Összecsapokrif és társai – a Savaria Slam Poetry műsora a Művészetek utcájában

Képgaléria megtekintése2017.08.26. - 00:20 | Rozán Eszter

Összecsapokrif és társai – a Savaria Slam Poetry műsora a Művészetek utcájában

A Savaria Slam Poetry műsorát nézhették meg az érdeklődők a Művészetek utcájában. A szombathelyi egyetemen nemrég végzett hallgatók a 12 legszebb magyar verset írták át.

HIRDETÉS

Ha Művészetek Utcája, akkor költészet, s ha költészet, akkor mi is lehetne más, mint a 12 legszebb magyar vers. A Savaria Slam Poetry tagjai (Baaj Mohamed Ádám, Krausz Dávid, Mersich Ádám, Rozmán Kristóf, Supán Ádám és Varga Richárd) gondoltak egy merészet, és átírták, „slamesítették" a 12 legszebb magyar verset.

A program Dr. Fűzfa Balázs nevéhez köthető, aki a bevezetőjében elmondta, ő saját maga választotta ki ezeket a verseket. A történet 2007-ben kezdődött Koltón, a Szeptember végén című Petőfi-verssel. A Szeptember végén az első magyar vámpírvers. A 19. század első felében az emberek versekkel és drámákkal elégítették ki a borzalom iránti szükségletüket. Jó példa erre Edgar Allan Poe, de horror Katona József: Jeruzsálem pusztulása című drámája is. A koltói rendezvény akkora sikert aratott, hogy folytatást kívánt, ezért még 11 vers került sorra, változatos helyszíneken, a világ különböző tájairól érkező előadókkal.

A konferenciák célja a tudomány, életszerűség és a tanítás volt. Később Jordán Tamás is csatlakozott a rendezvénysorozathoz, és megszületett a Nagy Versmondás. A konferenciák 2013-ban véget értek, de valamilyen formában mindig folytatódnak, most a 12 vers átiratával. Nietzschétől származik a mondás, miszerint lehet irodalom nélkül élni, de nem érdemes. A vers több, mint szavak összessége, ritmusa, zenéje van. A költészet segít abban, hogy jobban megértsük magunkat és a világot.

A szombathelyi egyetemen nemrég végzett hallgatók tolmácsolásában előadott átiratok ismerősnek tűntek, de valahogy mégis mások voltak. Modernebbek, jobban megszólítják a kor emberét, előkerülnek a hétköznapi problémák, például, hogy miben reménykedik a lusta hallgató a szemeszter végén, vagy hogyan változik az Eszmélet Asztma letté. Élvezettel hallgattuk a kánikulai napsütésben a fiatalokat, sikerült jókedvet varázsolniuk a nézők arcára, vagy ha a szöveg éppen megkívánta, elgondolkodtatniuk a karneváli forgatag közepén.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás