A Rába 50 árnyalata - Fotókiállítás a Batthyány Örökségközpontban

Képgaléria megtekintése2016.08.19. - 10:30 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: Jámbori Tamás, Büki László

A Rába 50 árnyalata -  Fotókiállítás a Batthyány Örökségközpontban

Augusztus 18-án a Batthyány Örökségközpontban 18 fotós 50 fotográfiáján keresztül tárult a látogatók elé a Rába és természeti környezete. A kiállítást Büki László főszerkesztő-fotóriporter nyitotta meg.

HIRDETÉS

Mit is jelent napjainkban a fotográfia és a fotóművészet? Bartis Attila fotográfus szerint a fotográfia képes azon pillanat érzését felerősíteni, amit az alkotó akkor él meg, amikor exponál. A fotográfia nem lát a jövőbe, s persze a múltba se. Egy kép mindössze az a pont, ahol a jövő összeér a múlttal. Ha úgy tetszik: a folyamatos jelen.

A művészet, köztük a fotográfia is az emberi önvaló tökéletességének visszatükröződése. Benne megtalálható minden vágy végső célja, és ez az, ami visszacseng: a tökéletesség időtlen harmóniája.

Ez a világ az önkifejezésről és az autodidaktizmusról szól. A közösségi terek mind-mind arra inspirálnak, hogy eleddig rejtett, vagy lényünkből épp csak kipislantó képességeinket megmutassuk, s a magunk módján tökélyre fejlesszük. S ha mindez megvan, akkor jöhet az első küldetés: okozzunk élményt vele.

A fotókon megörökített történés, fényélmény nem más, mint a pillanatba öntött "vizuális remény", melynek semmihez sem fogható ajándéka, hogy türelmes szemlélődéssel előbb-utóbb láttat. S nem biztos, hogy mindenkiben ugyanazt.

Ahogy ezt teszi velünk ez a tárlat is: 18 fényíró 50 kiállított alkotása mesél a Rába 50, legtöbb esetben nem is szürke árnyalatáról. Egy állandó mozgásban levő folyónak nincs két egyforma „arca". Olyan, mint egy modell, akit mindig másként ér a fény. Nem a direktsége, hanem a fénnyel és a környezetével való öltöztetése adja azt a megismételhetetlent, amitől mindig új arcát mutatja nekünk.

Mint minden vizuális művészetnek, így a fotózásnak is sajátja, hogy alakítja látásunkat, a minket körülölelő világ észlelését.

A tárlatanyag megtekintését követően elmondhatjuk: teljességgel kerek, izgalmas, érzelem- és gondolatébresztő. Mindannyian látjuk azt, amit az alkotók látnak, mégis az ő lencséjükön keresztül ugyanazt látni valahogy mégis más. És amikor ezt érezzük, abban a pillanatban történik meg a művészet láthatatlan mezsgyéjének átlépése.

A művészet nagy érdeme az, ahogyan gyönyörködtet minden apró villanással. Jelen esetben a holdbéli tájat idéző rőzsegát megkapó látványától a folyóra jellemző zsánerképeken át, a képszerkesztő eszközökkel dramatikussá tett folyóparti látképekig.

A tárlat a Batthyány Örökségközpont emeleti kiállítóterében tekinthető meg.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás