Alpannonia® plus projekt: vasi fejlesztések a túraútvonalon
2017.06.10. - 14:00 | vaskarika.hu
A hosszú távú túraút optimalizálása az Alpoktól Pannóniáig - 1350 méter tengerszint feletti magasságon, gyönyörű napsütéses időben került sor az alpannonia® plus projekt hivatalos megnyitójára június 9-én délelőtt. A pályázati partnerek egy sajtóreggelin vettek részt a stájerországi Joglland régióban a Rabl Kreuz menedékházban.
Az alpannonia® határon átnyúló panoráma túraútvonal a Keleti-Alpokat köti össze a Pannóniával. A 2007-2013 közötti támogatási időszakban sikeres projekt valósult meg e témában az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. Egységes tábla- és jelzésrendszer, áttekintő térképpel felszerelt indulókapuk létesültek, továbbá az útvonal több pontján vonzerőnövelő céllal gyarapodott a turisztikai infrastruktúra. Kilátók, pihenőhelyek épültek, tanösvény táblák kerültek kihelyezésre.
Az alpannonia plus projekt célja közös koncepció mentén az útvonal optimalizálása és bővítése, a túradesztináció egészére hosszú távú működtetési stratégia megalkotása, az útvonal és a turisztikai szolgáltatók közösen kidolgozott kritériumok alapján történő minősítése a fenntartható, zöld turizmus érdekében. Új kommunikációs felületek nyílnak, hogy a nemzetközi turisztikai versenyben helytállhasson a termék. Egyes településeken a túrázók számára alapszükségleteket kielégítő-, illetve az útvonalat vonzóbbá tevő infrastrukturális fejlesztések valósulnak meg.
A projekt 3 osztrák térség és 7 magyar partner összefogásával valósul meg: Burgenlandban a Tourismusverband Region Oberwart, Alsó-Ausztriában a Wiener Alpen, Kelet-Stájerországban a Joglland-Waldheimat régió, Magyarországon az Írottkő Natúrparkért Egyesület, Kőszeg és Csepreg Város Önkormányzata, Lukácsháza, Kőszegdoroszló, Cák valamint Bozsok Község Önkormányzata.
A projekt időtartama 3 év: 2017.01.01 - 2019.12.31. között valósul meg. Összköltségvetése: 1.866.029 Euró, melyből a magyar partnerek költségvetése: 806.000 Euró, közel 250 millió Forint.
A magyar partnerek koordinátoraként a kőszegi székhelyű ÍROTTKŐ NATÚRPARKÉRT EGYESÜLET a túraútvonal népszerűsítése céljából roadshow-kat tervez országos túrarendezvényeken, a projektben érintett településeken alpannonia túranapokat szervez, túrázást népszerűsítő, az alpannonia útvonalat bemutató kiadványokat és filmet készít. A Kőszegi-hegységben információs és útbaigazító táblák kerülnek kihelyezésre, az útvonal bővülésével új túraszakaszok kijelölése és jelzésfestése történik. A túrázóbarát szolgáltatókkal együttműködésben regionális és határon átnyúló csomagajánlatok készülnek, a szállás- és vendéglátóhelyek vezetői és munkatársai speciális alpannonia® képzésben részesülnek a vendégek teljeskörű kiszolgálása érdekében.
A résztvevőket a házigazda Joglland Waldheimat Turisztikai régió nevében Birgit Zingl köszöntötte. Ezt követően a projektben vezető partner Hans-Peter Neun, az Oberwarti Régió Turisztikai Szövetség ügyvezetője mesélt az alpannonia túraútvonal kialakításáról, a korábbi határon átnyúló pályázatról és a jelenlegi INTERREG projekt benyújtásáról illetve a megvalósítandó tevékenységekről. Maria Maier, a Wiener Alpen régió képviselője ismertette a projektben tervezett marketingtevékenységeket, majd Rezner Hajnalka, az Írottkő Natúrparkért Egyesület nevében beszámolt az alpannonia pályázat magyarországi terveiről. A magyar partnerek képviseletében megjelentek a települések vezetői: Csepreg, Bozsok, Cák, Kőszegdoroszló és Lukácsháza polgármesterei.
Megtörténik az óriás gesztenyefa bemutatóhely fejlesztése, a Csónakázó-tónál aqua-alpannonia® néven szabadtéri sportcentrum kialakítása, a Trianoni-kereszt emlékhely fejlesztése és az egykori Vörös-kőfejtő bemutatása, az Ördögárokban geológiai tanösvény kialakítása.
Bozsok Község Önkormányzata a település egyik turisztikai szolgáltatója épületének udvarán alpannonia® információs pontot alakít ki fedett esőbeállóval, pihenőpadokkal, ivókúttal, szabadtéri játékelemekkel, hulladékgyűjtőkkel, térburkolattal. Az önkormányzat továbbá kialakítja a TÖK-KÉSZ turisztikai központot, mely esőbeálló funkciója mellett alkalmas lesz nagy résztvevőszámú túraprogramok, hazai és határon átnyúló vezetett és teljesítménytúrák, valamint szabadtéri oktatás lebonyolítására.Cák település Önkormányzata a pincesorhoz legközelebb eső épülethez tartozó víz- és csatornarendszer kiépítésével, az épület teljeskörű felújítása révén alpannonia® információs pontot alakít ki.
Az információs ponton az alábbi helyiségek készülnek el: mosdó, pihenőhelyiség konyharésszel, információs helyiség helyi termék sarokkal, bivakolós szálláslehetőséggel.
Csepreg városa, valamint Kőszegdoroszló és Lukácsháza települések újonnan csatlakoznak az alpannonia® túraútvonalhoz. A pályázat keretében a térség ökoturisztikai feladatait ellátó Írottkő Natúrparkért Egyesület gondozásában felfestésre kerül a településeket az alpannonia® hálózatába bekötő sárga jelzés, illetve kihelyezésre kerülnek az útbaigazító táblák és az alpannonia® kapuk is, melyek a túraútvonalba kapcsolt települések közös ismertetőjelei.
Csepreg térségében az alpannonia® túrázók szükségleteit kielégítendő, valamint a panoráma útvonalon található attrakciók számát növelendő kialakításra kerül az alpannonia információs pont a Rumi-házban. A felújításra kerülő ingatlan hármas feladatot lát majd el: pihenőhely és információs pont; mosdóhasználati lehetőség; kiállítótér. Az Alsó-Hangán komplett pihenőhely kialakítása valósul meg, amely a túrázók részére kulturált körülményeket biztosít a megpihenésre és étkezésre.
A szintén az útvonal mentén található Sajbók-forrás és környékének helyreállítása, turistabaráttá alakítása szintén az attrakciók számát növeli. A forrás felújítása során megtörténik a tisztítás is, így a túrázók számára fogyasztható lesz a vize. Kihelyezésre kerül egy 7 állomásos tanösvény, melynek témája a Csepregi szőlőhegy és bor története. Megtörténik az Új Bene kút és környékének helyreállítása, turisták fogadására és időzésére alkalmassá tétele, a kút vizének fogyaszthatóvá tétele. A Bene-hegyi tónál magasles és ismeretterjesztő anyagokkal ellátott bemutatóhely kerül kialakításra, ahonnan az élővilág zavarása nélkül figyelhető meg a tó madárvilága.
Kőszegdoroszló települést a Pogányok szőlőheggyel összekötő út mellett faszerkezetű kilátó épül, melyről csodás panoráma nyílik a Kőszegi-hegység egészére. A kilátóhoz való eljutást QR kódos információs kiegészítő táblákkal szegélyezett út kialakítása segíti. A látogató számára a vizuális információkon túl, előre, a vendég mobil eszközére letöltött hangalapú infóblokkok meghatározott sorrendű lejátszásai nyújtanak élményt az alpannonia® régió megismerésében.
Lukácsházán, az alpannonia® túraútvonal legdélebbi pontján Ökoturisztikai bemutató tér és információs pont kialakításával az út osztrák, illetve magyar szakaszának természeti és épített, kulturális örökségi helyszíneinek bemutatása, a már meglevő ökoturisztikai Panoráma pont fejlesztése történik. A Csömötei-szőlőhegyen épített faszerkezetű kilátóban az alpannonia® útra és a Pannon tájra jó kilátást biztosító „Madártávlat" szemléletet élvező ökoturista számára pihenőpadok és QR kódos információs rendszer kialakítása történik, mely látható, illetve letölthető információs kiegészítést nyújt a vizuális képhez a megpihenőnek. A kilátó alatt megépített pihenőhely falain, a már kialakított fedett téren, az utat rovó ember horizontján, a több száz éves pannon-kultúrtáj ember által gondozott flórájának képekkel, információs táblákkal és sávval, QR kódos információs rendszerrel kiegészített bemutatása történik. A Csömetei-hegy hajlását követve a terület legalsó pontján, félig földbe süllyesztett téren, jelzés értékűen kerül kialakításra az Alpannonia régió természetes élőhelyeinek talajszinten és azt egy méter mélységéig bemutató, hangya perspektívás talajgenetikai bemutató tárlórendszer, illetve QR kódos rendszerrel kiegészített információs bázisa. Ez a természetes anyagokat felhasználó, tájba illő épület adna helyet az alpannonia® információs pontnak, audiovizuális térnek, ahol a padokra letelepedő ökoturista virtuálisan bejárhatja az egész Alpannonia utat indulása előtt, illetve megérkezésekor hozzánk!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás