Mádot imádni fogja! — Csodarabbik, finom borok, gyönyörű tájak
Képgaléria megtekintése2017.01.30. - 00:30 | Mészáros Vivien - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Amíg kint továbbra is repkednek a kemény mínuszok, addig egy forró teával kezünkben a képernyő elé telepszünk, és felidézzük korai őszi mádi kirándulásunkat. Itt bizony minden megtalálható, mi szem-szájnak ingere! Máddal való véletlen, de szerencsés találkozásunk reméljük, az Olvasóknak is annyi érdekességet és örömöt fog nyújtani, mint nekünk.
Először is a „véletlen" nem véletlen a bevezetőben. Eredetileg a szomszédba, Tállyára vezetett utunk egy fesztivál apropóján, azonban beiktattunk egy környéken kirándulós plusz napot. A hétvége folyamán sok érdekes információt hallottunk a mindössze pár kilométernyire fekvő faluról, így nem volt kérdés, hogy vonatra szálljunk. Mádról ismeretlenül is eszünkbe jut egy kiemelkedő tényező, ha megemlítjük földrajzi elhelyezkedését. Elég csak Tokaj-Hegyalja nevét említenünk, máris tudjuk, hogy egy ősi, szőlőtermesztéssel foglalkozó településről beszélünk. A magaslatokkal övezett falu erősen lejtős domboldalain szőlőtőkék állnak szemet gyönyörködtető sorokban. Nehéz megfelelő szavakat találni az őszi napfényben pompázó rendezett sorú szőlődűlőkre, és az itt termő borok zamatára. Ideális kifejezés híján szóljon helyettünk a lánglelkű költő, Petőfi Sándor:
„Szebbnél-szebb tájakon járok, barátom, ma Hegyaljén jöttem keresztül. (...) Éjszakra a többi hegyaljai hegyek hosszú sorban, alattok Tálya é Mád. E városokban laknak, e hegyeken, az öröm istenei, innen küldik szét a világba apostolaikat, a palackba zárt aranyszinű lángokat, hogy prédikálják a népnek... "
A mádi zsidótemető
Első utunk a helyi zsidótemetőbe vezetett, hiszen a település finom borai mellett az itt működő zsidó kultúráról is híres. A temető bejárata először nem sokat sejtet a bent elénk táruló látványból. Egy kis kőépület ajtaján kell belépni, ahol hirtelen megpillantjuk az alattunk elterülő tengernyi sírkövet. Elképesztően gyönyörű, ugyanakkor torokszorító látvány. Sétálva és nézegetve a sírokat, valamint belépve a temetőhöz tartozó imádkozó házba, szemügyre venni a szent helyet, a földön szétszórt megannyi héber imádságot, különös szakrális erő keríti hatalmába az embert. Ezzel az emelkedett érzülettel indultunk a zsinagóga felkeresésére. Kiemelnénk, hogy a helyi lakosok rendkívül segítőkészek, az idők során bizonyára hozzászoktak a turistákhoz.
A mádi zsinagóga
Mi sem számítottunk arra, hogy ilyen lélegzetelállító szépségeknek és bőséges információáradatnak leszünk részesei. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, amikor a zsinagógához közeledve éppen egy megfelelő ajtón kopogtattunk be. Kiderült, hogy a Zsidó Kulturális és Információs Központ épületénél, a volt rabbiképzőnél vagyunk, és éppen most indulnak egynéhány fővel bejárni a zsinagógát. Miután a férfiak feltették a kipát, beléphettünk Magyarország egyik legszebb izraelita templomába. Lélegzetelállító látvány fogadott minket az imaházban, melyről megtudtuk, hogy jelentős felújításokon esett át a kétezres évek elején. A barokk stílusú épület belső terének harmóniáját négy tartóoszlop biztosítja, melyek alapot adnak a középen emelkedő kupolának. Középpontban a tóraolvasó asztal található, mely körül díszes fapadok helyezkednek el. Az oltárt és a díszítő mintákat nézve, a mártírok névsorát olvasva ismét átjárt minket a temetőben is tapasztalt spiritualitás, amit az épület bensőséges intimitása csak fokozott.
A szemlélődés után visszatértünk a kulturális központba, ahol egy interaktív túrát megejtve, a zsidó kultúrát bemutató kiállítás és egy berendezett zsidó szoba megtekintése mellett meginvitáltak egy kisfilm megtekintésére is. Érdekfeszítő képsorokat láthattunk, ahol idős mádi lakosok vagy mádi gyökerekkel rendelkező, de már külföldön élő zsidó emberek nyilatkoztak a régi szép időkről. Érdekességként megemlítenénk a csodarabbikat, akiket kiemelten tárgyaltak a kiállítás darabjai. Egy zarándokút is kialakításra került „Csodarabbik Útja"néven, melynek pontjain az egykori rabbik sírjainak és életútjainak megismerésén túl, a helyi zsidó közösség történelmével és hagyományával is megismerkedhetünk, nem beszélve a már emlegetett káprázatos tájról. A zarándokút kiinduló- és egyben befejező pontja Mád, közben érintve Tállya, Abaújszántó, Erdőbénye, Tarcal, Tokaj, Bodrogkeresztúr, Olaszliszka, Tolcsva, Sárospatak településeit. A mádi csodaként emlegetett rabbiról számos információ maradt fenn, melyek bizonyítják csodaszámba menő gyógyító tevékenységét.
A cikkben szerettük volna bemutatni, hogy Mád milyen elképesztően gazdag zsidó történelemmel rendelkezik. Tapasztalatból mondhatjuk, hogy lebilincselő látvány- és élménysokasággal gyarapodik az idelátogató. Sajnos most csak a szemnek tudunk kedvezni, de hogy a szájíz se maradjon ki, bátran ajánljuk úticélként a települést. A cikkel nyugodt szívvel vállaljuk a garanciát!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás