a kérdést, hogy vajon mitől művészi egy fénykép? És mitől különbözik a mindennapok fényképeitől? Nemrég olvastam, hogy egy mű művészi értékét nem a készítője határozza meg, hanem a közönsége. Ez nagyon igaz, de mégis próbálom megfejteni a művészet kulcsát.

Attól, hogy egy kép szép, vagy jó minőségben készült, még nem számít művészinek. Minden művészeti ágban igaz lehet ez a kijelentés, de a fotózásban még bonyolultabb a helyzet. A fotózás témája határozza meg, hogy mi fontos egy jó kép elkészítéséhez.

Minden helyzetben elmondhatjuk, hogy fontos az ötletesség, megtalálni az ideális távolságot és fókusztávolságot a jó kompozícióhoz, a megfelelő fényeket - és természetesen nagyon jól jön minden képhez a humor.

De eseményfotózásnál például a helyszín valódi hangulatának, fényeinek visszaadása lehet a legfőbb szempont, utcai fotózásnál az utca ritmusa, a kontrasztok változása teszi érdekessé a képeket. Természetfotózásnál olyan rejtett helyszínek megmutatása lehet lényeges, amelyek halandó emberek számára nem elérhetők, vagy olyan közel kerülni a fotó tárgyához, amivel feltárul a természet olyan rejtett szépsége, amely mellett egy közönséges kiránduló elsétálna.

Bátran állíthatom, hogy Jácint barátom a felsorolt témákban is kiváló képeket készít, különleges látásmódjával. 

A mostani kiállítás képei a legnehezebb témában készültek: a portréfotózás egy különösen nehéz területe a képkészítésnek. Akkor jó egy portré, ha mesél az alanyról és egyben a környezetről. Az itt látható képek Jácint utazásai során készültek, természetes környezetben, spontán, nem beállított módon úgy, hogy a fotók alanyai tudtak a kép készítéséről.

A jó portrén az alany őszintén, feszültség nélkül, a szíve mélyéből néz a objektívbe, és hajlandó elmesélni a történetét anélkül, hogy elfedné a valódi arcát egy grimasszal, vagy egy jól begyakorolt műmosollyal.

Ahhoz, hogy igazán jó portré készüljön, szükség van egy nyíltszívű, közvetlen fotósra, aki előtt az alanynak nincs titkolnivalója, akire bátran rábízza legféltettebb titkaikat és hajlandó betekintés nyújtani lelke legmélyére. Azt gondolom mindenki a jelenlévők közül, aki ismeri Jácintot, ráismert a leírásra. Így a képeket látva nem csak a portré alanyának lelke tárul fel előttünk, hanem az objektív mögött álló fotósé is.

Nos, mindazoknak, akik nem ismerik Jácintot, most jó lehetőség nyílik a képek megtekintésével egy kicsit megismerni őt magát is."

„Lelkek a keretben" - Nagy Jácint fotókiállítása

2016.07.06. - 01:00 | Sulics Boglárka

„Lelkek a keretben" - Nagy Jácint fotókiállítása

Nagy Jácint fotókiállítását tekinthették meg az érdeklődők július 5-én az Zsinagóga udvarban, mely a „Lelkek keretben" címet kapta. A kiállítást Németh Miklós nyitotta meg.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás